Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

MATCH MOT PITEÅ PÅ LÖRDAG - FLERA SPELARE NU FRISKA
av Haldo Jonsson
Publicerad 8 Mar 2024 - 11:43 Uppdaterad 8 Mar 2024 - 16:19

Piteå med flera nyförvärv blir ett bra prov för ÖFK

Man kan bäst karakterisera ÖFK för några dager sedan, att vara en sjukstuga. Hela tio spelare var sjuka och förhindrade att träna.

Nu ser det ljusare ut.

Vi behöver inte längre ifrågasätta om det blir match, som då Powell gjorde.

I går återkom Perry, Adjoumani och Oluwayemi till träning. Det är spelare som vi gärna ser ute på plan. Trots det var de sex spelare sjuka som inte tränade. Vi får hoppas att någon av dessa återkommer till dagens träning som är den sista inför matchen.

Vi kan i alla fall tycka det är bra, att manfallet inträffar nu, även om det är ett avbräck i uppladdningen inför Superettan. Det hade varit värre om stordelen av spelarna hade varit sjuka när Superettan sätter igång. Vi får hoppas att vi slipper sjukdomar och skador då.

ÖFK dras ju heller inte med några större problem med skador. Den ende är Grach. Han tränade inte i går. Han vilar på grund av en smäll som han fick i den senaste matchen. Hopcutt var inte sjuk men vilade. Han hade lite känningar.


På lördag möter ÖFK Piteå IF på Jämtkraft Arena. Piteå spelar i div 1 norra tillsammans med att annat norrlandslag, nämligen Umeå.

Piteå är övre Norrlands tredje bästa lag. Först har vi ÖFK och GIF Sundsvall. Fyra är Umeå.

I fjol blev Piteå sjua i div 1 norra, en serie som vanns av Sandviken. I årets serie spelar Piteå premiärmatchen mot Assyriska den 31 mars.

Piteå har inför säsongen förstärkt med yttern Michael Kargbo från Dalkurd, Hussein Mohammed från AFC Eskilstuna, Marcus Fahlgren återvänder efter en sejour i Norge.

Vi får nu möjlighet att återse före detta IFK östersundsspelaren Jonathan Lundbäck på sin gamla arena. Lundbäck värvades till Piteå i fjol från Team TG från Umeå. Han är forward.

Piteå spelade en träningsmatch mot Skellefteå som de krossade med 3-0. Lundbäck gjorde även då ett av målen.

I den senaste matchen förlorade Piteå mot Friska Viljor med 3-2. Lundbäck gjorde även då ett mål. Nyförvärvet Kargbo, som man hoppas mycket på, spelade i den matchen.

Även Piteå har drabbats av sjukdomar. I matchen mot Friska Viljor var det flera spelare borta av den anledningen.

Piteå har varit känt för att spela en rak fotboll med snabba uppspel. Vi får se om de spelar så mot ÖFK på lördag.

En sammanfattning av matchen kommer.

Vi tror på det här! Sida vid sida lyfter vi ÖFK!

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Robert skrev | 10 Mar 2024 - 08:56
De flesta spelarna gjorde en bra match igår enligt mig. Keita var dock svajig i passningar och retur känns inte bra att målvakten är den position som känns minst trygg. Det känns som att Powell tänker satsa på Keita i år. För mig hade Mills gått före då han känns tryggare samt dominerar luften på ett annat sätt. Tyvärr kollade jag bort vid målet öfk släppte in och jag såg sedan på sändningen att kameran också missade det målet, så jag kan inte bedöma om Keita skulle ha räddat det eller inte.

Sen att Mills är med på träningar medan Keita verkar stå över väldigt många år också en sak som talar i hans fördel för mig.

Kul att Kroon var tillbaka!

Ghanoum känns som första ersättare i backlinjen just nu, han kändes lite mer trygg än Bonde igår och han är verkligen snabb. Sen kommer säkert både han och Bonde att utvecklas iom att dom är unga.

Nader visade också upp en oväntad snabbhet för mig när han med boll sprang förbi sin back och passade fram till Kroon mål.
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  På lördag spelar ÖFK träningsmatch mot Levanger FK på SAP Arena  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:00  
   
  Läs mer...  
 


 
  Albin Sporrong går till seriekonkurrent  
  av Haldo Jonsson | Igår - 16:37  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  övergång  
  av surjämte | Igår - 11:25  
 

Brage värvar Sporrong

 
  Läs mer...  
 


 
  Om Dennis Widgren  
  av Haldo Jonsson | 28 Jan 2026 - 11:36  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
6 Jan 2026 - 12:55 Spännande tider nalkas!
3 Jan 2026 - 18:19 Right to Dream Akademi var tidigare en guldgruva av bra spel
3 Jan 2026 - 11:34 Anmälda lag till JHFFs serier 2026
2 Jan 2026 - 21:22 Ziad Ghanoum följer Kiarash Livani till Stockholm?
1 Jan 2026 - 17:48 Nu är det klart att Lucas Lund blir ny fysio för ÖFK säsonge
31 Dec 2025 - 13:13 Ny mittback till ÖFK - en nyårspresent ?
31 Dec 2025 - 09:18 Presenteras någon ny ÖFK spelare idag?
31 Dec 2025 - 09:05 Så får föreningar sända fotboll 2026 i egna kanaler
31 Dec 2025 - 08:20 God Jul o Gott Nytt År
30 Dec 2025 - 15:17 Ny mittback klar för ÖFK - kan även spela back och defensiv
29 Dec 2025 - 21:18 Slutredovisning av Superettan 2025 - vi gjorde det alla till
29 Dec 2025 - 09:46 ÖFK:s förre tränare Kiarash Livani har fått nytt jobb
28 Dec 2025 - 18:18 ÖFK målvaktstränare Origi har erhållit UEFA Licens
26 Dec 2025 - 13:48 Fortfarande stora hål i ÖFK:s lagbygge
26 Dec 2025 - 13:14 En centertank i nyårspresent till ÖFK?
23 Dec 2025 - 20:38 Från Umeå FC till GIF Sundsvall
22 Dec 2025 - 20:58 Speslchemat för Superettan nu ute
19 Dec 2025 - 23:18 Comeback av Petter Magnusson
19 Dec 2025 - 15:44 Målvakten Christopher Lundhall till norska Levanger
19 Dec 2025 - 11:04 Simon Marklund förlänger - en viktig kugge
 
 
 
5
kommentarer
övergång
av surjämte | Igår - 11:25
Brage värvar Sporrong
5
kommentarer
Dennis Widgren - kommer - kommer ej?
av Haldo Jonsson | 25 Jan 2026 - 22:51
Dennis Widgren. Foto Micke Olofsson
3
kommentarer
Träningsmatch igen, Derby Dax
av Classe Olofsson | 27 Jan 2026 - 10:26
Söndag 1/2 kl 14.10  SEP
2
kommentarer
På lördag spelar ÖFK träningsmatch mot Levanger FK på SAP Arena 
av Haldo Jonsson | Idag - 15:00
1
kommentar
Om Dennis Widgren
av Haldo Jonsson | 28 Jan 2026 - 11:36
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook