Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

TRÄNINGEN I DAG GICK I DUR - MEN DET KAN VARA DAGS ATT BYTA UT NÅGON SPELARE
av Haldo Jonsson
Publicerad 21 Sep 2023 - 22:25 Uppdaterad 22 Sep 2023 - 09:14

ÖFK tränade torsdag på Hissmovallen. Foto: Micke Olofsson

I dag, torsdag, har ÖFK tränat på Hissmovallens gräs inför matchen mot Skövde på lördag.

Skövdes plan är belagd med svårspelat och ojämnt gräs..

Det är då viktigt att ÖFK:s förberedelser sker på gräs, och visst märker man på spelarna att träningen går i moll, när förberedelserna blir optimala. Det märker man när de springer ut på planen, löper och slår passningarna.

Så är på hösten kan gräsplaner bli blöta. De har även Hissmovallen drabbats av. Planmästaren Micke Olofsson har haft bekymmer md detta. Han är ju så mån om att ÖFK ska ha bra träningsmöjligheter och har ägnat mycket tid på att fundera över hur han ska lösa detta problem. I morse steg han upp i ottan och åkte till Hissmovallen. Han löste problemen med en lätt vält. Inget annat talar om än ÖFK var nöjda.

Alla matcher är viktiga i seriens slutskede så det gäller att vara bra förberedd.

Det är på hösten som de långa matchandet i serien suger musten ur spelarna, ibland på dåliga planer när kylan och rusket sätter in och gör det svårt. Det är då agnarna skils från vetet. Det är då slutplaceringen i serien avgörs. Vilka lag ska få vara glada och vilka som ska bli besvikna.

Det var detta om förberedelserna. Nu kommer vi till laget.

Inga nya skador finns att rapportera. Det betyder att ÖFK kan åka buss ner med en stark trupp.

Formen har sviktat lite hos en del spelare.

Mansour Sinyan har varit en av dessa. På träningarna denna vecka har man kunnat se, att han har kommit igen. En i form varande Sinyan är värdefull.

En spelare vars form har blivit mycket bättre på sistone. Det är Calvin Kabuyes. Detta märks även på träningarna. Han skjuter, löper mycket och han är energirik. Han försvarar sin plats i startelvan.

Problemet är, att det då finns det inte plats för Musolitin i startelvan. Han är en av av de bästa spelarna i ÖFK och kan kan skjuta på distans. Jag kan inte svara på vilken position han ska ha, men mot Skövde behövs han.

Det kan nämligen bli svårt att spela sig fram till mål. Skövde kommer att ha en försvarsmur av spelare i framför målet. De gäller att göra som Örebro gjorde i sin förra match mot Skövde, att skjuta på distans. Musolitin kan det!

En spelare som inte varit i form på sistone är Rask. Mazur är given, som mittback, men han behöver en spelare med snabbhet bredvid sig. Rask och Mazur är för lika.

Ghanoum är ett bra alternativ. Han är värd att få starta efter alla viljestarka träningar han genomfört och han är en framtidsman att satsa på.

Jag skulle gärna se Nader med sin passningsskicklighet på plan, men jag har sett honom för lite för att ha någon riktigt klar uppfattning.

ÖFK, räkna med att Skövde sätter upp en nästan sanslös press i första halvlek. Det är viktigt att han någon medicin mot detta.

Det blir en tuff match, men nu kör vi med oförminskad eller ännu högre hastighet.

ÖFK ger sig aldrig!

 
 
4 Kommentarer:
Gäst: Tvivlande skrev | 22 Sep 2023 - 14:56
Tyvärr, det kan bli ett kryss till.
1
Gäst: MM skrev | 22 Sep 2023 - 14:27
Tack Haldo återigen för din krönika och artikel. Jag tycker det är fint att vi är så många som brinner för laget, både gammal som ung, nyförälskade i fotboll eller som mig och många andra - tidigare fotbollsspelare som tillsammans sina barn äntligen får uppleva fotboll på elitnivå i staden.
Jag håller delvis med om dina tankar. Kabuye känns väldigt het nu och hans styrka och förmåga att ta sig in i straffområdet känns viktigt. Tycker det också verkar som Adjou och Marklund tillsammans med Kabuye hittat en fin ”triangel” av sk ”kemi”. Önskar bara att det åter släpper för Stolt och han är så bra han kan vara. Extra viktigt nu med tanke på att K-G är skadad för resten av säsongen. Jag var tveksam till Kabuye en tid, kanske mycket av att jag sett vad han kan förmå i Vasalund men nu hoppas vi att det vi sett håller i sig. Musolitin har klass i sig men just nu tycker jag inte att han går före nämnde Kabuye eller för den delen Andre vars utvecklingskurva jag tycker varit riktigt bra i år. Sinyan kan mer än han visat på slutet, håller med. Men när han är så bra han kan vara då är han given bredvid Brendon. Då menar jag inte bara hans förmåga att ta bollen framåt utan även hans defensiva förmågor - och när hans självförtroende sitter också har bra skott.
Mazur och Rask har varit ett över säsongen framgångsrikt mittlås som gör att man tar udden av motståndarnas ev höga spel. Ghanoum har också en fantastisk utveckling men i nuläget ser jag hellre Rask/Mazur för det defensiva spelet mot höga bollar men också hot i motståndarnas straffområde vid fasta. När de inte är de snabbaste mittbackarna (ingen glömmer väl Noahs otroliga snabbhet) får de vara extremt noga med positionering och att täcka upp.

Nu tar vi 3 p i morgon!
5
Gäst: Haldo skrev | 22 Sep 2023 - 09:03
Du har givetvis rätt . Dåligt av mig. Hur kunde jag åka på en sådan mina, jag som har en fransk TV kanal med bara klassisk musik och opera . Tack för att du hörde av dig. Ska rätta.
8
Gäst: Bengt J skrev | 22 Sep 2023 - 08:34
Haldo, du kanske menar att träningen gick i dur och inte i moll. \r\nForza ÖFK!
6
 
Sök på fotbollz.se
   
  Kommer ni ihåg målvakten Andreaw Mills? Han är uppmärksammad  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:32  
 

Andrew Mills Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Inte alltid lätt att vara fotbollsspelare i dag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:22  
 

Träning i SEP Hallen. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  .Nevanja Miljovics förra klubb satsar hårt inför första säsongen i Superettan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:51  
 

Nordic United har värvat bland andra Kamil Dudziak som på övertid gjorde vinstmålet som slog ut ÖFK ur Svenska Cupen 2024

 
  Läs mer...  
 


 
  Kamraterna matchar på söndag  
  av Classe Olofsson  | 3 Feb 2026 - 13:40  
 

Söndag 8/2 kl 14,10, SEP Arena......IFK Östersund - Fränsta ik, Välkommen

 
     
 
Nyhetsarkiv
11 Jan 2026 - 07:32 Uppdateringen av fotbollz.se avslutad.
9 Jan 2026 - 17:58 Många åskådare och mycket som imponerade - det var träningsu
9 Jan 2026 - 15:42 Douglas Bergqvist har ny klubb
9 Jan 2026 - 14:49 Tre provspelare visade upp sig i dag - Fotbollz.se har namne
9 Jan 2026 - 14:35 Douglas Bergqvist klar för konkurrent
9 Jan 2026 - 11:29 Klaus Kurzawa en äkta hjälte!
8 Jan 2026 - 23:04 Fredag påbörjas fotbollsträningen i SEP Arena
8 Jan 2026 - 18:45 Douglas Bergqvist bryter sitt kontrakt
8 Jan 2026 - 17:54 Fystränare Thomas Näsholm
7 Jan 2026 - 20:55 Maratontabellen för ÖFK klar för 2025 -
7 Jan 2026 - 17:48 Daniel Miljanovic - ung men rutinerad back till ÖFK
6 Jan 2026 - 14:43 Erick Brendon klar för ny klubb i Malaysia
6 Jan 2026 - 12:55 Spännande tider nalkas!
3 Jan 2026 - 18:19 Right to Dream Akademi var tidigare en guldgruva av bra spel
3 Jan 2026 - 11:34 Anmälda lag till JHFFs serier 2026
2 Jan 2026 - 21:22 Ziad Ghanoum följer Kiarash Livani till Stockholm?
1 Jan 2026 - 17:48 Nu är det klart att Lucas Lund blir ny fysio för ÖFK säsonge
31 Dec 2025 - 13:13 Ny mittback till ÖFK - en nyårspresent ?
31 Dec 2025 - 09:18 Presenteras någon ny ÖFK spelare idag?
31 Dec 2025 - 09:05 Så får föreningar sända fotboll 2026 i egna kanaler
 
 
 
1
kommentar
Inte alltid lätt att vara fotbollsspelare i dag
av Haldo Jonsson | Igår - 21:22
Träning i SEP Hallen. Foto Mic
1
kommentar
Träff med De stora som jobbat med SEP arena som gjort att jämtländsk fotboll tagit nästa steg
av Michael Olofsson | 2 Feb 2026 - 20:56
Foto Micke Olofsson
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook