Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

IMORRON GÄLLER DET
av Per Lagerbäck
Publicerad Igår - 19:28 

Imorron avgörs om säsongen blir en rejäl succé, eller bara en tydlig framgång. Ett eventuellt kval blir definitivt bara en bonus, där spelarna ska kunna koppla av, spela ut och satsa på att överraska ytterligare.

Det ska bli väldigt intressant att se om ÖFK-spelarna kan koppla av redan imorron, och kunna hindra att press och stress drabbar dom. Det jag önskar är att man kan känna sig avslappnade men laddade och beredda att ge allt. Som om det verkligen vore den sista matchen.

Naturligtvis är det ledarteamet som har ett stort ansvar för att såväl ladda som lugna spelarna. Lagkapten Widgren blir också viktig när det gäller detta. Fungerar det defensiva spelet, utan onödiga utmaningar på egen planhalva, och med ett hängivet jobb över hela planen ska det bli väldigt svårt för Oddevold att göra mål. Undvik onödiga frisparkar på sista tredjedelen bakåt, men spela bestämt. Rensa hellre än att ta risker.

Offensivt har det varit svårare för ÖFK under hela hösten, förutom under åtta- tio minuter mot Nordic. Jag önskar att spelarna ska våga mer offensivt, tar chansen att vinna mark betydligt snabbare och oftare, samt även snabbare hitta inläggslägen. Detta för att Oddevold inte ska ha möjlighet att stå och röra sig rätt defensivt, utan de ska hela tiden känna stress bakåt. Det bör ge betydligt fler slumpchanser, som kan utnyttjas. Möjligheten till målchanser blir självklart mindre och mindre ju mer samlat motståndarförsvaret hinner bli.

Jag inser att detta är närmast floskler, men fasen så viktigt ändå. Jag har en ganska god känsla i magen, MEN för att den ska finnas kvar under matchen så gäller det att Oddevold ska känna sig just stressade. Tyvärr har de allt att vinna och betydligt mindre att förlora än ÖFK, då de plötsligt fått chansen via en rejäl spurt på slutet. Därför är jag rädd för att de tyvärr kan ha lättare att vara avslappnade och lättare ta chanser framåt. Så vi får se vad som händer.

Det ser ut som om det blir rejält med folk, vilket är himla bra. Men fortfarande finns det många platser kvar för er som fortfarande tvekar. Ta beslutet att ansluta till arenan imorron för att heja på de rödsvarta och förhoppningsvis få uppleva en start på en ny framgångsera för Östersunds fotboll.

Jag ska avsluta med att meddela att min krönika efter matchen kommer att dyka upp först framåt natten, då jag direkt efter matchen ska ta mig tillbaka till Vemdalsskalet och förhoppningsvis en vinstmiddag.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Oavgjort räckte till kvalspel - Kvalspel till allsvenskan mot Varberg  
  av Lasse Granbacka | Idag - 19:10  
 

ÖFK - Oddevold 0-0 (0-0)
Jabir skjuter i trängt läge. Foto: Thord Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Idag - 19:07  
 

.

Spelarna tackar Falkarna efter matchen. Foto Thord Erik Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Skänk en tanke till Thor - Arne Fredheim  
  av Haldo Jonsson | Idag - 17:56  
 

Thor -Arne Fredheim

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Idag - 17:50  
 


Trissvinnaren Sunday Anyanwu. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
30 Okt 2026 - 20:19 Tabita Chawinga - Från Krokom/Dvärsätt ut i stora fotbollsvä
30 Okt 2026 - 14:44 Rapport från träningen inför Norrköping
29 Okt 2026 - 21:50 Följ IFK Norrköping - ÖFK via fotbollz.se
29 Okt 2026 - 21:30 Skribent i fotbollz.se vann skotern på ÖFK:s lotteri
28 Okt 2026 - 21:24 I morse åt vi sedvanlig frukost tillsammans
28 Okt 2026 - 13:54 Kvalläget
28 Okt 2026 - 09:17 Återblick med bilder och statistik från ÖFK - Nordic United
27 Okt 2026 - 17:24 Krönika om ÖFK:s laguttagning
27 Okt 2026 - 17:19 Krönika om ÖFK:s chanser
27 Okt 2026 - 09:22 ÖFK är värda avancemang
26 Okt 2026 - 22:29 Tänk inte på att du ska vinna matchen
26 Okt 2026 - 10:34 Tränaren i Hede IK Dennis Thunell fick kommunens idrottspris
26 Okt 2026 - 10:29 Jonathan Westerberg Trissvinnare mot Nordic United
25 Okt 2026 - 20:20 Sagt efter matchen
25 Okt 2026 - 18:14 Stark avslutning av IFK
25 Okt 2026 - 17:59 Spelarbetygen klara - Matchens spelare ÖFK - Nordic United -
24 Okt 2026 - 21:24 Hede IK - Höga Kusten 5-0 idag ⚽⚽⚽
24 Okt 2026 - 20:38 Resultat kvalmatcher
24 Okt 2026 - 17:17 STORSEGER FÖR ÖFK MOT NORDIC UNITED FC
24 Okt 2026 - 17:14 Matchens prestation
 
 
 
3
kommentarer
Pengar till föreningarna från Gräsroten Svenska spel
av Haldo Jonsson | 4 Nov 2026 - 17:37
Myssjö-Oviken får mest ti
2
kommentarer
Matchens överraskning 
av Lars Larsson Stockholm | Idag - 17:50
Trissvinnaren Sunday Anyanwu. Fot
1
kommentar
ÖFK - Oddevold 0-0 (0-0) 
av Lasse Granbacka | Idag - 15:41
ÖFK - Oddevold 0-0 (0-0) Jabi
1
kommentar
Folkfest på arenan
av Haldo Jonsson | Igår - 22:15
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Sön 13 Sep 09:37
 Skrivet den Lör 29 Aug 10:55
fotbollz.se på Facebook