Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

STABILT OCH TRYGGT ÖFK TILLFOGADE VSK FÖRSTA FÖRLUSTEN FÖR I ÅR PÅ HEMMAPLAN
av Martin Nylander
Publicerad 11 Nov 2023 - 17:57 Uppdaterad 12 Nov 2023 - 22:33

Västerås SK - ÖFK 0-2 (0-2)

Trissvinnaren mot Västerås SK Erick Brendon och tvåan Malcolm Stolt. Foto: Haldo Jonsson

.

Årets sista match borta mot nästa års allsvenska lag Västerås SK. VSK som redan var seriesegrare mot ÖFK som jagade femteplatsen i serien och viktiga pengar in på kontot. På förhand kändes det som att ÖFK därmed hade mer att spela för. Annars var det en säsongsavslutning med flera spännande matcher. De två stora överraskningarna inför matchen var att Origi skulle ta plats mellan stolparna då Keita fått lämna sent återbud efter handskada samt att Adjoumani började på bänken. Visste inte mycket om Origi mer än att han har rutin så det räcker, men hans form var oklar för mig. I övrigt gick mina funderingar före matchen kring vem som skulle ta hand om den fysiska jätten och årets spelare i VSK Jabi Adihaki. Nu kom inte han till match pga skada vilket ÖFK ska vara nöjda med.

ÖFK mönstrade en ganska väntad elva, i Mazurs frånvaro klev Ghanoum in som mittback. I övrigt inte en full bänk och juniormålvakten Lundhall på bänken. Startelvan; Arnold Origi – Jakob Hedenquist, Theordore Rask, Ziad Ghanoum, Cesar Weilid – Erick Brendon, Albin Sporrong –André Österholm, Calvin Kabuye, Mykola Musolitin – Malcolm Stolt.

Bänken; Christopher Lundhall, Kevin Jablinski, Simon Marklund, Jakob Johnsson, André Nader, Yannick Adjoumani

Innan matchen drog igång hyllade publiken och ÖFK spelarna det nya allsvenska laget.

Första halvlek. Båda lagen började piggt men ju längre den led tog VSK över spelet även om inte ÖFK var ofarliga. Det är en fröjd att se VSK rörlighet och vilja att ta löpningar. ÖFK skulle dock komma att ta ledningen efter frispark i den 14 matchminuten. Brendon slog frisparken från höger som Kabuye kom högst på och mötte med pannan och via ribban går bollen i mål, 0-1. Därefter är det mycket VSK. I den 20 matchminuten löper sig Tronet fri och fintar bort ÖFK back, ensam med Origo gör denna en kanonräddning till hörna. Origo står i 24:e minuten återigen för en bra räddning denna gång på inspel/skott från VSK högersida. I 29 matchminuten kommer Stolt igenom till höger, han slår in bollen som går parallellt med mållinjen. I 31 matchminuten löper Brendon centralt med med bollen och slår en mycket fin boll på djupet till Stolt som gör bort två VSK försvarare och sätter 0-2. I 40 minuten får VSK frispark från höger och som blir till en farlig chans och där bollen går tätt utanför Origo högra stolpe, nära 1-2. I 44:e får Stolt återigen en farlig möjlighet att sätta bollen men den täcks via VSK försvarare på Stolt och ut. I 47:e får VSK en farlig frispark på straffområdeslinjen, täcktes av muren. En halvlek där VSK har mycket boll, man skapar en högklassig chans som Origo räddar. ÖFK är tajta bakåt och nyttjar sina chanser.

Andra halvlek. En halvlek där VSK har mycket boll och skapar lägen som borde resulterat. ÖFK står dock för ett bra uppoffrande försvarsspel. Faktum är att det är få lag som stått för en så stabil försvarsinsats mot VSK på Hitachi Arena denna säsong. I 52:e trodde sekretariatet att det var 1-2, målmusiken ljöd och 1-2 tändes på anslagstavlan. Detta efter fint inspel av VSK från höger och som avslutades med skott men som tog i burgaveln. I 60:e byter ÖFK ut Musolitin mot Marklund. I 68:e åter ÖFK byte Ghanoum ut och Adjoumani in. I 75 matchminuten står Origo återigen för en fin räddning vid sin vänstra stolpe. Kort därefter kommer nytt VSK inspel snett inåt bakåt från deras högerkant och som blir till skott. Bollen går precis utanför Origo högra stolpe. I 83:e kommer så ÖFK sista byten, Nader och Jablinski in, Brendon och Österholm ut. Återigen en halvlek där VSK har mycket boll, man skapar chanser men är inte ett ÖFK ben i vägen stod Origo där. Framåt skapar inte ÖFK mycket i andra men vad gör det en sådan här dag.


Sammanfattningsvis gör ÖFK en riktigt stark insats och blir första och enda lag att besegra VSK på deras hemmaplan denna säsong. VSK hade mycket boll men ÖFK gör en mycket bra försvars- och arbetsinsats vilket gör att man avgår med segern. Det är många ÖFK spelare som förtjänar beröm idag. Origo visste vi inte mycket om men visst var han helt ok. Han har inte Keitas fötter men reaktionssnabb är han definitivt, dessutom gillar jag det sätt han gick ut och motade bort höjdbollar på främst i första halvlek. Magnus Powell kommenterade efter matchen att ÖFK har Allsvenskans och Superettans bästa målvaktstränare. Annars var Powell uppenbart nöjd efter vinsten, detta var en lagseger. På frågan vad som händer nu svarar han att förberedelserna för 2024 börjar direkt.

Tack för denna säsong. Hoppas nu att ÖFK lyckas förlänga med nyckelspelarna Mazur och Adjoumani samt att man kan krydda med en eller två snabba yttrar och som kan göra sina motståndare. Då ska ÖFK definitivt kunna satsa på att bli minst topp tre 2024.

 
 
4 Kommentarer:
Gäst: @öfkare skrev | 13 Nov 2023 - 23:36
Håller med, fick en chock när han tog straffen till Malmö, svagt att missa Elfsborgs i början också. Inte likt honom, men väldigt bra i övrigt tycker jag.
1
Gäst: Öfkare skrev | 12 Nov 2023 - 18:22
Bra gjort öfk .Mår illa efter finalen i Allsvenskan Nyberg pallar inte för trycket i Malmö missar solklar straff för Elfsborg i början av matchen tar sen en otroligt diskutabel straff för Malmö i slutet dåligt.
13
Gäst: Ulf W skrev | 11 Nov 2023 - 18:58
Grattis ÖFK är så väldigt stolt över alla Er 5e plats suveränt.
14
Gäst: Robert skrev | 11 Nov 2023 - 17:10
Vilken insats av Origi idag!
14
 
Sök på fotbollz.se
   
  Kamraterna matchar på söndag  
  av Classe Olofsson  | Idag - 13:40  
 

Söndag 8/2 kl 14,10, SEP Arena......IFK Östersund - Fränsta ik, Välkommen

 
 


 
  Korttidskontrakt för danske provspelaren William Tønning  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:52  
 

William Tønning Foto Micke Olofsson

Tønning har år 2002 av Unibet fått utmärkelse bäste målvakt i div 2 Norrland.

 
  Läs mer...  
 


 
  Träningsmatcher i helgen Superettan  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:11  
   
  Läs mer...  
 


 
  Träff med De stora som jobbat med SEP arena som gjort att jämtländsk fotboll tagit nästa steg  
  av Michael Olofsson  | Igår - 20:56  
 

240Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
Igår - 20:49 Nyförvärv till IFK Ösrersund
1 Feb 2026 - 22:36 Om före detta ÖFK- målvakten Max Croon med flera
31 Jan 2026 - 16:58 ÖFK - Levanger FK 1-2 (1-1)
31 Jan 2026 - 15:51 ÖFK - Levanger 1-1 i halvtid
31 Jan 2026 - 14:04 Startelvan mot Levanger
30 Jan 2026 - 15:00 På lördag spelar ÖFK träningsmatch mot Levanger FK på SAP Ar
29 Jan 2026 - 16:37 Albin Sporrong går till seriekonkurrent
29 Jan 2026 - 11:25 övergång
28 Jan 2026 - 11:36 Om Dennis Widgren
27 Jan 2026 - 10:26 Träningsmatch igen, Derby Dax, Slut 5-0
26 Jan 2026 - 21:34 Resultat träningsmatcher Superettan
25 Jan 2026 - 22:51 Dennis Widgren - kommer - kommer ej?
24 Jan 2026 - 20:36 Åke Fjellström - en ÖFK-vän och tidigare styrelseledamot har
23 Jan 2026 - 19:27 ÖFK - IFK Östersund 2-0 (0-0)
23 Jan 2026 - 17:55 Startelvan i kväll
23 Jan 2026 - 11:37 Tränare klar för herrarna i frösö if
22 Jan 2026 - 23:12 Ett team som kan göra det möjligt att vi får se fram emot en
22 Jan 2026 - 18:39 Första Träningsmatchen
22 Jan 2026 - 18:28 Ingen Chovanie Amatkarijo till ÖFK i år
21 Jan 2026 - 15:43 En unik fotbollssida har fått ny kraft - uppförsbacken är pa
 
 
 
28
kommentarer
ÖFK - Levanger FK 1-2 (1-1)
av Haldo Jonsson | 31 Jan 2026 - 16:58
1
kommentar
På lördag spelar ÖFK träningsmatch mot Levanger FK på SAP Arena 
av Haldo Jonsson | 30 Jan 2026 - 15:00
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook