Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

SPANJOR KLAR FÖR ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 18 Mar 2026 - 20:33 

Anfallaren Mario Palomino Delgado. Foto Micke Olofsson

Den blott 19 år gamle spanska anfallaren Mario Palomino Delgado har skrivit på ett avtal som sträcker sig över 2028 efter att det blivit klart med ungdomsersättningarna till berörda klubbar är klar

Delgado blir vad jag kan komma ihåg den fjärde spanjoren som spelat i ÖFK:s färger. Det är anfallarna Brian Martin Pagés, och Teto Nogues och backen Juanjo Hervias

sTeto Nogues Juanjo Hervias Foton Haldo Jonsson

Delgado har testspelat med ÖFK under ovanligt lång tid.

Han har visat upp sig ett par träningsmatcher och han har gjort ett gott inryck vi dessa tillfällen.

Delgado har visat sig, trots sin ungdom, ha ett moget spel. Han är en bra passningsspelare, rör sig bra, jobbar hårt och har bra blick för spelet och dessutom är han mycket utvecklingsbar.


Till ÖFK säger Delgade, att han är väldigt glad över att få ansluta till denna fantastiska klubb och förvalta förtroendet från sportchefen och tränarstaben. Jag är säker på att det kommer bli en fantastisk säsong, där vi ska sikta så högt vi bara kan. Jag är också mycket tacksam mot mina lagkamrater för hur de har tagit emot mig sedan jag anlända, och jag ser fram emot att starta säsongen för att ta tillbaka Östersund dit det förtjänar att vara, säger Mario Palomino Delgado under onsdagseftermiddagen.

-Mario har varit i träning med oss en längre tid och gjort ett väldigt gott intryck på oss i staben. Vi får in en ung forward med bra grundförutsättningar för att fortsätta utvecklas och ta steg i vår miljö. Det är en mycket ambitiös spelare, som jobbar hårt och som med sin storlek och fysik kommer bli en jobbig spelare att möta, säger Stefan Lundin, sportchef i Östersunds FK.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Något om träningen och en sammanfattning om läget inför den superviktiga matchen  
  av Haldo Jonsson | Idag - 22:04  
 

Bild från onsdagsträningen. Foto Micke Olofsson

Det är en en match som är mycket viktig för båda lagen. Skulle Oddevold vinna mot ÖFK har även de chans att kvala.

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Oddevold via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 21:54  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika med spelarbetyg från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher!

 
  Läs mer...  
 


 
  Nodic United kan tvingas ner till div 1?  
  av Haldo Jonsson | Idag - 12:48  
   
  Läs mer...  
 


 
  Fredrik Aasmund Eliassen kan fira seger och hundra matcher i ÖFK på lördag  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:17  
 

Fredrik Aasmund Eliassen. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
 
 
 
8
kommentarer
IFK Norrköping - ÖFK 1-0 i halvtid
av NNs | 31 Okt 2026 - 13:30
IFK Norrköping – Ös
5
kommentarer
Träningstider ÖFK denna vecka
av Haldo Jonsson | 2 Nov 2026 - 13:49
3
kommentarer
Pengar till föreningarna från Gräsroten Svenska spel
av Haldo Jonsson | Igår - 17:37
Myssjö-Oviken får mest ti
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Sön 13 Sep 09:37
 Skrivet den Lör 29 Aug 10:55
fotbollz.se på Facebook