Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

RÄTTVIS NORRKÖPINGSSEGER
av Per Lagerbäck
Publicerad 31 Okt 2026 - 15:29 

Tänk vad bollinnehav INTE alltid visar hur en match ser ut. I första halvlek hade ÖFK bollen mer än Norrköping, men hemmalaget dominerade tydligt genom att så mycket snabbare ta sig framåt på planen.

Till att börja med tycker jag egentligen inte att ÖFK gjorde en tydligt svag match. Det som absolut skilde, särskilt i första halvlek, var farten i spelet, såväl i passningsspelet som i att utnyttja möjligheten att snabbt vinna mark framåt. Detta är ett av få moment där jag anser att ÖFK inte hittat ett sätt att få det att fungera annat än vid några få tillfällen per match. Det cyniska är att jag tyckte mig se en klar uppryckning gällande detta i andra halvlek, men återigen är det agerandet i omedelbar närhet av och i motståndarnas straffområde som det inte riktigt vill fungera.

Tyvärr var det vid två tillfällen som ÖFK inte alls agerade tillräckligt bra defensivt denna gång som ledde till de två första målen. Vid 1- 0 var fyra försvarare alltför passiva mot Norrköpings Nelson, som enkelt kunde finta bort dem och hitta en öppen lucka emellan dem för skott förbi Forsell. Andra målet får Anyanwu helt ta på sig. Det tredje var ett fantastiskt skott, och det var svårt att via TV-produktionen att avgöra om Forsell stod felplacerad och/eller reagerade för sent, för från det avståndet känns det som att det ska vara möjligt att rädda, då bollen faktiskt tycktes landa nästan mitt i målet. Sammantaget så borde alla tre målen ha kunnat hindras.

Tyvärr var det några av de normalt bästa spelarna som gjorde mindre bra insatser denna gång, och ingen spelare dominerade. Däremot är det bara någon enstaka som gjorde en generellt sett svag match. Jag tycker att det var helt rätt denna gång att göra tidiga byten, och det var nog också rätt spelare som byttes ut. Men vi ska avslutningsvis konstatera att ÖFK mötte seriens klart bästa lag, där de som inte spelat så mycket tidigare visade att de också kommer att bidra till att Norrköping nog kommer att klara sig bra i Allsvenskan 2027.

Innan lite tankar om avslutningen på säsongen så kommer spelarbetygen, och många kan tycka att jag är lite väl snäll med vissa.

Forsell 3 - Förutom troligen vid 3- 0-målet en ok match.

Anyanwu 3 – Egentligen klart värd en fyra för spelet under 95% av matchen, men upphovet till det andra målet drar ner, liksom inblandningen i det första. Lite för våghalsig med bollen i vissa trängda lägen, men däremellan väldigt mycket bra.

Widgren 4 – Jo, en tämligen stabil insats, och försökte få fart på de övriga spelarna.

Azzi 3 – Jobbade på bra, men såg lite klumpigare ut än vanligt.

Westerlund 2 – Efter ett par- tre fantastiskt bra insatser kom plumpen. Fick inte till det offensivt och lyckades inte heller särskilt bra defensivt.

Adjoumani 2 – Slarvig flera gånger idag, åt båda håll.

Begic 3 – Gör en hyfsad match, men bidrar inte heller riktigt till fart.

Edwards 3 – Gör en av sina sämre matcher, men är ändå en som verkligen försöker hitta snabba vägar med bollen.

Özkan 2 – Nog en av hans sämsta matcher, där inte mycket blev bra.

Marklund 4 – Han får ändå en fyra just för att det händer saker tack vare honom.

Palomino 2 – Kom verkligen inte till sin rätt. Plockades lätt undan av Norrköpingsförsvaret.

Bozikovicz 2 – Blev inget lyft när han kom in.

Molls Donald 3 – Försökte verkligen sätta fart på bollen, men mer än en trea blir det inte.

Miljanovic 3 – Gör inte bort sig, men blev inte heller något egentligt lyft framåt.

Ali 4 - Gör ett bra inhopp och bidrar till snabba direktpassningar framåt. Men de vitklädda var lite för bra och ÖFK:arna runt honom bidrog för lite.

Odenlind 3 – Skapade också lite oreda för hemmalaget framåt.

Nu gäller det att släppa denna match för spelare och ledare. Enskilda misstag ska inte upprepas mot Oddevold och farten i passningsspelet ska upp. Och (tjat, jag vet) se till att vinna mark genom löpningar med bollen åtminstone några gånger varje match. Motståndarna ska inte få känna trygghet i att bollen endast flyttas framåt via passningar. Då ska det bli seger mot Oddevold och en fortsättning på säsongen. Hoppas på riktigt stor uppslutning på arenan nästa helg, oavsett väder. Killarna behöver allt stöd de kan få!!.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Idi skrev | Igår - 07:12
En klockren analys tycker jag! Vår normalt bäste försvarare (Sunday) gör två misstag som vi inte sett på hela säsongen och 3:e målet såg absolut inte otagbart ut! Ofta ”drällde” vi med bollen på mittplan och avväpnades ganska enkelt! Norrköping var absolut det bättre laget men målen tillkom efter misstag som vi inte sett tidigare under säsongen! Framåt var vi tillbaka där vi hela tiden gör ”ett pass för mycket” i stället för att gå på skott! Nu blir Oddevold hemma helt avgörande och då måste vi ”hitta tillbaka” i den defensiv som varit så stark under säsongen!
5
Gäst: Ps skrev | 31 Okt 2026 - 21:42
Ofk spelade som ett allsvenskt lag men skapar inga målchanser
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Simon Marklund vann Trissen mot IFK Norrköping  
  av Haldo Jonsson | Idag - 13:40  
 

Bilden: Simon Marklund. Foto Thord-Eric Nilsson

Den sammanlagda Trissen leder Simon Marklund, tvåa är Sunday Anyanwu.

Hos Andreas Tipset leder Tobbe. Tvåa är Hanna Runsten Wedén. (Sista matchen mot Oddevold kommer att bli avgörande för den som ska ta de tre förstaplaceringarna och som då vinner luncher. Så jämn är tipsligan 2026. Det blir mycket spännande.)

 
  Läs mer...  
 


 
  Poängsättningen på spelarna klar - Simon Marklund bäst i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:20  
 

Simon Marklund Foto Thord-Eric Nilsson

ÖFK hade större bollinnehav, de flesta passningarna och nästa lika många skott.

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan mot IFK Norrköping  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:18  
 

Startelvan: Rasmus Forsell, Jonathan Westerberg, Dennis Widgren, Sunday Anyanwu, Hugo Azzi, Yannick Adjoumani, Curtis Edwards, Amar Begic, Simon Marklund, Emil Özkan, Jabir Abdihakim Ali

Bilder från uppvärmningen. Foto Barbro Fundin Hedlund

 
  Läs mer...  
 


 
  En ny förening föddes för 30 år sedan - så här gick det till  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:16  
 

Vi är glada och stolta för att vi vågade och vi kan idag gratulerar varandra till ett bra beslut.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
18 Okt 2026 - 20:53 Kval till div 3 herrar, Grupp 2
18 Okt 2026 - 12:47 ÖFK:s back Elliot Caarls räddade Fränsta IK i 97:e minuten f
17 Okt 2026 - 19:32 IFK Östersund-IFK Luleå 2-2 (2-1)
17 Okt 2026 - 19:29 Stabilt ÖFK spelade oavgjort
17 Okt 2026 - 19:23 Per Lagerbäck har meddelat - Ingen krönika denna gång
17 Okt 2026 - 17:37 Oavgjort
17 Okt 2026 - 17:34 Matchens överraskning
17 Okt 2026 - 17:25 Matchens prestation
17 Okt 2026 - 13:40 Startelvan i eftermiddag mot Sandvikens IF
17 Okt 2026 - 11:50 Tränaren i Sandviken Thomas Lagerlöfs tankar inför matchen
16 Okt 2026 - 16:21 JHFF söker en Fotbolls- och föreningsutvecklare
16 Okt 2026 - 13:25 Ope IF rekryterar fotbollsutvecklare
16 Okt 2026 - 13:18 Detta är förutsättningen inför matchen
16 Okt 2026 - 09:27 Följ Sandvikens IF - ÖFK via fotbollz.se
14 Okt 2026 - 20:42 Kvalmatcher div 3 och div 4
14 Okt 2026 - 20:13 Rapport från träningen - Alla tränade idag bortsett från Jab
14 Okt 2026 - 10:49 Spännande avslut på säsongen
13 Okt 2026 - 15:36 Träning inför Sandvikens IF
13 Okt 2026 - 11:01 Yannic Adjoumani trissvinnare mot Varberg
13 Okt 2026 - 05:39 Kamraternas sista match för säsongen
 
 
 
7
kommentarer
IFK Norrköping - ÖFK 1-0 i halvtid
av NNs | 31 Okt 2026 - 13:30
IFK Norrköping – Ös
3
kommentarer
Matchens överraskning 
av Lars Larsson Stockholm | 31 Okt 2026 - 15:18
2
kommentarer
Rättvis Norrköpingsseger
av Per Lagerbäck | 31 Okt 2026 - 15:29
Tänk vad bollinnehav INTE allt
2
kommentarer
Niclas Brissman slutar i Järpens IF
av Haldo Jonsson | 30 Okt 2026 - 20:37
Niclas Brissman.
2
kommentarer
Tabita Chawinga - Från Krokom/Dvärsätt ut i stora fotbollsvärlden
av Haldo Jonsson | 30 Okt 2026 - 20:19
Tabita Chawinga gratulerar&nbs
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Sön 13 Sep 09:37
 Skrivet den Lör 29 Aug 10:55
fotbollz.se på Facebook