Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

TRE POÄNG TROTS SVAG START
av Per Lagerbäck
Publicerad 25 Sep 2025 - 22:08 Uppdaterad 26 Sep 2025 - 00:07

ÖFK gjorde faktiskt en riktigt dålig första halvlek, men med kvitteringsmålet i ryggen så såg det betydligt bättre ut i andra.

Jabir Abdihakim Ali efter målet. Foto Thord-Eric Nilsson

I första halvlek blev jag riktigt irriterad på flera av ÖFK:s spelare och laguttagningen. Det kändes som att man nästan gav bort matchen. Endast Anyanwu och Amatkarijo höll måttet i första. Den senares löpningar, jobb och passningar gav till slut resultat med en perfekt boll in till Ali, som gjorde vad han skulle, och kvitteringen var ett faktum

Vi ska väl ha med oss att Utsikten spelade riktigt destruktiv fotboll, och tilläts länge spela klart över gränsen av en riktigt ojämn domare. Det störde naturligtvis ÖFK-spelarna. Positivt att de flesta ändå kunde hålla sig lugna, och inte drog på sig någon snackvarning, som har förekommit en hel del de senaste säsongerna.

Och det var riktigt roligt att se uppryckningen i andra halvlek, även om det haltade en del på flera håll. Amatkarijo fick välförtjänt sätta ytterligare ett mål, och ÖFK var i ledningen. Det tvingade Utsikten till ett lite annorlunda spel och det gynnade ÖFK, och spelarnas självförtroende steg, löpningarna blev fler och man började plötsligt ge bollhållaren alternativa vägar att släppa bollen.

Utsikten skapade egentligen inte så många chanser, men Forsell räddade verkligen laget med en fantastisk frilägesräddning, efter att defensiven inte riktigt räknat in spelarna. Det blev mycket kämpande på slutet, och misstagen blev färre hos ÖFK, och man klarade att hålla undan hela vägen.

Riktigt rolig var ju publiksiffran. Det stödet behövde ÖFK, och håll med om att allt blir roligare med en ganska välfylld läktare. Tyvärr lockar Falkarna fortfarande inte tillräckligt bra. Anledningarna är jag osäker på, men en lär definitivt vara att vår supporterskara är tämligen ålderstigen, och deltagande på kortsidan lockar inte. Vi bör alla fundera på om det skulle vara möjligt att locka fler unga vuxna i åldersgruppen 18- 30 år. Risken finns att det behövs en toppstrid för att nå dit inledningsvis.

Vad gäller betygen ikväll hjälper segern och mitt humör upp det för en hel del av spelarna. Hade det blivit oavgjort med exakt samma spel hade det påverkat mig, och självklart ännu mer vid en förlust.

Forsell 4 – Hade inte så fasligt mycket att göra men en superräddning och ett par andra riktigt bra ingripanden, samt ganska felfri ger betyget.

Enemark 3 – En inte alldeles solklar trea utifrån den första halvleken, men hans kämpatakter och glädje efter segern lyfter. En riktig lagspelare alltså.

Suljic 3 – Är i huvudsak stabil, men har svårt att komma ifrån att ta väldigt lång tid på sig att komma tillbaka till sin plats ibland.

Anyanwu 4 – Ligger nära en femma, men även han hade sina skönhetsfläckar ikväll.

Johansson 3 – Jag gillar hans kämpatakter och fart, men visst blir det missar emellanåt.

Sporrong 4 – Ja, lyfter jag en del andra något högre än de kanske är värda, så ska Albin definitivt också få det steget.

Granström 4 – Har vuxit fram till en av de viktigaste spelarna i ÖFK. Stark och beslutsam.

Marklund 4 - Första halvlek hans sämsta i år, men en rejäl uppryckning i andra.


Bonnah 2 – Nä, det är tydligen vår som är hans årstid. Många bolltapp och snedträffar. Och trots allt ett par bra saker.

Amatkarijo 5 – Oerhört snabb och gör sig mer spelbar än de flesta. En perfekt målgivande passning och ett läckert mål, som naturligtvis lite hjälptes av en svagare målvaktsinsats, men rätt att satsa.

Ali 3 – Ständigt nästan svårast att sätta betyg på. Flera läckra insatser, men också en del brister. Och jag tycker det ser ut som han har alltför lätt att klaga på medspelarna. Om det är så, så måste det tas tag i.

Edqvist 3 – Fart finns det definitivt.

Kirby 2 – Nja.

Ghanoum 4 – Jag har svårt att förstå att han får spela så lite, då jag tycker att han tar för sig på ett positivt sätt och oftast är snabb in på motståndarna. Men brist på matchtid märks ibland.

Nu gäller det att glömma den första halvleken och ta med sig det positiva från andra halvleken och Umematchen ner till Falkenberg. Det ska definitivt kunna bli poäng i den matchen också. Kanske det skulle kunna leda till en bra publiksiffra när topplaget Västerås kommer på besök.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Ante skrev | 25 Sep 2025 - 22:29
Återigen i mitt tycke en klockren analys av Lagerbäck ! Nyanserna i betygsättning känns så balanserade. Ett OT problem dock...att det skall vara så trögt att komma in på fottbollz.se ...måste gå att göra något åt det ? Skulle definitivt skapa mer trafik.
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK:s tre bästa spelare mot Degerfors FF  
  av Martin Nylander | Idag - 21:21  
 

Ali Suljic Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK fortfarande obesegrade i Svenska Cupen  
  av Martin Nylander | Idag - 17:53  
 

Degerfors - ÖFK 1-1 (0-0)

Foto: Barbro Fundin Hedlund

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i eftermiddag  
  av Haldo Jonsson | Idag - 16:02  
 

Startelva: Melker Uppenberg, Sunday Anyanwu, Ali Suljic, Dennis Widgren, Yannick Adjoumani, Aman Begic, Simon Marklund, Luka Bozickovic, Daniel Miljanovic, Abel Stensrud, Edgar Navassardian

Bild från uppvärmningen Degerfors- ÖFK. Foto Barbro Fundin Hedlund

 
  Läs mer...  
 


 
  Intervju med tränaren i Degerfors Henok Goitom inför matchen mot ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:34  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
29 Jan 2026 - 11:25 övergång
28 Jan 2026 - 11:36 Om Dennis Widgren
27 Jan 2026 - 10:26 Träningsmatch igen, Derby Dax, Slut 5-0
26 Jan 2026 - 21:34 Resultat träningsmatcher Superettan
25 Jan 2026 - 22:51 Dennis Widgren - kommer - kommer ej?
24 Jan 2026 - 20:36 Åke Fjellström - en ÖFK-vän och tidigare styrelseledamot har
23 Jan 2026 - 19:27 ÖFK - IFK Östersund 2-0 (0-0)
23 Jan 2026 - 17:55 Startelvan i kväll
23 Jan 2026 - 11:37 Tränare klar för herrarna i frösö if
22 Jan 2026 - 23:12 Ett team som kan göra det möjligt att vi får se fram emot en
22 Jan 2026 - 18:39 Första Träningsmatchen
22 Jan 2026 - 18:28 Ingen Chovanie Amatkarijo till ÖFK i år
21 Jan 2026 - 15:43 En unik fotbollssida har fått ny kraft - uppförsbacken är pa
19 Jan 2026 - 22:06 Intressant träningsmatch mot IFK Östersund på fredag med all
19 Jan 2026 - 14:23 Ope IF har sorg - Edvard Thorén - en riktig Opevän, en stor
19 Jan 2026 - 07:15 Division 5 resekalkylator
16 Jan 2026 - 15:46 Melker Uppenberg från Elfsborgs IF - ny målvakt i ÖFK
15 Jan 2026 - 21:38 Anfallare från Norge ny forward i ÖFK
15 Jan 2026 - 15:28 ÖFK spelare uttagen till P16/10 landslaget
15 Jan 2026 - 13:28 Nye mittfältaren Molls Donald - imponerade redan vid första
 
 
 
6
kommentarer
Jamie Hopcutt har ny klubb - möter Ravell Morrison 
av Haldo Jonsson | 24 Feb 2026 - 17:48
J amie Hopcutt. Foto Haldo Jonsson
4
kommentarer
Kort rapport från träningen - Räkna med ett supertaggat Degerfors men ÖFK kommer inte att lägga sig 
av Haldo Jonsson | Igår - 14:38
Arkivbild
1
kommentar
Träningsmatcher i helgen 
av Haldo Jonsson | Igår - 20:20
 Skrivet den Mån 23 Feb 15:41
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet igår kl 06:25
fotbollz.se på Facebook