Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: STUGUNS BK - TANDSBYNS FK 0-3 (0-1)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 15 Maj 2024 - 10:44 

I det fina, varma och soliga vädret åkte tandsbyn till stugun och fick med salla tre poängen i en förvånansvärt snäll match.

Det är det här jag ser framför mig när jag tänker på fotboll i Jämtländska division 4. Stugun mot Tandsbyn en tisdag kväll på en plan som av flera beskrevs som svårspelad. Möjligen skulle vädret ha varit både kallare, blötare och myggigare för att det skulle känts sådär extra autentiskt.

Jag har lite svårt att inte dröja mig kvar vid planen, för det första ska sägas att det var en riktigt fin plan efter förutsättningarna. För en vecka sedan snöade det men här kan vi ändå spela fotboll på en grön gräsplan. Samtidigt säger det rätt mycket när snacket innan match handlar om att "planen är lite bättre på bortre sidan så vi försöker få den att anfalla på i andra halvlek".

Matchen startade i solskenet och Stugun började med att sätta rätt hög press på oss när vi fick bollen i backlinjen. Det för dagen nykomponerade mittbacksparet Edvin och Pontus gjorde däremot inget fel i vare sig spelet med bollen eller defensivt. Edvins fina fot bidrog dessutom till flera öppnande djupledspassning som jag tror bidrog lite till att Stugun efter hand släppte lite på den höga pressen (och kanske lite trötthet också). Stugun försökte sig på lite djupledsbollar men jag var på tå idag och kom ut bra på det mesta.

En nick i stolpen på hörna var Stuguns bästa chans och möjlighet att öppna målskyttet, då hade vi haft en helt annan match (det är små marginaler i fotboll). Själv drog jag på mig en smäll i en situation och klev av efter 35 minuter med en krånglande axel. Jag hann knappt sätta mig på bänken innan Måns drivit bollen in i Stuguns straffområde och slagit in ledningsmålet 1-0. En ledning som stod sig halvleken ut.

Andra halvlek och nu skulle vi få anfalla på den "bättre" planhalvan. Det innebar tyvärr också att vi fick försvara på den lite sämre sidan och vi fick kanske lite svårare i uppspelsfasen. Det är kanske nu läge att säga att under alla 90 minuter var det en väldigt trevlig match. Man skulle ju kunna tänka sig att en match mellan två lag som är kända för sitt lite mer fysiska spel rätt lätt skulle kunna urarta. Det skulle isåfall vara rätt långt från sanningen, istället skulle jag kunna klassificera den här matchen som en av de snällare och trevligare jag spelat i tävlingsammanhang.

Så kom då matchens första, och enda, gula kort. En tilltrasslad situation i Stuguns straffområdet. Stuguns målvakt fick inte riktigt kontroll på bollen och i situationen som följer när han försöker återhämta situationen drar han ner vår spelare. Straff som Edvin sätter för 2-0. Där fick också nummer 2, Anders Roos gult kort, jag misstänker för snack för jag kan inte påminna mig att han var inblandad direkt i situationen. Anders tycker jag för övrigt, tillsammans med kaptenen Nils Jonson, var Stuguns bästa spelare, både defensivt och som ett väldigt giftigt vapen på fasta situationer.

Med kvarten kvar sätter vi också 0-3 på en hörna, slagen mot första ytan där Tony stormar in och slår in den otagbart bakom Stuguns målvakt. I andra halvlek tappar Stugun både spel och ork, vi har fler chanser och borde kanske satt en eller två bollar till. Matchen känns dock ganska avgjord och planen tar ut sin rätt med lite småskador.

Jag vill också passa på att berömma domartrion, nu var det en ganska snäll match men det var nog mycket tack vara de tre också som hela tiden hade ett gott snack med spelarna på och bredvid planen som bidrag till den goda stämningen. Nu får vi någon dags uppehåll innan vi på fredag åker till Offerdal för ännu en så kallad tuff bortamatch.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK - Stjördal 2-1 (2-1)  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:34  
 

Nu med referat

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i eftermiddag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:19  
 

William Tönning, Daniel Miljanovic, Sunday Anyanwu, Ali Suljic, Jonathan Westerberg, Yannick Adjoumani, Simon Marklund, Molls Donald Ntchamba, Arvid Holgén, Abel Stensrud, Mario Palmino Delgado

 
  Läs mer...  
 


 
  Stor glädje - Deninis Widgren klar för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 6 Feb 2026 - 20:41  
 

Dennis Widgren. Foto: Michael Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Spännande nyförvärv visar upp sig - match på lördag i SEP Hallen mot Stjørdals Blink  
  av Haldo Jonsson | 6 Feb 2026 - 17:56  
 

Ole Gunnar Solskjærs son spelar i Stjørdals Blink

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
3 Jan 2025 - 13:36 Ny huvudtränare i Ope herr - Anneli Andersén
2 Jan 2025 - 22:38 Vi minns alla som hade löd i skorna - Brian Wake den mest må
31 Dec 2024 - 21:52 Vi minns: Årets känslofullaste mål
31 Dec 2024 - 17:33 Vi minns: Årets viktigaste mål
30 Dec 2024 - 22:49 Om Jakob Hedenuist och Ken Sema
30 Dec 2024 - 17:21 ÖFK:s lagbygge
28 Dec 2024 - 19:22 ÖFK Akademi summerar 2024 - historiska framgångar för fotbol
28 Dec 2024 - 19:07 Mykola Musolitin och Jakob Hedenuist lämnar ÖFK
27 Dec 2024 - 22:56 ÖFK:s förre mittfältare Ludvig Fritzon blivande grek?
27 Dec 2024 - 18:19 Anneli Andersén får en liten roll i SDFF
27 Dec 2024 - 11:29 En spännande säsong med många förändringar och förväntningar
23 Dec 2024 - 18:00 Ytterhogdals tränare Thomas Stewart gör karriär i Sandvikens
23 Dec 2024 - 11:25 God Jul och ett Gott Nytt År
23 Dec 2024 - 11:21 Nytt tränarjobb för ÖFK:s förre tränare Thomas Gabrielsson
22 Dec 2024 - 21:34 ÖFK:s första träningsmatch mot Superettalag
21 Dec 2024 - 16:12 Fina ord av Sebastian Karlsson Grach
20 Dec 2024 - 21:08 Gustav Odenlind - yttermittfältare klar för ÖFK
20 Dec 2024 - 15:37 Sebastian Karlsson Grach till Holländsk klubb?
19 Dec 2024 - 21:18 ÖFK har fina träningsmöjligheter nästa år och fördelaktigt a
19 Dec 2024 - 21:09 Ihärdigt rykte - Björn Hamberg ny tränare i Häcken?
 
 
 
5
kommentarer
Stor glädje - Deninis Widgren klar för ÖFK
av Haldo Jonsson | 6 Feb 2026 - 20:41
Dennis Widgren. Foto: Michael Olofs
4
kommentarer
ÖFK - Stjördal 2-1 (2-1)
av Haldo Jonsson | Igår - 17:34
Nu med referat
2
kommentarer
ÖFK satsar på det centrala mittfältet - Ny spelare presenteras snart 
av Haldo Jonsson | 5 Feb 2026 - 20:50
Molls Donald, bolltrygg mittfä
1
kommentar
Albin Mörfelt slutar i ÖFK och Amar Begic kommer
av Haldo Jonsson | 6 Feb 2026 - 11:31
Amar Begic. Foto: Barbro Fundin Hed
1
kommentar
Inte alltid lätt att vara fotbollsspelare i dag
av Haldo Jonsson | 4 Feb 2026 - 21:22
Träning i SEP Hallen. Foto Mic
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook