Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

BETRAKTELSE EFTER ÖFK:S CUPMATCH MOT TÄBY FK.
av Lars Larsson
Publicerad 20 Aug 2025 - 20:39 Uppdaterad 20 Aug 2025 - 20:48

Jag var personligen på plats på Tibblevallen och såg rubricerad match. En match mellan två lag som båda har haft en dålig trend de senaste matcherna. Dessutom en match mellan två lag där det skiljer två divisioner. ÖFK i Superettan och Täby FK i division två. På papperet en match som ÖFK borde vinna, men så enkelt är det ju aldrig och det visade sig vara precis så svårt som tänkas kan. Matchen avgjordes på straffar till ÖFK:s fördel. Vid full tid var det 0-0 och efter förlängning också 0-0. Men det borde egentligen inte ha varit en 0-0 match såsom den utvecklades.

Det har en tid varit en hel del kritik mot hur ÖFK genomför matcherna. Jag har även haft min del i den kritiken. Jag har t ex saknat inlägg, att i motståndarens straffområde alltid skjuta eller nicka på en touch och inte söka ett bättre läge, som dessutom aldrig kommer, att söka sig mot bollbanan på inläggen och inte invänta var bollen landar, samt att ”skjuta” inlägg, hörnor och frisparkar. Med andra ord undvika bollballonger. Utöver det att varje spelare, på hela plan, alltid skall veta vad de skall göra med bollen när de får den. Detta är en rejäl tempohöjare om det tillämpas. Något som skall genomsyra laget är också att samtliga spelare i offensiv position skall älska att göra mål.

I matchen mot Täby FK såg jag förbättringar på många av dessa punkter. Visserligen är Täby FK ett sämre lag än de flesta konkurrenterna i Superettan, men det var uppenbart att det spelades en delvis annan fotboll av ÖFK. Då var det nog bra att det kunde testas mot ett lag som Täby FK.

Jag vill, innan jag går in på detaljerna, nämna att ÖFK kan konstatera att den så kallade otur som laget ”drabbats” av i tidigare matcher inte finns där längre. Täbys straff som en okunnig straffläggare gav bort genom att ta ribbreturen själv plus vinsten i den avgörande straffläggningen är sådana exempel.

Det finns de som påstår att det inte finns tur och otur utan att bra lag alltid har tur och dåliga lag alltid har otur. Med utgångspunkt från det så måste ju ÖFK ha gjort en bra match.

Konstateras är att Täby inte hade en rejäl målchans utöver straffen. Bollinnehavet har jag ingen statistik på men det torde ha varit i storlek 75-25 till ÖFk. Jag gissar att av de 120 spelade minuterna pågick cirka 90 minuter på Täbys planhalva.

Nu till de av mig ovan nämnda förbättringsområdena. Hur gestaltade de sig denna match?

Jo, faktiskt en hel del förbättringar. ÖFK pumpade t ex in massvis med inlägg. Kvaliteten var visserligen varierande, men antalet inlägg var numerärt i en omfattning som jag inte har skådat tidigare. Sökandet av ett nästa bättre läge, förekom inte. Skott eller nick togs direkt så fort tillfälle gavs. Även agerandet med boll efter mottagande av densamma synes ha förbättrats.

Däremot brister det fortfarande i effektiviteten att nå inläggen i straffområdet och när det sker är det stora brister i effektiviteten mot mål.

Visserligen är ju Täby FK ett lag i division två, men för ÖFK måste det ändå ha varit bra att kunna konstatera sina förbättringar. Det stärker självförtroendet. Jag hoppas ÖFK tar med sig detta i nästa seriematch mot Varberg. Då hoppas jag också kunna konstatera att nämnda förbättringar kvarstår, men att effektiviteten i straffområdet och målskyttet rejält har förbättrats.

 
 
4 Kommentarer:
Gäst: Kulle skrev | 21 Aug 2025 - 13:05
En krönika som är vettig.
Vad hjälper det att skrika och nedvärdera? Det gäller att hjälpa ÖFK inte att själpa vi är ju röda och svarta in i själen
4
Gäst: Silly skrev | 21 Aug 2025 - 12:42
Kevin Liimatainen från Lunds BK också en spelare man bör värva innan Allsvenska klubbarna gör det, otrolig spelare.
0
Gäst: Silly skrev | 21 Aug 2025 - 12:39
Alfons Nygaard i Onsala hade gått in direkt i vår startelva. Onsala - Mjällby 1-1 igår. Alfons satte ettan.
Stefan Lundin, värva!
0
Gäst: ÖFK Fan skrev | 20 Aug 2025 - 21:51
Väldigt fint att höra balanserade reflektioner! Personligen är jag också väldigt nyfiken på att se vilken effekt den nya målvakten kommer ha (såg trygg ut genom tv rutan på de få ingripanden han hade). Noterar även att flera av våra bottenkollegor (Örebro, Trelleborg, Utsikten) haft struligt på målvaktsposten - dock inte i närheten lika struligt som ÖFK.
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Melker Uppenberg från Elfsborgs IF - ny målvakt i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:46  
   
  Läs mer...  
 


 
  Anfallare från Norge ny forward i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 15 Jan 2026 - 21:38  
 

Abel Stensrud. Foto. Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK spelare uttagen till P16/10 landslaget  
  av Martin Nylander | 15 Jan 2026 - 15:28  
 

ÖFK spelare Osman Haroum Abdelrahman är uttagen till P16/10-landslagets januariläger på Bosön den 27-29 Januari, Grattis!

 
  Läs mer...  
 


 
  Nye mittfältaren Molls Donald - imponerade redan vid första trängningen  
  av Haldo Jonsson | 15 Jan 2026 - 13:28  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
24 Jun 2025 - 22:55 Orrvikens IK- Hallens SK 0-2 Många bilder från matchen
24 Jun 2025 - 16:31 Nebiyou Perry - Trissvinnare för andra gången i följd
24 Jun 2025 - 16:06 Träningstider ÖFK denna vecka
23 Jun 2025 - 13:52 Höga poäng till ÖFK:s spelare -
22 Jun 2025 - 19:11 ÖFK saknade effektiviteten mot Utsikten- andra förlusten i r
22 Jun 2025 - 18:51 Matchens prestation
22 Jun 2025 - 18:48 Matchens överraskning
22 Jun 2025 - 17:57 Såg inte så roligt ut
22 Jun 2025 - 14:53 ifk förlorar viktiga poäng
22 Jun 2025 - 14:20 Omgångens prestation i div 3 Mellersta Norrland
22 Jun 2025 - 14:05 Startelvan klar
21 Jun 2025 - 22:24 Följ Utsikten - ÖFK via fotbollz.se
21 Jun 2025 - 22:20 Inför matchen: Utsiktens BK - ÖFK
21 Jun 2025 - 21:33 Rapport från träningen - När de skadade är tillbaka blir trä
21 Jun 2025 - 17:35 Det här vet vi också om Utsikten
21 Jun 2025 - 11:33 slutspel seniorer-dm herrar 2025
20 Jun 2025 - 14:24 tabell sexan på plats
20 Jun 2025 - 11:30 Offerdals IF - Alsens IF 3-1 (2-1)
20 Jun 2025 - 10:27 .Dvärsätt - Ope 1-1. Bildkavalkad från matchen
20 Jun 2025 - 10:24 Supporterkulturerna inom fotboll
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
2
kommentarer
Centrala mittfältaren Emil Özkan klar för ÖFK
av Haldo Jonsson | 14 Jan 2026 - 11:56
Emil Özkan Foto Micke Olofsson
1
kommentar
Anfallare från Norge ny forward i ÖFK
av Haldo Jonsson | 15 Jan 2026 - 21:38
Abel Stensrud. Foto. Micke Olofsson
1
kommentar
Andra gången gillt för Cornelius Agbenyegah?
av Haldo Jonsson | 13 Jan 2026 - 17:49
Cornelius Agbenyegah. Foto: Micke O
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook