Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

NYA KRAFTTAG AV ÖFK - THOMAS GABRIELSSON NY HUVUDTRÄNARE FÖR ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 23 Sep 2024 - 11:44 Uppdaterad 23 Sep 2024 - 11:49

Thomas Gabrielsson kommer ej medverka under tisdagens bortamatch mot Gefle IF som aktiv ledare, utan kommer tillträda fullt ut i sin roll vid hemkomsten till Östersund efter matchen.


Idag måndag kan Östersunds FK presentera att man gjort klart med Thomas Gabrielsson som ny huvudtränare för klubben. Tillsammans med Fredrik Aasmund Eliassen kommer de båda leda laget i en tränarduo. Med erfarenheter från Västerås SK, Helsingborgs IF, Sandvikens IF och senast Oskarshamns AIK, så blir Östersund och ÖFK Gabrielssons nästa anhalt. Vi önskar honom varmt välkommen till Jämtland!

Thomas är född och uppvuxen i den Schweiziska staden Genève, bara ett stenkast från Alperna. Som liten fick han växa upp med både Svenska och Franska som huvudspråk, vilket är något som han senare i livet uppskattar mycket och som ofta kommer väl till hands i fotbollens värld.

I Schweiz var finanssektorn den huvudsakliga sysslan för Thomas innan fotbollen tog över till en permanent basis. Efter att den nuvarande Allsvenska klubben Västerås SK hade hört av sig gällande en tränarroll i klubbens P19 lag var det nu dags att packa väskan och flytta till Sverige. Efter imponerande resultat och ett år på posten i ungdomslaget fick han nu chansen i rollen som assisterande tränare i A-laget. Därefter tog Thomas över rollen som huvudtränare och ledde laget upp till Superettan.

Resan gick därefter vidare till Skåneklubben Helsingborgs IF som assisterande tränare vid sidan av Olof Mellberg. Ett år senare tillkom en möjlighet med en kombinerad roll som sportchef och huvudtränare i Sandvikens IF, vilket blev Thomas nästa roll innan han genomförde ett sista stopp som huvudtränare i Ettan-klubben Oskarshamns AIK.

Nu är det dags för en ny utmaning och möjlighet i Östersund, där han tillsammans med Fredrik Aasmund Eliassen kommer leda laget i en tränarduo säsongen ut till att börja med.

-Jag är jätteglad att ha fått chansen att komma upp hit till Östersund. Jag är väldigt taggad och ser verkligen fram emot att jobba hårt och ge allt för att vi ska lyckas med våra målsättningar, säger Thomas Gabrielsson.

-Det känns väldigt bra att få Thomas på plats för att stärka upp vår ledarstab inför avslutningen av serien. Thomas är en mycket kompetent fotbollstränare som också hunnit samla på sig viktig erfarenhet utifrån tidigare uppdrag.

Med Thomas och Fredrik får vi ett extremt dedikerat och hårt arbetande ledarpar som kommer göra allt för att ge laget en stark avslutning på serien, säger Stefan Lundin, sportchef i Östersunds FK.

Thomas Gabrielsson kommer ej medverka under tisdagens bortamatch som aktiv ledare, utan kommer tillträda fullt ut i sin roll vid hemkomsten till Östersund efter matchen, skriver ÖFK på sin hemsida.

Varmt välkommen ännu en gång hälsar vi Thomas Gabrielsson!

 
 
7 Kommentarer:
Gäst: Ecke skrev | 24 Sep 2024 - 10:57
Tror inte ÖFK varken är särskilt attraktivt just nu, eller för den delen kan erbjuda ett ekonomiskt lockande kontrakt.
Spontant så känns det som att detta är någon som Stefan litar på och "vet vad han får". Förmodligen det bästa utifrån situationen, litar på Stefans omdöme här så Fredrik får någon "stöttning":

Sen efter säsongen så tror jag ÖFK på många plan behöver fundera på vilken riktning man vill gå hur man skall ta sig ditt. Det räcker inte med "Vi ger oss aldrig"....
3
Gäst: @Tvivlande skrev | 23 Sep 2024 - 22:26
Det? Du har sett för mycket Stephen King🤣
1
Gäst: Tvivlande skrev | 23 Sep 2024 - 17:33
Undrar om det frågade Agne Svärd?
2
Gäst: Tvivlande skrev | 23 Sep 2024 - 17:31
Nämn en tränare som inte fått sparken, Hasse Backe ex, har fått sparken några gånger bla från Finland landslag, var förbundskapten men tog inte en seger! Men kom ju tillbaka som expert i TV.
1
Gäst: Realist1 skrev | 23 Sep 2024 - 13:39
Spontant känner jag samma frågetecken som "Ulan bator", avskedad från sina två senaste arbetsgivare (Oskarshamn och Sandviken) känns lite oroväckande. Hade hellre tagit någon tränare som gjort succé i div. 2 exempelvis. Sedan undrar jag hur de kan ha råd med en ny tränare i det ekonomiska läge som råder nu. Men men, vi får hoppas på det bästa hur som helst.
3
Gäst: Tvivlande skrev | 23 Sep 2024 - 13:28
Vi ska inte såga honom heller inte höja honom till skyarna. Vi ska vänta och se.
3
Gäst: Ulan bator skrev | 23 Sep 2024 - 12:32
Så en tränare som precis fått sparken från en division 1 klubb pga dåliga resultat ska rädda ÖFK.
Känns stabilt.
8
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK - IFK Östersund 2-0 (0-0)  
  av Haldo Jonsson | Igår - 19:27  
 

Träningsmatch i SEP - hallen

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i kväll  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:55  
 

Startelva: Melker Uppenberg, Adrian Edqvist, Sunday Anyanwu, Abodi Qasem, Jonathan Westerberg, Eseg Yossief, Albin Mörfelt, Molls Donald Ntchamba, Arvid Holgén, Edgar Navassardian, Cornelius Agbenyegah

 
  Läs mer...  
 


 
  Tränare klar för herrarna i frösö if  
  av Håkan Lindström Frösö If | Igår - 11:37  
  Tränare klar för Frösö if.  
  Läs mer...  
 


 
  Ett team som kan göra det möjligt att vi får se fram emot en bra säsong.  
  av Haldo Jonsson | 22 Jan 2026 - 23:12  
 

Navanja Miljanović Huvudränare ÖFK. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
20 Sep 2025 - 14:49 Gustav Odenlind - en stor talang som snart är tillbaka
20 Sep 2025 - 08:01 Helgens matcher
19 Sep 2025 - 23:00 ÖFK - Umeå FC 3-0 (1-0)
19 Sep 2025 - 21:59 Matchens överraskning
19 Sep 2025 - 21:57 Matchens prestation
19 Sep 2025 - 21:17 Viktiga tre poäng
19 Sep 2025 - 18:10 Startelvan
19 Sep 2025 - 15:35 Resultat och Tips div 2 Norrland uppflyttning
19 Sep 2025 - 15:35 Resultat och Tips div 3 mellersta Norrland
18 Sep 2025 - 16:30 Rapport från träningen - Det mesta ser riktigt bra ut, men d
18 Sep 2025 - 10:39 Följ ÖFK - umeå fc via fotbollz.se
17 Sep 2025 - 21:52 Frösö IF BK - Alsens IF 4-3 (1-1)
17 Sep 2025 - 21:16 Det blir ingen lätt match mot Umeå FC , men vi tror på vårt
16 Sep 2025 - 13:28 Nu väntar en ny match på liv och död
16 Sep 2025 - 13:04 Dags att förändra backlinjen i ÖFK - Theodor måste in till h
16 Sep 2025 - 12:09 kuben väntar, viktiga poäng på spel
15 Sep 2025 - 18:57 Rasmus Forsell gav trygghet till laget - Blev Trissvinnare m
15 Sep 2025 - 09:55 långresa för ifk
14 Sep 2025 - 21:32 Nu har nog 'tåget gått' för Ytterhogdals del ⚽⚽&
14 Sep 2025 - 20:43 Referat Selånger - Ope dam
 
 
 
6
kommentarer
Intressant träningsmatchmot IFK Östersund på fredag med alla provspelare 
av Haldo Jonsson | 19 Jan 2026 - 22:06
Michael Oluwayemi. Kommer han att u
2
kommentarer
Ingen Chovanie Amatkarijo till ÖFK i år
av Haldo Jonsson | 22 Jan 2026 - 18:28
Chovanie Amatkarijo.Foto Haldo Jons
2
kommentarer
Ope IF har sorg - Edvard Thorén - en riktig Opevän, en stor Opeit har lämnat det jordiska 
av Haldo Jonsson | 19 Jan 2026 - 14:23
Edvard Thorén. Foto: Linda E
1
kommentar
En unik fotbollssida har fått ny kraft - uppförsbacken är passerad 
av Haldo Jonsson | 21 Jan 2026 - 15:43
I egenskap av ordförande f
1
kommentar
Division 5 resekalkylator
av Klaus Kurzawa | 19 Jan 2026 - 07:15
Då det varit en del diskussion
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook