Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÅSIKTER OM ÖFK:S SPEL
av Lars Göran Forslund
Publicerad 3 Aug 2025 - 10:42 

Just sett en ung målvakt i sin första match för sin nya förening bjuda motståndarna på ett ledningsmål efter några minuter.
Klantigt-javisst, men jag vill skylla mer på tränarna som envisas med att anfallen ska startas, helst i eget målområde, minst 100 meter från motståndarna mål.


Vem har fått så många att tro på att fin och vacker fotboll kännetecknas av ett oändligt antal passningar i sidled och bakåt.
Då borde handbollen vara drömsporten.
För många, många många år sedan var det TV:s Bosse Hansson som närmast ville införa dödstraff för långa utsparkar.
Vilka som idag driver tesen att anfall ska starta så långt som möjligt från motståndarnas mål vet jag inte men det är sorgligt att se tränare efter tränare sukta efter så många passningar innan ma n kommit fram till en avslutning.


Det verkar nästan viktigare att målvakten är bra på fötterna än att kunna stoppa ett skott eller gå ut och ta ett inlägg.
Det finns några lag som har det kunnande som krävs för att "dutta" sig genom ett försvar men de flesta lag innehåller för många bollsparkare.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: analytikern skrev | 4 Aug 2025 - 12:56
Helt rätt som Larls Göran Forslund , som jag tror var en stormålvakt i allsvenska Örgryte för ett antal år sedan, säger en målvakts främsta uppgift är att rädda bollar att gå i mål och inte briljera med trixiga dribblingskonsterl. Jag har sett de flesta matcherna ÖFK spelat genom åren men aldrig känt som nu att varje gång ÖFK målvakten,oavsett vem, har bollen så är det samtidigt en presumtiv målchans för motståndarna. Så ska det väl inte vara?
Försöker numera alltid kolla på hur målvakterna agerar när jag ser på TV och kan konstatera att inget lag i Allsvenskan eller Superettan spelar lika chansartat som ÖFK målvakterna. Har jag fel eller? Fortsätter detta har vi nog inget superettanlag i stan längre.7
2
Gäst: Tvivlande skrev | 4 Aug 2025 - 09:06
Läste precis att Öfk enligt beräkningar tappat nio poäng tack vara detta slarv i och kring målområdet! Med nio poäng till hade Öfk varit på kvalplats till allsvenskan!
Och vän av ordning frågar sig, var finns ansvaret? Drivs Öfk seriöst från styrelse, tränare och till spelarna ? Det måste bli ett söut på detta evinnerliga slarv och likgiltighet!
Nu får vi ställa krav från medlemmar och fans, nu får det fan.vara färdiglekt. Inget gullande med spelare och tränare.
2
Gäst: Tvivlande skrev | 4 Aug 2025 - 07:56
En målvakt måste kunna bedöma när han ska spela en kort boll eller en längre, hur svårt kan det vara?? Vi har sett samtliga målvakter misslyckats och hur många mål har inte tillkommit tack vare denna brist på omdöme? Visst kan man spela sig nerifrån och upp i banan men Öfk klarar inte av det

En annan sak är dessa bakåtpassningar från vissa backar som kan sätta målvakten i tidsnöd, man sätter varandra i svåra situationer.

Målen är belägna på kortsidorna så spela gärna bollen i planens längdriktning. När Öfk väl går till anfall stannar man upp och spelar bakåt när de närmar sig straffområdet! Håll farten uppe och ta avslut! Öfk skjuter för lite utifrån, i stället för att komma till avslut så tappar de boll och motståndarna kontrar in ett mål, för egen del överväger jag att sluta att åka på matcherna, jag blir så less och förbannad på detta eviga slarv!

5
 
Sök på fotbollz.se
   
  FBK Karlstad har chans till kvalplats till Superettan  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:32  
 

Edgar Navasardian. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder på Sundsvalls DFF2 vs Ope IF dam 2-2  
  av Stefan Roos | Igår - 21:03  
 

.Foto Stefan Roos

 
  Läs mer...  
 


 
  Förlust  
  av Classe Olofsson  | Igår - 18:00  
 

Täfteå ik - IFK Östersund 2-1 (1-0) Mål IFK: Rasmus Essebrink

 
 


 
  Bilder från Älgarna /Härnösands IF - Ope IF 1-3 (1-2)  
  av Stefan Roos | Igår - 17:44  
 

.Foto Stefan Roos

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
12 Apr 2026 - 14:30 Stabil inledning av kamraterna
11 Apr 2026 - 21:41 Referat: Ope IF - Selånger SK
11 Apr 2026 - 21:25 Matchens prestation
11 Apr 2026 - 21:16 Bilder från Sollefteå -Ope 2-0 (0-0)
11 Apr 2026 - 20:34 OAVGJORT I HEMMAPREMIÄREN MOT NORRBY IF
11 Apr 2026 - 19:30 Matchens överraskning
11 Apr 2026 - 17:32 Uddamåls förlust igen
11 Apr 2026 - 16:03 Startelvan i eftermiddag mot Norrby
10 Apr 2026 - 20:14 Norrbysupporters på stan - 'Vi är här för att ta revansch'
9 Apr 2026 - 22:42 Norrby ett ungdomligt lag med stort spelkunnande - Rapport f
9 Apr 2026 - 21:21 Följ ÖFK - Norrby IF via fotbollz.se
9 Apr 2026 - 05:54 Derby dax för IFK dam
8 Apr 2026 - 17:45 Curtis Edwards vann Trissen mot Varberg
8 Apr 2026 - 15:55 Seriepremiär för kamraterna
7 Apr 2026 - 05:28 Genrepet vinner Kamraterna
6 Apr 2026 - 22:36 Stabilt som i cupen och en oväntad matchhjälte
6 Apr 2026 - 18:54 ÖFK imponerade i debuten - bra andra halvlek avgjorde
6 Apr 2026 - 17:36 Matchens överraskning
6 Apr 2026 - 17:25 Matchens prestation
6 Apr 2026 - 17:05 Härliga tre poäng
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
12
kommentarer
Referat: Tandsbyns FK - Hede IK 1-2 (0-0)
av Thomas Dahlberg | 18 Sep 2026 - 12:53
Sista kvällsmatchen på Ta
8
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 17 Sep 2026 - 18:45
4
kommentarer
Krönika om slutspurten i Superettan
av Martin Nylander | Igår - 12:48
Martin Nylander. Foto Privat
4
kommentarer
Spelomgång 19(18) div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 12 Sep 2026 - 20:29
Offerdal vann över Berg
3
kommentarer
Spelomgång 20 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 17 Sep 2026 - 19:03
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Sön 13 Sep 09:37
 Skrivet den Lör 29 Aug 10:55
fotbollz.se på Facebook