Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

DEN SOM VILL KAN TA LÄRDOM AV PROFESSOR TORBJÖRN STOCKFELT
av Haldo Jonsson
Publicerad 8 Apr 2025 - 11:09 Uppdaterad 8 Apr 2025 - 22:24

Torbjörn Stockfelt. En av USA:s mest ansedda idrottspsykologer. Foto: Privat

Fotbollz.se presenterar för andra gången den amerikanske universitetsprofessorn nyligen avlidne Torbjörn Stockfelt. Han har varit en av de allra bästa och mest respekterade idrottspsykologerna i U.S.A. Han har anlitats av många elitlag i Amerika, men gjorde även någon tur till Sverige för att hjälpa elitklubbar här. Jag har nedtecknat vissa delar av hans budskap.

Här är budskapet:

UTVALDA DELAR AV IDROTTSPSYKOLOGEN OCH USA-PROFESSORN TORBJÖRN STOCKFELDTS TANKEGÅNGAR OM FOTBOLL

-"VAR I NUET. Tänk inte under matchen på att vinna matchen. Då tänker du när matchen är slut. Tänk istället på att du ska vara bättre än din motståndare i varje kamp om bollen, i varje löpning, i varje nickduell, i varje duell. Då vinner ni matchen.

Det är viktigt att man har en känsla av stolthet att tillhöra en bra klubb, ett bra fotbollsgäng med ett fint kamratskap. Kom ihåg att vara stolt är inte samma sak som att vara stöddig. Är man stolt är man också ödmjuk. Bearbeta ditt självförtroende! Det är inget som man får gratis. Tro på Dig själv.

Kamratskap inom laget är viktigt. Dra nytta av detta genom att växa som människa och som spelare.

Skäll inte på varandra! Skall Du skälla på någon måste Du vara mycket duktig på det och det är det endast ett fåtal människor som är. Får Du skäll blir Du räddhågad och det begränsar Dina anlag. Du vågar inte.

Uppmuntra istället. Ingen gör något medvetet dåligt. VÅGA göra något. VÅGA misslyckas. Nästa gång lyckas det. Prata med varandra under matchen. Stötta. Dirigera. Det gör inget om Du misslyckas. Kom bara igen. Ansträng Dig inte maximalt under hela matchen. Ingen klarar av att gå på max i 90 minuter. Försöker Du det når Du bara upp till 70 % kapacitet. Du blir loj.

Ansträng Dig inte maximalt under hela matchen. Ingen klarar av att gå på max i 90 minuter. Försöker Du det når Du bara upp till 70 % kapacitet. Du blir utumpad. Ansträng Dig istället till 150% när det ankommer på dig att göra något ingripande under matchen. En rusch, dribbling, förflyttning utan boll etc. Under övrig tid: Slappna av, känn fötterna och gunga på dem och rör på tårna, rör på tungan. Ofta blir tungan spänd om man blir lättare törstig.

Fotboll är konstnärligt, ett gröna fältets schack. Försök att göra något bra under matchen. Överträffa Dig själv, våga. Då uppskattar Du Dig själv och publiken uppskattar Dig och laget.

HA ROLIGT. Var positiv. Krångla inte till det. Det gäller att på enklast möjliga sätt få bollen över mållinjen

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Roy från FC Rovers skrev | 9 Apr 2025 - 16:55
Torbjörn Stockfelt med rötterna i Lit so,m många andra storheter. Jag tror att Sven ”Plex” Pettersson till och med växte upp i en av familjen Stockfelts fastigheter i Lit. Andra storheter från Lit.
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Sagt efter matchen -  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:12  
   
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från ope - alnö 3-1  
  av Stefan Roos | Igår - 19:15  
 

-Foto Stefan Roos

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - Östers IF 1-0 (0-0)  
  av Hasse Thor  | Igår - 18:38  
 

Många gånger har Östersunds Fotbollklubb kritiserats för att inte hålla “loppet” ut. Hemma mot Östers IF på lördagseftermiddagen tog man dock tre för fortsatt tätkänning värdefulla poäng via 1-0 i den 94:e minuten. Dessutom hur rättvist som helst.

Emil Özkan gör mål och blir matcvinnare. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:33  
 


Trissvinnaren Sunday Anyanwu. Foto. Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
Igår - 17:12 Luleå avgjorde i 85 min
Igår - 17:08 Förlust
Igår - 15:35 Vilken härlig avslutning!!
Igår - 15:33 Matchens överraskning
Igår - 12:13 Startelvan i dag mot Östers IF
Igår - 09:49 Div 1 Norra
31 Jul 2026 - 10:15 Tips div 3 mellersta Norrland
31 Jul 2026 - 09:42 Följ ÖFK - Öster via fotbollz.se
30 Jul 2026 - 21:35 Ofta jämna matcher mellan ÖFK och Öster
30 Jul 2026 - 20:37 Edgar Navasardian lånas ut
30 Jul 2026 - 20:16 Spelomgång 12 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
30 Jul 2026 - 13:03 Visst ska vi vara stolta över vårt ÖFK
29 Jul 2026 - 22:19 mittbacken Abodi Qasem snart aktuell för allsvensk klubb?
29 Jul 2026 - 21:14 Referat: IFK Östersund - Ope IF DM dam
29 Jul 2026 - 19:43 Lång resa för match i uppflyttningsserien för Kamraterna
29 Jul 2026 - 19:37 Första höstmatchen på Hofvallen
29 Jul 2026 - 15:18 Resultat slutspel Senior-DM Herrar och damer tisdag
29 Jul 2026 - 10:50 Stängd träning torsdag och fredag
29 Jul 2026 - 10:44 Mario Palomino Delgado tog storslam
29 Jul 2026 - 04:22 IFK Östersund senior dm mästare 2026
 
 
 
Herrar
av: Grin-Olle | 28 Jul 2026 - 07:54
NLIF gråter ut i media:https://www.
6
kommentarer
Vilken härlig avslutning!!
av Per Lagerbäck | Igår - 15:35
Inte ofta som ett avgörande m&
6
kommentarer
Spelomgång 12 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av | 30 Jul 2026 - 20:16
Då var det dags för start
5
kommentarer
ÖFK - Öster 1-0 (0-0)
av Hasse Thor | Igår - 13:01
Många gånger har Öst
5
kommentarer
mittbacken Abodi Qasem snart aktuell för allsvensk klubb?
av Haldo Jonsson | 29 Jul 2026 - 22:19
4
kommentarer
Visst ska vi vara stolta över vårt ÖFK
av Haldo Jonsson | 30 Jul 2026 - 13:03
Dennis Widgren gör 2-1 på
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook