Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

ÖFK - LANDSKRONA BOIS 2-1 (0-0)
av Hasse Thor
Publicerad 19 Okt 2024 - 19:58 Uppdaterad 21 Okt 2024 - 12:37

Frågan är om inte Simon Marklund via sitt säkra straffskytte satte en av dom mest avgörande fullträffarna i Östersunds Fotbollsklubbs relativt korta historia. 2-1 (0-0) i den 88:e minuten betydde tre synnerligen viktiga poäng i kampen om nytt kontrakt i Superettan. En match där gästande topplaget Landskrona BoIS hade den viktiga taktpinnen i sin hand till stor del.

Segern är klar, Simon Marklund blir match- och Trissvinnare på straff. Foto: Thord-Eric Nilsson

Efter en rejält turbulent tid runt klubben vilket tyvärr blivit mer regel än undantag återstod det fyra matcher att vända på den så kallade skutan. Den första seglatsen i hamn även om Landskrona BoIS definitivt inte var nåt lätt motstånd. Skåningarna som mer eller mindre promenerade mot allsvenska en stor del av säsongen har hackat en hel del på sluttampen och många såg naturligtvis att ÖFK i sina bästa stunder kunde få ut nåt av mötet.

Man inledde också förtroendeingivande och pressade gästerna med en spelglädje som saknats några matcher. Quimi Ordonez som fått chansen på topp med ett skott tätt utom stolproten efter fem minuter. Strax efter kantspringaren Mykola Musolition med en ny möjlighet men även han tätt utom. Bästa chansen dittills också för Marklund som ren på straffpunkten satte stridsäpplet rakt på målvakten. Gästernas Edi Sylisufaj också med en bra möjlighet och skåningarna tar över matchen.

Hård press, snabba passningar och fysiskt spel trycker tillbaka dom rödsvarta, en bra nick av Jacob Hedenqvist dock en ljusning i allt kämpande. Spel mot ett mål en lång stund innan veteranen Jamie Hopcutt kommer i ett bra läge. 0-0 i paus, fördel BoIS men ett gediget arbete av ÖFK.

Andra rundan enligt samma modell, gästerna i hård press innan Yannick Adjouman hastigt och för Jämtland med omnejd lustigt sätter 1-0 direkt på ett högerinlägg. Mera råg i ryggen i hemmaleden och Adjoumani och Ordonez i fint samarbete och nära igen. Efter dryga kvarten så logiskt 1-1. Rassa Rahmani efter en målvaktsretur. Ingen rolig matchbild noterar jag fylld av nerver i mitt block. ÖFK dock med inställningen “allt skall bort”.

Med dryga kvarten kvar ut med Ordonez efter ett gott dagsverke och lite tyngre artilleri längst fram i och med Sebastian Karlsson Grach. ÖFK jagar tre poäng och öppnar sig en hel del bakåt men skapar samtidigt periodvis ett viktigt momentum i matchen och Musolitin med en ribbträff. Karlsson Grach också med en farlig nick efter hörna.

Så då äntligen lite rödsvart flyt i slutminuterna. Mittbacken Philip Bonde på utflykt dras i tröjan av gästernas Max Nilsson och straffen solklar. Marklund som sagt exekutor. Amr Kaddoura hos gästerna åt rätt håll men bra tryck i stramaren och livsviktiga 2-1 på tavlan. Detta i 88:e minuten. Inga direkta farligheter resterande tid utan vilt jubel på och utanför planen efter fem tillagda minuter.

En boost naturligtvis för en tappert kämpande Superettan-klubb. Psykoligiskt-moraliskt-spelmässigt , ja allt vad ni vill. Var faktiskt nära att titta bort när straffen slogs men den gamla “journalistens” yrkesstolthet tog överhanden. En sån här gång är alla i laget och runt laget värda blommor men dom som sticker ut är Simon Marklund. Oerhört viktig som bollhållare och spelfördelare offensivt och för en iskyla vid straffen.

Philip Bonde ser ut som en mittback och agerar som en mittback, vilket genombrott! Yannick Adjoumani har väckt intresse från andra håll, fullt förståeligt. Många framgångsrika resor har startat hos ÖFK, det här blir nästa. Vart den rödsvarta resan totalt tar vägen återstår att se. Tåget har i alla fall lämnat perrongen.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Varbergs i Optand skrev | 20 Okt 2024 - 18:03
4-3 mot Öster
Härligt!!!!
0
Gäst: klang o jubel skrev | 20 Okt 2024 - 01:02
Fy f-n vad nervöst men dom fixade det!
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Första Träningsmatchen  
  av Classe Olofsson  | Idag - 18:39  
 

Fredag 23/1 kl 18,15 SEB Arena.....IFK Östersund - ÖFK

 
 


 
  Ingen Chovanie Amatkarijo till ÖFK i år  
  av Haldo Jonsson | Idag - 18:28  
 

Chovanie Amatkarijo.Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  En unik fotbollssida har fått ny kraft - uppförsbacken är passerad  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:43  
 

I egenskap av ordförande för fotbollz.se vill jag göra någa kommentater:

 
  Läs mer...  
 


 
  Intressant träningsmatchmot IFK Östersund på fredag med alla provspelare  
  av Haldo Jonsson | 19 Jan 2026 - 22:06  
 

Michael Oluwayemi. Kommer han att utvecklas och ta en plats i startelvan i år? Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
13 Sep 2025 - 21:09 Spelomgång 19 div.4 Jämtland ? Härjedalen 2025
13 Sep 2025 - 19:24 Bitter förlust
13 Sep 2025 - 18:03 ifk utan chans
13 Sep 2025 - 17:44 Ser inte bra ut
13 Sep 2025 - 17:31 Matchens prestation
13 Sep 2025 - 17:29 Matchens överraskning
13 Sep 2025 - 14:22 Helgens matcher
13 Sep 2025 - 14:06 Startelvan mot Örebro SK
12 Sep 2025 - 19:22 Kort rapport från träningen - det finns hål
12 Sep 2025 - 17:18 viktiga poäng för kamraterna
12 Sep 2025 - 14:39 Div 2 Norrland Höst Uppflyttning 2025
12 Sep 2025 - 13:56 Följ Örebro SK - ÖFK via fotbollz.se
11 Sep 2025 - 22:09 Karl Ramberg ny Akademichef i ÖFK
11 Sep 2025 - 14:22 Utsiktens BK nära konkurs
10 Sep 2025 - 21:29 Fem punkter som bevisar att ÖFK gör en positiv nystart
9 Sep 2025 - 13:14 Tankar inför Örebro SK - ÖFK
9 Sep 2025 - 12:40 svår bortamatch väntar kamraterna
9 Sep 2025 - 12:35 sandviken hemma på lördag
9 Sep 2025 - 10:08 ÖFK- tränade Douglas Bergqvist har fått ny klubb
7 Sep 2025 - 22:12 Referat Ope IF - Matfors IF
 
 
 
5
kommentarer
Intressant träningsmatchmot IFK Östersund på fredag med alla provspelare 
av Haldo Jonsson | 19 Jan 2026 - 22:06
Michael Oluwayemi. Kommer han att u
2
kommentarer
Ingen Chovanie Amatkarijo till ÖFK i år
av Haldo Jonsson | Idag - 18:28
Chovanie Amatkarijo.Foto Haldo Jons
2
kommentarer
Ope IF har sorg - Edvard Thorén - en riktig Opevän, en stor Opeit har lämnat det jordiska 
av Haldo Jonsson | 19 Jan 2026 - 14:23
Edvard Thorén. Foto: Linda E
1
kommentar
En unik fotbollssida har fått ny kraft - uppförsbacken är passerad 
av Haldo Jonsson | Igår - 15:43
I egenskap av ordförande f
1
kommentar
Division 5 resekalkylator
av Klaus Kurzawa | 19 Jan 2026 - 07:15
Då det varit en del diskussion
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook