Viktig match för båda lagen om den återstående direktplatsen till allsvenskan bakom bortflyende IFK Norrköping. ÖFK efter en nästan osannolikt positiv skadesituation helt ordinarie. Väldigt återhållsamt inledningsvis där inget av lagen var berett att öppna sig, Varbergs BoIS med stor aggressivitet i närkamperna och ett ÖFK som rullar runt i sedvanlig stil.
Allt enligt devisen om matchens betydelse. Bra stämning på läktarna och efterhand lite halvchanser åt båda håll med ett visst övertag för gästerna. Matchens första farlighet dock för rödsvart sedan Amar Begic missat målramen efter bra spel. Dom grönsvarta nära efter hörna fyra minuter senare.
Resten av halvleken dock i ÖFK:s favör, Daniel Miljanovic tätt över och likaledes Simon Marklund strax efter, efter fina kombinationer. 0-1 i 41:a minuten dock som en blixt från en klar himmel som det brukar heta. Isak Vidjeskog hos gästerna knoppar in ett högerinlägg och knappnålstyst på “Arenan”. ÖFK tuggar dock på, Curtis Edwards, Simon Marklund och Begic inblandade i en fin möjlighet. Ingen rättvis bild av skeendet men fotboll går ju ut på att göra mål.
ÖFK dock i förarsätet även inledningsvis i andra. Hugo Azzi med en minuts väntan efter sidlinjen p.g.a. skadeavbrott men man reder ut situationen. Så då en helt rättvis kvittering efter 61 minuter. Ett ribbskott dyker ner fram anstormande Yanick Adjoumani som inte gör nåt misstag. Få spelare kan fira ett mål som ivorianen. Dennis Widgren ut till förmån för Jonathan Westerberg i samma veva.
Chanser åt båda håll efterhand där Rasmus Forsell i hemmaburen behärskar sitt område till fullo. En rolig match att titta på och ÖFK alltmer i förarsätet. Emil Özkan ut till förmån för Molls Donals knappa kvarten före full tid. En dubbelchans för Jabir Abdihakim Ali och Marklund och Edwards med ett skruvar skott mot ena stolproten där Daniel Strindholm i BoIS målet gör en strålande räddning.
Ali ut och Mario Palmino Delgado in i 85:e minuten. Westerberg med ett ett bra skott i 87:e där målvakten får sträcka ut och Palmino Delgado med en farlig klack och en handssituation strax efter. Sammanfattningsvis återigen en match där ÖFK borde säkrat en trepoängare men samtidigt är laget oerhört svårslaget
Många fina insatser och god kämpaglöd men Yannick Adjoumani får min finaste blomma. När han står på benen är han magnifik. Påpassligt mål och i stort sett felfri på kanten. Emil Özkan har vuxit under säsongen. Från division I till en fullfjädrad Superettan-spelare. Rasmus Forsell säkerheten själv i buren. 5375 på läktarna, låt vars gratis entrée men ÖFK har väckt intresset igen. Gott så! |