Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: TANDSBYNS FK - STUGUNS BK 3-4 (1-2)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 30 Aug 2023 - 22:14 Uppdaterad 1 Sep 2023 - 10:05

I en match som helt bytte prägel sista 10 tog bortalaget Stugun med sig alla tre poängen.

Det märks att hösten är på intågande, tidigare matchstart och ändå ganska mörkt innan domaren blåser av. Vädret var det däremot inget fel på. Sol från början och det höll sig på en behaglig fotbollstemperatur hela matchen. Planen var också riktigt fin, så där fanns det inga ursäkter att hämta (även om jag såg att en eller två spelare halkade under matchen).

Jag fick göra en efterlängtad debut mellan stolparna och innan matchen kändes det bra i kroppen, taggad att få göra en bra insats. Men redan efter 11 minuter grusades ju de förhoppningarna när Stugun retfullt nickade in 0-1 efter en rätt dråplig situation. En hög boll in i straffområdet som vi misslyckas med att rensa och istället letar sig in i bortre hörnet. Bara några minuter senare utökar Stugun till 0-2 efter ett skott från straffområdeslinjen som jag inte hinner ner på utan går in i den andra bortre gaveln.

Nu börjar dock vi spela fotboll och tar ganska snart över matchen. Bara 3 minuter senare, när vi sätter lite fart på bollen, kommer Filip fri med målvakten, Anders kommer ut lite fel och river ner Filip där domaren dömer straff till oss. Edvin gör inga misstag utan sätter säkert reduceringen till 1-2. Nu är det vi som styr matchen. Vi har lugn i spelet och vågar hålla i bollen. Spelar runt i backlinjen, via mittfältarna och ut på kanterna. Tyvärr tar vi oss inte riktigt fram den där sista tredjedelen utan Anders i målet får trots vårt spelövertag en ganska lugn första halvlek. Han ska dock ha en eloge på en fin frilägesräddning i slutet på första halvlek.
Själv spelar jag in mig mer i matchen under första halvlek, Stugun kommer inte till några direkta farligheter men jag känner ändå att jag kommer med mer i matchen och avslutar precis innan det blåses av med att komma ut helt rätt och plocka ner ett inlägg.

I halvtid har vi ett positivt snack, det känns som vi är det spelförande laget och att vi har det helt i vår hand att vända på den här matchen.

Det är också precis det som händer i andra halvlek. Även om vi börjar lite trevande får vi snabbt spelövertaget och när vi verkligen sätter fart på bollen tar vi oss också ganska lätt förbi, bollen hamnar hos Finke som placerar in kvitteringen 2-2 bakom en chanslös Anders i målet. Det är fortsatt vi som vill spela fotboll, samma recept fungerar, vi håller i bollen. Vinner tillbaka den snabbt vid bolltapp och sätter ny passningar. Bitvis spelar vi riktigt fin fotboll och det ska också få utdelning. Leo får fin möjlighet när han bryter in från kanten och sätter 3-2.

Nu ska vi bara döda matchen. Stugun har inte haft nånting att komma med utan det är helt upp till oss att fortsätta spela fotboll och stänga matchen. I stället slutar vi spela fotboll. Vi blir ängsliga och tappar koncentrationen. Stugun däremot har helt plötsligt allt att spela för och börjar sätta press. Vi tappar andrabollar och efter en hörna får Stugun kvittera. En andraboll på hörna som kommer tillbaka in i straffområdet. Jag går ut för att plocka bort, men kommer fel och kolliderar med någon när jag ska gå upp och ta bollen. När jag tittar upp rullar bollen i mål. Efter en stunds förvirring ifall målet godkänts eller inte står det klart att Stugun kvitterat. Möjligen var det ett felbeslut av mig att komma ut på den bollen, men hade jag inte kommit ut och det nickats mål hade jag tyckt det vore ett felbeslut också.

Men mardrömmen är inte över. Några minuter innan full tid kommer Stugun i ett anfall. Deras spelare utmanar Elia in i straffområdet och spelar sen snett in i straffområdet där de har en helt omarkerad spelare som kan rulla in 3-4. Simon Jonsson, hattrick för dagen. Bara att ta av hatten för det. Men bättre än så här måste vi kunna försvara. Och bättre måste jag kunna vara placerad.

När Stugun tagit ledningen byter matchen helt plötsligt karaktär. Från att varit en relativt trevlig, men för oss tråkig, tillställning börjar Stugun spela fult och gnälla. En stuguspelare gnäller till sig ett andra gula kort och blir utvisad i slutminuten. Alldeles efter får också Målvakten i Stuguns mål sitt andra gula för snack och får också lämna matchen. Det är inget som får någon direkt påverkan på matchen utan Stugun får med sig alla tre poängen.

Ska man ta med sig nåt positivt från den här matchen är det att vi gör spelmål igen, och att vi bitvis spelar fin fotboll. Men över lag blir det inte godkänt för nån av oss som är på planen. Det här är en match vi ska och borde vinna.

Nu får vi slicka våra sår innan det blir semifinal i DM, IFK Östersund hemma på tisdag. Då har vi allt att vinna och det kanske är precis det vi behöver, en riktig genomkörare, för att kunna avsluta den här säsongen på en positiv not.

 
 
5 Kommentarer:
Gäst: Publik skrev | 1 Sep 2023 - 14:40
Fick se två fina mål av Stugun direkt. Och upprullningen till segermålet. Sparka och spring lag kanske är fel analys. För mig på läktaren så älskar jag se lite känslor på rätt nivå. Och om Stugun var smart att dra ner på tempo och få mitt lag i obalans och focus på annat så gjorde dom de ju bra. Domarna är också människor. Spelarna ute på planen gjorde nog mer misstag än dom :) Vi bryter ihop och kommer tillbaka nästa match
1
Gäst: stabil domarinsats skrev | 31 Aug 2023 - 21:18
Två utvisningar!!! När man är i ledning dessutom.
Lite signifikativt för ett sparka o spring-lag
Men segern kan ingen ta ifrån er!

2
Gäst: Ärlig skrev | 31 Aug 2023 - 19:39
Helt ärlig, domaren var en bedrövelse. Helt felaktig straff och väldigt många konstiga bedömningar.
0
Gäst: Björn skrev | 31 Aug 2023 - 18:11
Älgjakt i Stugun nästa helg
1
Gäst: Nyfiken skrev | 31 Aug 2023 - 17:53
Många Gula och röda kort , hur var domarn i denna match ?
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK satsar på det centrala mittfältet - Ny spelare presenteras snart  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:50  
 

Molls Donald, bolltrygg mittfältare . Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Kommer ni ihåg målvakten Andreaw Mills? Han är uppmärksammad  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:32  
 

Andrew Mills Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Inte alltid lätt att vara fotbollsspelare i dag  
  av Haldo Jonsson | 4 Feb 2026 - 21:22  
 

Träning i SEP Hallen. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  .Nevanja Miljovics förra klubb satsar hårt inför första säsongen i Superettan  
  av Haldo Jonsson | 4 Feb 2026 - 14:51  
 

Nordic United har värvat bland andra Kamil Dudziak som på övertid gjorde vinstmålet som slog ut ÖFK ur Svenska Cupen 2024

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
11 Jan 2026 - 15:33 JHFF Repskap 2026
11 Jan 2026 - 07:32 Uppdateringen av fotbollz.se avslutad.
9 Jan 2026 - 17:58 Många åskådare och mycket som imponerade - det var träningsu
9 Jan 2026 - 15:42 Douglas Bergqvist har ny klubb
9 Jan 2026 - 14:49 Tre provspelare visade upp sig i dag - Fotbollz.se har namne
9 Jan 2026 - 14:35 Douglas Bergqvist klar för konkurrent
9 Jan 2026 - 11:29 Klaus Kurzawa en äkta hjälte!
8 Jan 2026 - 23:04 Fredag påbörjas fotbollsträningen i SEP Arena
8 Jan 2026 - 18:45 Douglas Bergqvist bryter sitt kontrakt
8 Jan 2026 - 17:54 Fystränare Thomas Näsholm
7 Jan 2026 - 20:55 Maratontabellen för ÖFK klar för 2025 -
7 Jan 2026 - 17:48 Daniel Miljanovic - ung men rutinerad back till ÖFK
6 Jan 2026 - 14:43 Erick Brendon klar för ny klubb i Malaysia
6 Jan 2026 - 12:55 Spännande tider nalkas!
3 Jan 2026 - 18:19 Right to Dream Akademi var tidigare en guldgruva av bra spel
3 Jan 2026 - 11:34 Anmälda lag till JHFFs serier 2026
2 Jan 2026 - 21:22 Ziad Ghanoum följer Kiarash Livani till Stockholm?
1 Jan 2026 - 17:48 Nu är det klart att Lucas Lund blir ny fysio för ÖFK säsonge
31 Dec 2025 - 13:13 Ny mittback till ÖFK - en nyårspresent ?
31 Dec 2025 - 09:18 Presenteras någon ny ÖFK spelare idag?
 
 
 
2
kommentarer
ÖFK satsar på det centrala mittfältet - Ny spelare presenteras snart 
av Haldo Jonsson | Igår - 20:50
Molls Donald, bolltrygg mittfä
1
kommentar
Inte alltid lätt att vara fotbollsspelare i dag
av Haldo Jonsson | 4 Feb 2026 - 21:22
Träning i SEP Hallen. Foto Mic
1
kommentar
Träff med De stora som jobbat med SEP arena som gjort att jämtländsk fotboll tagit nästa steg
av Michael Olofsson | 2 Feb 2026 - 20:56
Foto Micke Olofsson
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook