Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

OAVGJORT RÄTTVIST RESULTAT I TRÄNINGSMATCHEN MOT IFK NORRKÖPING
av Haldo Jonsson
Publicerad 18 Mar 2023 - 17:33 Uppdaterad 18 Mar 2023 - 23:07

VS

IFK Norrköping - ÖFK 0-0 (0-0) Nu med sammanfattning av matchen

"Jag har aldrig sett att Norrköping skapat så lite i någon match mot ÖFK, och jag har sett alla."

I dag är det dags dags för näst sista träningsmatchen innan seriestarten. Denna gång möter ÖFK en riktigt bra tempohöjare. Det är mot allsvenska IFK Norrköping. Det är lite extra att få möta allsvenskar. Norrköping blir en bra värdemätare för ÖFK.

ÖFK startar med denna elva: Aly Keita – Jakob Hedenquist, Kristian Novak, Myroslav Mazur, Yannick Adjomani, Erick Brendon, Simon Kroon, Cesar Weilid, André Österholm, Mikola Musolitin, Malcolm Stolt.

I första halvlek hände det inte så myckjet framåt. Det var segt och ganska lågt tempo, och ibland tufft spel. Det utnyttjade ÖFK bra.

Norrköping som allsvenskt lag ska vara minst nöjd med halvleken. De hade mera bollinnehav än ÖFK, men spelade bollen mest mellan varandra på mittplan, fantasilöst och utan att få till någon riktigt bra chans. De försökte och försökte med de lyckades inte att ta sig igenom ÖFK:s kompakta försvar. Någon press mot ÖFK blev dert aldrig.

ÖFK kändes tidvis i första halvlek något vassare än Norrköping. ÖFK satsade omställningar. Det skapade en del försök till djupledsbollar som Norrköping dock fångade upp.

Det var få chanser till mål. ÖFK hade bara två skott på mål och Norrköping lika många. Vi saknade den rätta spetsen i anfallen.

Målvakterna hade en mycket lugn dag.

Vi noterade att ÖFK sköt en frispark över i bra läge och Norrköping sköt en frispark som lätt avvärjdes av Keita. De hörde till farligheterna i halvleken. Vi noterade även två hörnor för ÖFK i slutet av halvleken.

ÖFK:s försvar ska ha stort beröm för att man spelade vårdat och säkert. Det var halvlekens bästa prestation och det bådar bra inför seriestarten. Nu gäller det att skapa något mera framåt. Det kanske vi får se i andra halvlek?




Andra halvlek blev ganska lika den första. Visserligen blev spelet tidvis något mera öppet och det var lite lättare att komma i lägen för båda lagen. Det hände inte även i denna halvlek inte så mycket framför mål.

Det var nästan inga målskott för någondera av lagen.

Det var tråkigt med de skador som inträffade. Det var det som fäste sig i minnet.

Främst led vi med Kristian Novak som i början på halvleken måste gå av plan. Han blev liggande efter en närkamp. Det såg ut som han drabbats av en allvarlig knäskada och han fick ledas av plan. In kom i stället Ghanoum.

Även IFK drabbades av skador som såg allvarliga ut. Först var det Daniel Eid (hjärnskakning) som fick bryta matchen efter att nickade ihop med Adjoumani i 56:e minuten och sedan var det förre ÖFK- spelaren Isak Ssewankambo som fick bäras ut på bår. (Troligen är hälsenan av?)

Det var Norrköpings tredje byte på grund av skador. En inträffade för Norrköping inträffade i första halvlek.

Skadorna så här före seriestarten lade lite sorti på matchen. Det var inget som lagen önskade.

I 62:e minuten överraskade Norrköping med att byta ut hela åtta spelare. Det påverkade inte matchbilden nämnvärt.

Farligst var båda lagens frisparkar i bra lägen, men skotten hade allt i övrigt att önska.

ÖFK kom loss på kanten att par gånger i andra halvlek. Inläggen skapade farligheter framför mål, men något mål blev det inte. ÖFK gjorde det bra och försökte att komma i lägen några gånger, mest genom Stolt, men de riktiga farligheterna såg man inte till.


Sammanfattning.

ÖFK höll Norrköping i tukt och förmaning.

ÖFK kan vara riktigt nöjda på de sätt som man genomförde matchen, medan Norrköping har mycket att tänka på inför seriestarten. Man har bra individuella spelare, men spelet flöt inte för dem. Det såg ÖFK till att det inte gjorde.

ÖFK spelade kompakt och neutraliserade helt Norrköpings avfallsstrategi. Det var imponerande att se. Det var ju trots allt ett allsvenskt lag ÖFK mötte på bortaplan.

När ÖFK vågar lite mera får lite mera spets på anfallen och tar vara på omställningslägena bättre, kan det bli riktigt bra i år.

Jag har aldrig sett att Norrköping skapat så lite i någon match mot ÖFK och jag har sett alla. Ett bra betyg för ÖFK.

 
 
4 Kommentarer:
Gäst: Tvivlande skrev | 19 Mar 2023 - 12:43
Bra insats defensivt, men offensiven måste förbättras, nu hoppas vi få se lite mål mot Ranheim.
2
Gäst: Lars Larsson, Sthlm skrev | 19 Mar 2023 - 07:48
En bra genomförd match i två tredjedelar av planen. Sista tredjedelen framför motståndarnas mål kräver dock mer att önska. Det saknas det mesta i att skapa möjligheter att göra mål. Detta är mycket oroande eftersom det sker i match efter match. Skärpning.
3
Gäst: Martin Nylander skrev | 18 Mar 2023 - 18:27
Stabil försvarsinsats, omställningslägena som gavs måste förvaltas bättre.

Oroande kring Novak
6
Gäst: Framåt skrev | 18 Mar 2023 - 17:43
Bra genomförd match. Visade tuffhet.

Oroande när vår bästa back Novak blir skadad.
5
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK - kylslaget Göteborg väntar er  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:03  
   
  Läs mer...  
 


 
  Två spelare från Öztersund Ungdom IFuttgagna till läger  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:31  
   
  Läs mer...  
 


 
  Tidig gräspremiär för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 11 Feb 2026 - 22:40  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - GIF Sundvall flyttas på grund av kylan  
  av Haldo Jonsson | 11 Feb 2026 - 15:22  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
8 Jan 2026 - 23:04 Fredag påbörjas fotbollsträningen i SEP Arena
8 Jan 2026 - 18:45 Douglas Bergqvist bryter sitt kontrakt
8 Jan 2026 - 17:54 Fystränare Thomas Näsholm
7 Jan 2026 - 20:55 Maratontabellen för ÖFK klar för 2025 -
7 Jan 2026 - 17:48 Daniel Miljanovic - ung men rutinerad back till ÖFK
6 Jan 2026 - 14:43 Erick Brendon klar för ny klubb i Malaysia
6 Jan 2026 - 12:55 Spännande tider nalkas!
3 Jan 2026 - 18:19 Right to Dream Akademi var tidigare en guldgruva av bra spel
3 Jan 2026 - 11:34 Anmälda lag till JHFFs serier 2026
2 Jan 2026 - 21:22 Ziad Ghanoum följer Kiarash Livani till Stockholm?
1 Jan 2026 - 17:48 Nu är det klart att Lucas Lund blir ny fysio för ÖFK säsonge
31 Dec 2025 - 13:13 Ny mittback till ÖFK - en nyårspresent ?
31 Dec 2025 - 09:18 Presenteras någon ny ÖFK spelare idag?
31 Dec 2025 - 09:05 Så får föreningar sända fotboll 2026 i egna kanaler
31 Dec 2025 - 08:20 God Jul o Gott Nytt År
30 Dec 2025 - 15:17 Ny mittback klar för ÖFK - kan även spela back och defensiv
29 Dec 2025 - 21:18 Slutredovisning av Superettan 2025 - vi gjorde det alla till
29 Dec 2025 - 09:46 ÖFK:s förre tränare Kiarash Livani har fått nytt jobb
28 Dec 2025 - 18:18 ÖFK målvaktstränare Origi har erhållit UEFA Licens
26 Dec 2025 - 13:48 Fortfarande stora hål i ÖFK:s lagbygge
 
 
 
2
kommentarer
Finns det någon köldgräns då det inte är tillrådligt att spela fotboll. utomhus?
av Haldo Jonsson | 9 Feb 2026 - 18:16
Match på lördag mot GIF
1
kommentar
Två spelare från Öztersund Ungdom IFuttgagna till läger
av Haldo Jonsson | Igår - 17:31
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook