Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

INTERVJU MED MAGNUS POWELL STRAX EFTER MATCHEN MOT J-SÖDRA
av Haldo Jonsson
Publicerad 3 Okt 2023 - 11:19 Uppdaterad 3 Okt 2023 - 11:31

Magnus Powell

Radio Jämtland P4: intervju med Magnus Powell här

Kommentar av fotbollz.se::

Fotbollz.se var på plats och såg matchen mellan Jönköpings Södra i oktober 2015 i Superettan som ÖFK vann med 1-0 efter stora problem med en dålig gräsmatta.

Mattan var vattendränk, mjuk och ojämn och bollen tog andra vägar än man kunde förvänta sig. Det var stora klagomål på underlaget från ÖFK, som dock tonades ner något eftersom ÖFK vann.

Märkligt nog var det Magnus Lindgren som dömde även den matchen.

Jönköpings södra var nu klara för allsvenskan. ÖFK blev det senare samma år.

Nu har Stadsparksvallen renoverats istället för att man skulle bygga ett nytt fotbollstadium på annan plats. Det tog lång tid innan man kom fram till de beslutet.

De rådde diskussioner om man skulle lägga konstgräs eller inte på den nya arenan.

Man beslutade till slut, att lägga hybridgräs och då kunde man tro att problemet med dåliga planer i Jönköping var borta, men tydligen var det inte det.

Lekmannamässigt bedömt, så verkar det som on planen är dåligt dränerad och därför inte håller måttet vid mycket regnande.

/ Haldo Jonsson


Jönköpings Södra - ÖFK 0-1 Jamie Hopcutt springer glädjestrålande mot ÖFK- klacken efter sitt fina mål. Foto : Jenny Åhgren

 
 
16 Kommentarer:
Gäst: Hoppfull skrev | 5 Okt 2023 - 06:17
Kanske dags att vidga den snäva synen lite?

Ingen här har förringat den enorma tränare och människokännare Potter var (är), men att låtsas att han under de 7 åren har var i ÖFk aldrig sa nåt om domarinsatsen, spelplanen, lagets prestation eller nåt annat , utan bara tog på allt som hände, är på ett sätt att ”romantisera” honom

ingen har heller påstått att Powell är varken kung eller felfri, det är din någon skeva bild av vad som skrivits, antagligen ett sätt för dig att försöka göra dig rolig på andras bekostnad. Powell är mänsklig precis som Potter

Argumentera med folk som inte förstår är ett väl myntat uttryck, och passade bra när Stenmark sa det
När du säger det nu, blir det bara ännu ett sätt att försöka förlöjliga andras åsikter, nedvärdera de som inte håller med, det ger ett ganska smalt och trångsynt sätt att vara på, utan olikheter i åsikter och tankar sker ingen utveckling alls.
Man behöver inte ta efter en annan tidigare ledare i ÖFK och skylla allt på andra och tro att man själv är den ende som vet och kan något.
0
Gäst: Hahaha skrev | 4 Okt 2023 - 21:54
”Sluta romantisera Potter” hahahahahaha

Ja för fan, en tränare som har ett lag ifrån div 2 till Europa League inklusive en titel, hahahaha.

Ja det går inte attt argumentera med folk som inte förstår, det var bra sagt av Stenmark

Powell är KUNG, felfri!
0
Gäst: ÖFK Fan skrev | 4 Okt 2023 - 17:26
@Noshörningen
Ja, om du nu absolut vill veta så kan jag inte påstå att jag ser särskilt mycket fakta i denna tråd. Däremot ser jag mycket tyckande.
Notera även att det här inlägget inte heller är fakta utan också tyckande ;-)
0
Gäst: Tvivlande skrev | 4 Okt 2023 - 17:25
Problemet med dåliga planer är inget nytt, det löser man enklast med att lägga konstgräs, det borde vara kravet att alla föreningar i allsvenskan och superettan ska ha konstgräs. Då spelar det ingen roll om det är mars juli eller november .
1
Gäst: @noshörningen skrev | 4 Okt 2023 - 10:08
Det där med ord är viktiga "stå till svars" Varför ska tränaren "stå till svars" Varför inte bara ge sin syn på matchen?

Potter har inte varit på klubben på över 5 år....jag tänker inte komma med några citat ..
0
Gäst: Noshörningen skrev | 4 Okt 2023 - 09:32
ÖFK-fan, utveckla gärna? Vad är inte ren fakta i denna tråd? Istället för att bara hoppa på ”noshörningens” intellekt så kan du väl förklara vad du tycker. Stämmer inte det som beskrivs? Och i sådant fall hur menar du att det är?
0
Gäst: ÖFK Fan skrev | 4 Okt 2023 - 08:56
Spelarna i ÖFK må ha dåliga förutsättningar. Det som blir tydligt av att läsa den här tråden är att Noshörningen också verkar ha svaga (intellektuella) förutsättningar.
2
Gäst: Noshörningen skrev | 4 Okt 2023 - 07:32
Graham var i ÖFK i 7 år. Du har fortfarande inte tagit fram 1 exempel på 7år… Men snälla, att använda de uttrycken i sammanhang där man ska stå till svars framför media efter en förlust eller tappad ledning är väl att skylla ifrån sig? Sen har ju en ledare extremt stort ansvar i tex spelarnas nivå. Det är ledaren som ska ge förutsättningar för sina spelare att komma upp i nivå. Jag skulle säga att spelarna i dagens ÖFK har extremt dåliga förutsättningar…
4
Gäst: @noshörningen skrev | 4 Okt 2023 - 06:40
Du väljer att se Powells förklaringar som ”att skylla på” , jag ser det som enkla förklaringar
”Spelarna kom inte upp i nivå”, ”det är mitt ansvar” gräsplanen var i dåligt skick” ”domaren gjorde många felbeslut”. Etc etc Det är krass fakta, ett konstaterande, men man väljer själv vilka ord man vill använda, och det är självklart för många som gärna kommenterar ÖFK och Powell att använda ord som har en negativ klang, det ger ju liksom lite mer stuns då.


Även Potter kritiserade domarinsatser och gräsmattor och att han och spelarna inte kom upp i nivå…different word same messages
1
Gäst: Noshörningen skrev | 3 Okt 2023 - 22:42
Vad skyllde Graham på? Vilka yttre faktorer? Utveckla gärna ditt påstående
2
Gäst: Noshörningen skrev | 3 Okt 2023 - 22:41
Förövrigt är väl att skylla på otur, domare, gräsmattor och spelare de absolut vanligast floskler hos en allt för stor del dåliga och medelmåttiga ledare…
1
Gäst: @noshörningen skrev | 3 Okt 2023 - 22:04
Jag gav ett exempel i nutid, men jag tycker att Powell är saklig och en mycket tydlig o konkret ledare, ärlig i sina analyser, hellre det är stå och snacka en massa floskler
Kanske dags att sluta romantisera Potter-tiden, han var en fantastiskt tränare och ledare, men långt ifrån felfri.
Tack ock lov är alla olika,för hur trist vore det annars .
2
Gäst: @noshörningen skrev | 3 Okt 2023 - 20:38
Då lyssnar du dåligt, tex efter matchen hemma mot Gefle, sa han att han var ansvarig för att det gick som det gick. Jag tycker tvärtom, Powell är lugn och saklig, konstaterar fakta på ett bra och lugn sätt


Och även Potter reagerade på yttre faktorer
12
Gäst: ? skrev | 3 Okt 2023 - 19:45
Fult påhopp på Graham och hans stab att skriva om historien för att det ska passa dagens ÖFK.

TRÅKIGT!

2
Gäst: Noshörningen skrev | 3 Okt 2023 - 19:03
Är det inte det som är hela skillnaden? Grahams ÖFK skyllde inte på andra, på spelarna, vädret, åldern, underlaget, domaren, otur… Jag vill minnas att Graham alltid tog på sig förluster eller andra missöden. Han stod alltid upp för spelarna och skyllde aldrig på yttre faktorer. Det är en stor kontrast från dagens ledning. Jag har aldrig någonsin hört Powell ta något ansvar någon gång. Däremot har jag hört honom skylla på spelarna, vädret, underlaget, domaren och otur. Jag tycker personligen att det är dåligt och det tyder på ett ännu sämre ledarskap. Haldo, jag tror tyvärr att du kommer ihåg fel.. Det är dagens ÖFK som skyller ifrån sig, det genomsyrar hela föreningen. Det är alltid någon annans fel. Så var det inte på Grahams tid.
4
Gäst: ?? skrev | 3 Okt 2023 - 18:50
Haldo, kan du snälla ta fram och verifiera hur Graham klagade/skyllde på gräsmattan 2015.

Har sökt länge utan att hitta det citatet.
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  Inte alltid lätt att vara fotbollsspelare i dag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:22  
 

Träning i SEP Hallen. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  .Nevanja Miljovics förra klubb satsar hårt inför första säsongen i Superettan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:51  
 

Nordic United har värvat bland andra Kamil Dudziak som på övertid gjorde vinstmålet som slog ut ÖFK ur Svenska Cupen 2024

 
  Läs mer...  
 


 
  Kamraterna matchar på söndag  
  av Classe Olofsson  | 3 Feb 2026 - 13:40  
 

Söndag 8/2 kl 14,10, SEP Arena......IFK Östersund - Fränsta ik, Välkommen

 
 


 
  Ytterhogdals före detta målvakt William Tønning - nu i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 3 Feb 2026 - 11:52  
 

William Tønning Foto Micke Olofsson

Tønning har år 2022 av Unibet fått utmärkelse bäste målvakt i div 2 Norrland.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
30 Dec 2025 - 15:17 Ny mittback klar för ÖFK - kan även spela back och defensiv
29 Dec 2025 - 21:18 Slutredovisning av Superettan 2025 - vi gjorde det alla till
29 Dec 2025 - 09:46 ÖFK:s förre tränare Kiarash Livani har fått nytt jobb
28 Dec 2025 - 18:18 ÖFK målvaktstränare Origi har erhållit UEFA Licens
26 Dec 2025 - 13:48 Fortfarande stora hål i ÖFK:s lagbygge
26 Dec 2025 - 13:14 En centertank i nyårspresent till ÖFK?
23 Dec 2025 - 20:38 Från Umeå FC till GIF Sundsvall
22 Dec 2025 - 20:58 Speslchemat för Superettan nu ute
19 Dec 2025 - 23:18 Comeback av Petter Magnusson
19 Dec 2025 - 15:44 Målvakten Christopher Lundhall till norska Levanger
19 Dec 2025 - 11:04 Simon Marklund förlänger - en viktig kugge
18 Dec 2025 - 22:33 Så här har vi det på Färöarna
18 Dec 2025 - 17:53 IFK Östersund får stöd av kommunen - undviker konkurs
18 Dec 2025 - 17:25 Kraftig åderlåtning av ÖFK:s trupp - åtta spelare lämnar
17 Dec 2025 - 22:59 ÖFK:s fysioterapeuter efterfrågade även utomlands
17 Dec 2025 - 22:08 Gruppspelet i svenska cupen är lottat
17 Dec 2025 - 11:04 Alla minns vi mittfältaren i ÖFK Fouad Bachirou - men vad gö
14 Dec 2025 - 20:47 De finns anledning att kolla lite mera på vad Nemanjas agent
12 Dec 2025 - 22:42 Resultat Vinterserien åldergrupp14
11 Dec 2025 - 15:01 Kaos i nyblivna Superettanlaget Ljungskile- Tor-Arne Fredhei
 
 
 
27
kommentarer
ÖFK - Levanger FK 1-2 (1-1)
av Haldo Jonsson | 31 Jan 2026 - 16:58
1
kommentar
Inte alltid lätt att vara fotbollsspelare i dag
av Haldo Jonsson | Igår - 21:22
Träning i SEP Hallen. Foto Mic
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook