Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

REFERAT: TANDSYNS FK - MYSSJÖ-OVIKENS IF 0-2 (0-0)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 25 Aug 2025 - 14:06 

Tandsbyn och Myssjö-Oviken bjöd på ett känslofyllt rivalmöte på Tandsbyns nya IP där gästerna drog det längsta strået. Efter en jämn första halvlek avgjordes matchen i andra halvlek.

I fredags var det dags för ett av årets rivalmöten på Tandsbyns nya IP. Hemmalaget Tandsbyn tog emot Myssjö-Oviken och vädret andades höst. Även om gräsmattan var grön och i mina ögon väldigt fin var det kylslaget i luften och den låga solen värmde föga. En riktigt stor publik hade dessutom tagit plats på läktaren och känslan var att många av de hejade på bortalaget.

Matchen rullade igång och hemmalaget startade riktigt fint och rullade boll, byggde upp spelet som vi ville och kunde hålla i spelet. Det ledde dock inte till några målchanser och istället är det Myssjö-Oviken som med ett mer direkt spel framåt i banan kommer till lägen i straffområdet. Väl där saknas dock den riktiga skärpan i avsluten och mycket missar antingen mål eller blockeras av våra försvarare. Det som ändå rinner igenom är Edvin säker på i målet.

Och så fortsätter första halvlek lite, vi försöker bygga upp vårt spel men ju längre halvleken går desto mer tappar vi också av det och Myssjö-Oviken får, förutom målchanserna, också ta över mer och mer av spelet.

När domaren blåser av halvleken är det förmodligen två ganska besvikna lag som samlas i omklädningsrummen. Vi, för att vi vet att vi kan spela bättre, och Myssjö-Oviken för att de inte sätter sina lägen. Båda lagen kommer nog ut till andra halvlek med en känsla av matchen kan vinnas och när halvleken sätter igång har vi en period av fint spel och i början av halvleken är det lite jämnare i antalet chanser.

Med ungefär halva andra halvleken spelad kommer då läget. Vi tappar boll i eget straffområde och Niclas Gabrielsson kan ganska enkelt rulla in 0-1. En viktig lärdom att ta med är att spela tills domaren blåser. Alldeles för många spelare, i båda lagen, stannar upp i situationen innan i väntan på att domaren ska blåsa frispark. Men domaren väljer att fria och då är det egentligen bara Niclas som är på tårna.

0-1 kändes surt och det börjar bli lite irriterat i hemmalaget. Petter Ljungqvist, redan på ett gult kort, river ner en spelare precis innan han ska byta och får direkt rött. I samma situation får Fredrik Seger två snabba gula på bänken och får även han lämna matchen.

Med en man mindre sista 10 blir det såklart svårt att vända även om vi gör ett tappert försök, flyttar upp och satsar på kvitteringen. I den offensiva tanken och på tillägg är det i istället Myssjö-Oviken som punkterar matchen. Mathias Hednoff får komma fri med Edvin och rullar in 0-2. Ridå.

Jag tycker vi har perioder idag som är bra, men Myssjö-Oviken vinner mycket med ett mer direkt spel. Sen känns Myssjö-Oviken lite mer påkopplade matchen igenom. Vid flera andrabollar står vi lite på hälarna och reagerar för sent vilket gör att vi inte riktigt får med oss så många bollar som vi borde.

Nästa fredag möter vi Alsen borta och vi måste få lite träning i benen för att kunna göra en bra match mot ett Alsen som alltid är svårspelade i sin hemmaborg.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Före detta ÖFK- spelaren Cesar Weilid lämnar Brage - men det blir inte ÖFK  
  av Martin Nylander - Haldo Jonsson | Igår - 19:21  
 

Cesar Weilid Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Träning och match i januari  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:59  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK inne på fjortonde året som elitlag -vi har fått uppleva mycket  
  av Haldo Jonsson | 11 Jan 2026 - 17:16  
 

Bild inifrån Inalandbanans "Segertåg" som gick tur och retur till Berlin 2017 som fylldes till bredden med intresserade som ville se ÖFK möta Herta Berlin i Europa League. Matchen lutade 1-1.

 
  Läs mer...  
 


 
  JHFF Repskap 2026  
  av Klaus Kurzawa | 11 Jan 2026 - 15:33  
 

Idag höll JHFF sitt repskap där bl a nya serieförslag presenterades och beslutades om.

Det hade även inkommit ett par motioner ifrån föreningarna.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
31 Dec 2025 - 08:20 God Jul o Gott Nytt År
30 Dec 2025 - 15:17 Ny mittback klar för ÖFK - kan även spela back och defensiv
29 Dec 2025 - 21:18 Slutredovisning av Superettan 2025 - vi gjorde det alla till
29 Dec 2025 - 09:46 ÖFK:s förre tränare Kiarash Livani har fått nytt jobb
28 Dec 2025 - 18:18 ÖFK målvaktstränare Origi har erhållit UEFA Licens
26 Dec 2025 - 13:48 Fortfarande stora hål i ÖFK:s lagbygge
26 Dec 2025 - 13:14 En centertank i nyårspresent till ÖFK?
23 Dec 2025 - 20:38 Från Umeå FC till GIF Sundsvall
22 Dec 2025 - 20:58 Speslchemat för Superettan nu ute
19 Dec 2025 - 23:18 Comeback av Petter Magnusson
19 Dec 2025 - 15:44 Målvakten Christopher Lundhall till norska Levanger
19 Dec 2025 - 11:04 Simon Marklund förlänger - en viktig kugge
18 Dec 2025 - 22:33 Så här har vi det på Färöarna
18 Dec 2025 - 17:53 IFK Östersund får stöd av kommunen - undviker konkurs
18 Dec 2025 - 17:25 Kraftig åderlåtning av ÖFK:s trupp - åtta spelare lämnar
17 Dec 2025 - 22:59 ÖFK:s fysioterapeuter efterfrågade även utomlands
17 Dec 2025 - 22:08 Gruppspelet i svenska cupen är lottat
17 Dec 2025 - 11:04 Alla minns vi mittfältaren i ÖFK Fouad Bachirou - men vad gö
14 Dec 2025 - 20:47 De finns anledning att kolla lite mera på vad Nemanjas agent
12 Dec 2025 - 22:42 Resultat Vinterserien åldergrupp14
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
13
kommentarer
JHFF Repskap 2026
av Klaus Kurzawa | 11 Jan 2026 - 15:33
Idag höll JHFF sitt repskap d&
5
kommentarer
Klaus Kurzawa en äkta hjälte!
av Martin Nylander | 9 Jan 2026 - 11:29
På Fotbollz skriver vi om och
3
kommentarer
Douglas Bergqvist bryter sitt kontrakt
av Martin Nylander | 8 Jan 2026 - 18:45
Douglas Bergqvist har brutit sitt k
3
kommentarer
fotbollz.se kommer att uppdatera sin databas
av Klaus | 4 Jan 2026 - 10:03
Uppdateringen snart helt klar.
1
kommentar
Träning och match i januari
av Haldo Jonsson | Igår - 13:59
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook