Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

REFERAT: TANDSBYNS FK - MYSSJÖ/OVIKENS IF 3-3 (2-1)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 22 Sep 2024 - 11:16 

En svängig och inte så välspelad match slutade med att lagen fick med sig ett poäng var.

Nu är det höst. Bitvis var det rätt kyligt på bänken, men så kom solen fram och det blev varmt och skönt. Tur att vädret i alla fall kunde värma publiken som kommit, för spelet var det lite sådär med.

Matchen börjar i alla fall med att vi rätt snabbt gör 1-0. Joel gör en riktigt fin prestation och vi kan lägga in ledningsmålet efter bara 7 minuter. Förutom det är det ganska avvaktande spel första minutrarna. Båda lagen försöker spela fotboll, och båda lagen tappar boll som gör att motståndarna kan komma till lite halvlägen.

Ett sådant bolltapp kombinerat med ganska avvaktande försvarsspel från vår sida leder till att Philip Pierre i Myssjö/Oviken får bollen nära målet i straffområdet. Från bänken ser det ut som han ganska enkelt kan rulla in kvitteringen 1-1.

Första 20 händer det ganska mycket i matchen, och den perioden avslutas med att vi får en straff dömd till oss. Om jag minns situationen korrekt är det ett inspel på Mergim som nickar en stenhård boll inne i målgården, som går på en Myssjö/Oviken-spelares arm. Svårt att se situationen för mig, men med tanke på att det inte verkade vara så mycket protester får jag anta att det var korrekt dömt.

Lucas förvaltar straffen väl och stänker in ledning 2-1. En ledning som ska stå sig halvleken ut. Myssjö kanske är snäppet starkare mot slutet på halvleken och bästa chansen är en nick mot krysset som går strax utanför.

Efter pausen är det Myssjö/Oviken som kanske har lite mer boll under en period. Det är fortfarande en match som är lite mer dominerad av misstag än nåt fint spel. Men myssjö ska få till kvitteringen några minuter in i andra halvlek. Får med sig bollen in i straffområdet från sidan, och ur ganska snål vinkel slår in kvitteringen 2-2.

Nu jagar båda lagen vinsten och det känns som om spelet blir lite mer fysiskt. Så kommer Myssjö/Oviken upp i ett fint spel, inlägg och nick som seglar in i Edvins bortre kryss. 2-3 och det kändes lite som om den här matchen skulle rinna oss ur händerna.

Vi replikerar dock ganska omedelbart, Elias stänker in 3-3 på en boll som Myssjö/Ovikens målis Pontus är på, men inte lyckas hålla eller styra bort. Jag tittar bort ett ögonblick så jag ser inte riktigt upprinnelsen, men enligt uppgift skulle det vara en uppsnappad boll från målvakt som leder till läget.

I slutminutrarna tycker jag det är vi som har mer av de farliga lägena. Es har några fina avslut, men lyckas inte träffa innanför målramen. En frispark studsar lite oroväckande i motståndarnas straffområde, men blir till ingenting. Myssjö/Oviken är å sin sida inte ofarliga utan det är riktig svängig fotboll vi bjuds på.

Matchen slutar 3-3 och det är nog ett ganska rättvist resultat. Myssjö/Oviken tappar i striden mot Cosmos om kvalplatsen och vi tappar lite i jakten om mittenplaceringarna. Med bara en match kvar för oss att spela är vi säkra från negativt kval, men vi har svårt att nå nån framskjuten placering i år.

Nu är det bara ladda om, två veckors träning kvar och sen ska vi göra en bra avslutning mot Hede hemma.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Om Dennis Widgren  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:36  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Träningsmatch igen, Derby Dax  
  av Classe Olofsson  | Igår - 10:26  
 

Söndag 1/2 kl 14.10 SEP Arena.... IFK Östersund - Ope if

 
 


 
  Resultat träningsmatcher Superettan  
  av Haldo Jonsson | 26 Jan 2026 - 21:34  
   
  Läs mer...  
 


 
  Dennis Widgren - kommer - kommer ej?  
  av Haldo Jonsson | 25 Jan 2026 - 22:51  
 

Dennis Widgren. Foto Micke Olofsson

Lagbygget börjar alltmer att ta form.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
16 Aug 2025 - 20:35 Krönika av Martin Nylander
16 Aug 2025 - 18:34 ÖFK - GIF Sundsvall 1-3 (0-1)
16 Aug 2025 - 15:46 Någon i klubbledningen bör ge en order
16 Aug 2025 - 15:39 Matchens prestation
16 Aug 2025 - 15:34 Matchens överraskning
16 Aug 2025 - 15:33 stark seger mot topplaget
16 Aug 2025 - 12:04 Startelvan idag
16 Aug 2025 - 09:09 Tips div 2 Norrland uppflyttning
16 Aug 2025 - 06:05 vinst för ifk 2
15 Aug 2025 - 21:46 Norra-Lit mot Frösö BK på anrika Ringsta IP
15 Aug 2025 - 19:21 Följ Norrlandsderbyt mellan ÖFK och GIF Sundsvall via fotbol
15 Aug 2025 - 18:56 ÖFK lånar målvakt från Degerfors
15 Aug 2025 - 15:49 Intervju med f.d. ÖFK- spelaren Bobo Sollander om sin tid i
15 Aug 2025 - 14:34 Kom-i-håg 1a september regeln
15 Aug 2025 - 11:56 Hett Norrlandsderby - Det är nu ÖFK ska visa klassen och vin
13 Aug 2025 - 14:59 bortamatcher för röd/vitt kommande helg för dam o herr
13 Aug 2025 - 13:20 Matcher resten av veckan
12 Aug 2025 - 05:40 derby vinst för ifk 2
11 Aug 2025 - 19:32 Finns det anledning att vara orolig?
11 Aug 2025 - 11:05 Två gamla mittbackar från ÖFK hjälpte AIK att hålla nollan i
 
 
 
5
kommentarer
Dennis Widgren - kommer - kommer ej?
av Haldo Jonsson | 25 Jan 2026 - 22:51
Dennis Widgren. Foto Micke Olofsson
1
kommentar
Om Dennis Widgren
av Haldo Jonsson | Idag - 11:36
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook