Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

TACK FÖR DEN AVSLUTNINGEN!
av Per Lagerbäck
Publicerad 30 Mar 2025 - 17:24 

En riktigt bra första halvlek lovar mer. Andra halvlek håller kvar en del farhågor.

ÖFK får tacka årets fotbollsgudar för denna seger i slutminuterna! En riktigt bra första halvlek följdes av en närmast svag andra halvlek, där bollen ofta befann sig studsandes i ÖFK:s straffområde. Men det finns absolut ingen anledning att be om ursäkt ändå.

På många punkter gjorde ÖFK det klart bättre än jag befarade. Man varierade sitt spel i stor utsträckning, och slutade för ett tag med de korta insparkarna efter att tre av dom nära nog skapade tydliga målchanser för Trelleborg. Presspelet fungerade riktigt bra, särskilt i första halvlek, och särskilt av Marklund, som sprang som en furie. Dessutom kom det en del långpassningar, när det fanns skäl för det, och Trelleborg kunde i första halvleken aldrig skapa ett tryck mot ÖFK.

Den andra halvleken blev alltså kämpigare än den första. Bitvis var spelet helt förlagt till ÖFK:s planhalva och man fick inte behålla bollen särskilt länge. Vi får vara tacksamma att ingen av Trelleborgsspelarna kom till bollen på ett vettigt sätt, och kampandan hos ÖFK-spelarna var det inget fel på.

Med de, enligt mig, för hårda handsreglerna så var det väl en tämligen självklar straff som ÖFK fick, i vad jag trodde var slutminuten. Starkt av domaren att ta den straffen i det skedet av matchen på bortaplan. Sannolikt var det något litet dåligt samvete hos honom som gjorde att speltiden blev så lång efter målet, men ÖFK höll undan.

I första halvlek var det flera av ÖFK-spelarna som i min bedömning låg på en fyra i betyg, men instaserna i andra gör det svårt att faktiskt hitta någon fyra för hela matchen. Samtidigt var det väldigt få av spelarna som gjorde en dålig insats.

Sammantaget ingav variationerna i ÖFK:s spel, på en halvdålig naturgräsplan, stora förhoppningar om framtiden. Min oro för att laget ska vara alltför lätt att läsa laget borde jag kunna släppa. Spelarnas inställning var riktigt bra, men jag hoppas på att fler spelare ska klara att hålla en jämnare nivå under en hel match.

Betyg:

Stople 3 – Höll nollan, men sattes inte på några allvarliga prov, och är fortsatt lite för mycket risktagande.

Johansson 3 – Tappade ibland boll lite lätt och hamnade fel ibland, men ändå en godkänd debut.

Bonde 3 – Gör i stort vad han ska.

Suljic 3 – I grunden väldigt säker, men hade behövt visa mer för en fyra.

Enemark 2- Hade ofta svårt på sin sida, särskilt i andra halvlek.

Sporrong 3 – Svag trea. Inte någon av hans bättre matcher, och strax innan målet blev det ett dubbelfel. Först svag passning bakåt, som bröts, följt av en onödig frispark i farligt läge.

Marklund 4 – Absolut ingen solklar fyra, då han inte syntes så mkt framåt, men oj vilket härligt jobb i presspelet.

Bonnah 3 – Hans första halvtimme bäst hittills i ÖFK-tröjan, en stark fyra, men föll sedan tillbaka ganska tydligt. Trött?

Edqvist 3 – Vill egentligen sätta en fyra, då han visade upp många goda sidor och lade ner ett stort jobb. Blev dock lite knackigt bitvis i andra.

Perry 2 – Blandade verkligen och gav. Märks hur mycket han vill, och gjorde en del riktigt läckra saker, men fortfarande svårt att lyfta blicken, och kan ställa till det på flera sätt efter en misslyckad insats.

Kirby 3 – Verkar ibland lite tung och klumpig, men jobbar bra över hela planen och det ganska dåliga gräset gynnade nog inte honom.

Jawla 3 – Syns verkligen vilken möjlig diamant som är på besök i truppen. Håller tummarna för att han får stanna länge och att han får några bra bollar att jobba med. Idag fick han nästan ingen.

Hopcutt 3 – Ett godkänt inhopp, och han klarade av straffen i speciellt läge.

Brendon 3 – Ser som vanligt trygg ut, men syntes inte tillräckligt.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Andreas skrev | 30 Mar 2025 - 20:48
Det var en härlig eftermiddag med ÖFK.
Laget hänger ju med riktigt bra.
Utan.Brandon.Hupcutt.Adjomani med i startelvan kändes det ändå tryggt .Det här laget är ju bara i början av något nytt.
Det känns väldigt bra redan nu.
Fortsätt tro på det ni gör
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  Intressant träningsmatchmot IFK Östersund på fredag med alla provspelare  
  av Haldo Jonsson | 19 Jan 2026 - 22:06  
 

Michael Oluwayemi. Kommer han att utvecklas och ta en plats i startelvan i år? Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Ope IF har sorg - Edvard Thorén - en riktig Opevän, en stor Opeit har lämnat det jordiska  
  av Haldo Jonsson | 19 Jan 2026 - 14:23  
 

Edvard Thorén. Foto: Linda Engström

 
  Läs mer...  
 


 
  Division 5 resekalkylator  
  av Klaus Kurzawa | 19 Jan 2026 - 07:15  
 

Då det varit en del diskussioner om division 5 och dess uppdelning med avseende på reslängder etc gjorde jag en liten funktion i helgen som visar hur det ser ut för just division 5 och lagens resor enligt det förslag som beslutades på repskapet.

Division 5 Resekalkylator

Man kan ju förstås prova olika alternativ.

 
  Läs mer...  
 


 
  Melker Uppenberg från Elfsborgs IF - ny målvakt i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 16 Jan 2026 - 15:46  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
19 Jul 2025 - 17:36 Matchens överraskning
19 Jul 2025 - 14:03 Startelvan i eftermiddag mot Falkenbergs FF
19 Jul 2025 - 09:30 Följ Örgryte - ÖFK via fotbollz.se
18 Jul 2025 - 21:06 Rapport från träningen
18 Jul 2025 - 17:55 Bra insats av ÖFK P17 i Gothia cup
18 Jul 2025 - 16:00 Vi minns: Jonas Desai från ÖFK och fotbollz.se till Dagens N
17 Jul 2025 - 13:46 En spelare från div 3 har imponerat mest i Falkenberg - pass
16 Jul 2025 - 13:55 Max Croon ny målvakt klar för ÖFK - Fortsätter samarbetet me
14 Jul 2025 - 22:41 ÖFK måste börja vinna igen - det går bra att börja på lördag
14 Jul 2025 - 09:45 Vi minns idag fotbollslegenden som sadlade om - Kay Wiestål
13 Jul 2025 - 15:50 Mållöst i träningsmatchen mellan Örebro SK och ÖFK
13 Jul 2025 - 14:06 Startelvan i eftermiddag
12 Jul 2025 - 18:01 Målvakten Frank Stople lämnar ÖFK
11 Jul 2025 - 16:39 En guldgruva att ösa ur - aldrig har så många tränat
11 Jul 2025 - 13:41 Slutspel senior Dm 2025 (semi)
10 Jul 2025 - 10:34 ÖFK har återstartat träningen - Det finns anledning att tro
8 Jul 2025 - 18:03 Omgångens prestation i div 4 Jämtland
8 Jul 2025 - 18:03 Resultat spelomgång 12 div.4 Jämtland 2025
8 Jul 2025 - 11:35 ÖFK möter Täby FK i Svenska Cupen
7 Jul 2025 - 18:38 Simon Marklund nyttigast under våromgången - stort förtroend
 
 
 
2
kommentarer
Intressant träningsmatchmot IFK Östersund på fredag med alla provspelare 
av Haldo Jonsson | 19 Jan 2026 - 22:06
Michael Oluwayemi. Kommer han att u
2
kommentarer
Ope IF har sorg - Edvard Thorén - en riktig Opevän, en stor Opeit har lämnat det jordiska 
av Haldo Jonsson | 19 Jan 2026 - 14:23
Edvard Thorén. Foto: Linda E
1
kommentar
Division 5 resekalkylator
av Klaus Kurzawa | 19 Jan 2026 - 07:15
Då det varit en del diskussion
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook