Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

MOD ELLER DUMDRISTIGHET?
av Lars Larsson
Publicerad 29 Jun 2025 - 08:50 

Kiarash Livani som är ÖFK:s huvudtränare talar ofta om hur viktigt det är att vara modig i sitt agerande på plan. Både som individ och som lag. Personligen tycker jag det är en tilltalande tanke. Jag delar den ide’n.

Däremot finns det en osynlig gräns mellan mod och det som kallas dumdristighet, alternativt övermod. Det är när modet har passerat förnuftets gräns som konsekvenserna kan bli ödesdigra. Bristande förnuft definierar jag här som att erfarenhet inte ger lärdom. Något som också är viktigt att känna till i sammanhanget är att vetenskapliga rön menar att den mänskliga konsekvensanalysen är fullt utvecklad först i 27-årsåldern. Ledare som uppmuntrar till mod bör ha detta i åtanke.

För att kunna vara modig med förnuft krävs i grunden trygghet för varje individ/spelare. Som spelare skall du kunna få denna trygghetskänsla förmedlad av lagledning och medspelare. Ett sådant sätt att skapa trygghet är paradoxalt nog att ha en uttalad anda av att tillåta misstag. Det är också viktigt att gjorda misstag, i så fall, blir en lärdom efter att de skett. Det vill säga att inte alls upprepa samma gjorda misstag. Enklaste lösningen är att göra annorlunda nästa gång. Einstein sa en gång att definitionen på idioti är att göra samma sak en gång till och förvänta sig ett annat resultat.

Bara kunskapen om att få göra misstag brukar skapa färre misstag, eftersom rädslan att göra fel inte längre finns där. Det är det psykologiskt paradoxala. Att få göra fel gör även att du vågar och vågar du , så händer det saker framåt. Ju mer som händer av positiv karaktär ju starkare självförtroende får du som individ/spelare. Nebiyou Perry är i år (2025) ett väldigt tydligt exempel på den utvecklingen jämfört med fjolåret.

Det krävs dock mer än den psykologiska upplevelsen av trygghet för att nå framgång i det långa loppet. Stöttas inte modet med ett spelsystem där misstag skyddas av medspelarnas aktioner riskerar den psykologiska känslan av trygghet att successivt erodera.

Här kommer utövande av mod och vetskapen om den mänskliga hjärnans förmåga till konsekvensanalys in i bilden. Det i kombination med medspelarnas förmåga att täcka upp vid misstag, bör påverka ledarnas spelinstruktioner till individuella spelare beroende på vilka spelpositioner de troligtvis kommer att uppträda i under matchen.

En logisk konsekvens av detta ör följande: Ju närmare egen mållinje och ju mindre möjlighet till uppbackning vid misstag från medspelare, ju försiktigare bör spelare agera. Om tidigare misstag dessutom skett, att upprepa samma misstag är dumdristighet eller idioti som Einstein sa. Det är då inte längre mod.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Träna inlägg avslut skrev | 29 Jun 2025 - 14:37
Det behövs tränas inlägg och avslut.

Blir även tokig när dom tror dom kan dribbla/spela sig fram i ett samlat försvar i straffområdet. Slå inlägg eller testa skjut. Saknar man skjutförmåga eller inlägg förmåga har man inget och göra på denna nivå.

Vill se mer rotation i 11an och tidigare byten under matcherna.
Granström, Adjoumani, Navassardian, Oluwayemi borde få mer minuter framöver.
Odenlind skadad?
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  En ny förening föddes för 30 år sedan  
  av Haldo Jonsson | Idag - 17:44  
 

Vi är glada och stolta för att vi vågade och vi kan idag gratulerar varandra till ett bra beslut.

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK skapades med många födslovåndor  
  av Haldo Jonsson | Idag - 17:43  
 

Allt om nya ÖFK:s första trevande år, vilka som var i styrelsen, fotbollssektionen, vilka spelare som var i truppen och hur gick det förstas året med mera med mera

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén | Idag - 15:45  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Rättvis Norrköpingsseger  
  av Per Lagerbäck | Idag - 15:29  
 

Tänk vad bollinnehav INTE alltid visar hur en match ser ut. I första halvlek hade ÖFK bollen mer än Norrköping, men hemmalaget dominerade tydligt genom att så mycket snabbare ta sig framåt på planen.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
26 Feb 2024 - 23:16 Brommapojkarna - ÖFK 1-0 (1-0)
26 Feb 2024 - 22:40 Bilder från Brommapojkarna - ÖFK 1-0 (1-0)
26 Feb 2024 - 20:33 Matchens prestation
26 Feb 2024 - 20:20 Inte så sprakande
26 Feb 2024 - 09:24 uddamålsförlust för kamraterna
26 Feb 2024 - 09:11 Följ BP - ÖFK via fotbollz.se
25 Feb 2024 - 21:08 ÖFK - ni har chans mot BP - ta den!
23 Feb 2024 - 15:08 Estrad Norr leder ÖFK:s kulturprojekt 2024 - Årets kulturpro
23 Feb 2024 - 09:38 Nu har valberednings gjort siitt - ordföranden väljs om
22 Feb 2024 - 14:43 Spelschema 2024 Division 3 mellersta Norrland
22 Feb 2024 - 11:14 Träningar före mötet med BP
21 Feb 2024 - 17:25 Dagens träning imponerade
20 Feb 2024 - 12:28 Jamie Hopcutt återvänder till ÖFK - Vi minns dig
19 Feb 2024 - 10:33 IK Brage Imponerade mot IFK Norrköping
19 Feb 2024 - 10:32 Korta nyheter- Jamie Hopcutt åter till ÖFK?
18 Feb 2024 - 18:52 vinst för kamraterna
18 Feb 2024 - 17:44 Trots dagens förlust är jag nöjd över vad vi fick se
18 Feb 2024 - 17:43 Roland Grip har somnat in - landslagsmannen bördig från Föll
18 Feb 2024 - 17:36 Träningsmatcher Herr
17 Feb 2024 - 21:48 ÖFK:s yngste supporter såg matchen idag på Bravida Arena
 
 
 
6
kommentarer
ÖFK är värda avancemang
av Per Lagerbäck | 27 Okt 2026 - 09:22
Först och främst vill jag
5
kommentarer
IFK Norrköping - ÖFK 1-0 i halvtid
av Johan Dillner | Idag - 13:30
Referat och krönika kommer und
2
kommentarer
Matchens överraskning 
av Lars Larsson Stockholm | Idag - 15:18
1
kommentar
Tabita Chawinga - Från Krokom/Dvärsätt ut i stora fotbollsvärlden
av Haldo Jonsson | Igår - 20:19
Tabita Chawinga gratulerar&nbs
1
kommentar
Kvalläget 
av Thord-Eric Nilsson | 28 Okt 2026 - 13:54
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Sön 13 Sep 09:37
 Skrivet den Lör 29 Aug 10:55
fotbollz.se på Facebook