Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: ÅS IF - FRÄNSTA IK 6-4 (3-0)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 1 Apr 2023 - 20:27 

Långväga besök för att spela träningsmatch på jämtkfraft arena slutade med seger för hemmalaget i en match som blev onödigt spännande på slutet.

Jämtkraft arena visade upp sig från sin bästa sida, soligt vårvinterväder och en härligt grön plan. Termometern visade på kring nollan så det var riktigt bra fotbollsspelarväder. På bänken var det varmt och skönt under första halvlek för att snabbt bli kyligare när solen rörde sig nedåt. En känsla som också skulle återspegla sig i matchen.

Men för att ta det från början. Vi känner kanske lite på varandra första minutrarna men rätt snabbt kommer vi in i vår taktik och spelar helt enligt matchplan. Första 15 händer det kanske inte jättemycket men redan efter 20 minuter får Elias en fin djupledsboll att springa på. Han är bra mycket snabbare än Fränstas försvarare och har gått om tid ensam med målvakten, inga misstag innebär 1-0. Knappt 10 minuter senare är det också 2-0 efter att Gustav får slå in en boll på fint inspel från Elias. Strax innan halvlek slår Matin en frispark som studsar precis framför Fränstas målvakt och går in i mål.

Under första halvlek har Fränsta inte så mycket eget spel, förutom en snabb spelare på deras vänsterkant lyckas vi allt som oftas att döda deras försök till anfall långt innan det blir farligt. Hela laget står rätt och spelar aggresivt i försvarsspelet. När vi sen får bollen leder våra snabba omställningar till att 3-0 känns helt rättvist.

Liksom värmen blir också vårt spel rätt mycket svalare i andra halvlek. Fränsta möblerar om lite och Jämtlands-bekanintingen Bogdan flyttas upp från backposition till mittfältet. Där är han väldigt bolltrygg och bidrar till att Fränsta får ett bättre etablerat spel på vår planhalva.

Det är dock vi som börjar även andra halvlek bäst. Redan efter några minuter kommer Aron i en fin löpning på kanten och spelar in snett inåt bakåt till Matin som relativt själv kan knacka in 4-0. Här kändes segern nästan klar och det skulle visa sig både felaktigt och livsfarligt. 5 minuter senare får Oskar Nordlund med sig bollen i straffområdet, kommer in mot målgården och avslutar stenhårt ribba in ovanför en chanslös Melker som gör sin debut i Ås-målet.

Något senare får Bogdan visa sina kvaliteter när han slår en fin djupledsboll som leder fram till 4-2. En ytterligare utökning av oss till 5-2 genom Gustav som gör sitt andra i matchen gör att vi får lite andrum, men det är tydligt att det är Fränsta som vill mer och att vi är lite tillbakapressade. Vi slarvar lite mer i både försvarsspelet och uppbygnaden vilket gör att vi inte riktigt får samma fina flyt som i första.

När det bara är 10 minuter kvar sätter fränsta 5-3 och sen också 5-4 efter ett snöpligt självmål och det är verkligen nerv i matchen. I sista sekunden gör dock Sebastian matchen sista mål, fri med målvakten för andra gången får han äntligen göra mål och fastställer slutresultatet till 6-4.

Sett till hela matchen tycker jag vi förtjänar vinsten, men vi måste se till att kunna knyta ihop säcken och inte lyckas få en match vi leder med 4-0 av avslutas så spännande.

Nu närmar vi oss säsongsstart, men ska innan dess försöka hinna med några fler träningsmatcher.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Thomas skrev | 3 Apr 2023 - 18:39
Tackar tackar :) Viking har jag nog aldrig blivit kallad (åtminstonde inte när jag varit med). Men jag gissar att det kan ha nåt med skägget att göra?
0
Gäst: MODDA skrev | 3 Apr 2023 - 12:54
Som vanligt bra skrivet av Viking.
6
 
Sök på fotbollz.se
   
  Två spelare från Öztersund Ungdom IFuttgagna till läger  
  av Haldo Jonsson | Idag - 17:31  
   
  Läs mer...  
 


 
  Tidig gräspremiär för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:40  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - GIF Sundvall flyttas på grund av kylan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:22  
   
  Läs mer...  
 


 
  Albin Mörfelt har fått ny klubb  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:37  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
8 Jan 2026 - 18:45 Douglas Bergqvist bryter sitt kontrakt
8 Jan 2026 - 17:54 Fystränare Thomas Näsholm
7 Jan 2026 - 20:55 Maratontabellen för ÖFK klar för 2025 -
7 Jan 2026 - 17:48 Daniel Miljanovic - ung men rutinerad back till ÖFK
6 Jan 2026 - 14:43 Erick Brendon klar för ny klubb i Malaysia
6 Jan 2026 - 12:55 Spännande tider nalkas!
3 Jan 2026 - 18:19 Right to Dream Akademi var tidigare en guldgruva av bra spel
3 Jan 2026 - 11:34 Anmälda lag till JHFFs serier 2026
2 Jan 2026 - 21:22 Ziad Ghanoum följer Kiarash Livani till Stockholm?
1 Jan 2026 - 17:48 Nu är det klart att Lucas Lund blir ny fysio för ÖFK säsonge
31 Dec 2025 - 13:13 Ny mittback till ÖFK - en nyårspresent ?
31 Dec 2025 - 09:18 Presenteras någon ny ÖFK spelare idag?
31 Dec 2025 - 09:05 Så får föreningar sända fotboll 2026 i egna kanaler
31 Dec 2025 - 08:20 God Jul o Gott Nytt År
30 Dec 2025 - 15:17 Ny mittback klar för ÖFK - kan även spela back och defensiv
29 Dec 2025 - 21:18 Slutredovisning av Superettan 2025 - vi gjorde det alla till
29 Dec 2025 - 09:46 ÖFK:s förre tränare Kiarash Livani har fått nytt jobb
28 Dec 2025 - 18:18 ÖFK målvaktstränare Origi har erhållit UEFA Licens
26 Dec 2025 - 13:48 Fortfarande stora hål i ÖFK:s lagbygge
26 Dec 2025 - 13:14 En centertank i nyårspresent till ÖFK?
 
 
 
2
kommentarer
Finns det någon köldgräns då det inte är tillrådligt att spela fotboll. utomhus?
av Haldo Jonsson | 9 Feb 2026 - 18:16
Match på lördag mot GIF
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook