Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

REFERAT: OFFERDALS IF - TANDSBYNS FK 5-2 (2-1)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 18 Maj 2024 - 12:15 

Offerdal vinner rättvist en fin drabbning på Offrerdalshägna som visar sig från sin bästa sida med grönt gräs och härligt solsken.

Redan på parkeringen, när vi samlades inför att åka milen till Offerdal, visste vi att det skulle bli en tung match. Varmt väder och när sista avhoppet trillat in hade vi bra precis 10 utespelare och 2 målvakter redo för spel. En snabb registrering av tränare Richard Hamner och så satte vi upp Mathias Björch på bänken också. Så, redo för match!

Inramningen för matchen kan man inte klaga på, Offerdalshägna var grön och fin, solen stod högt och det kändes som det var mer folk på plats än den registerade publiksiffran 56. En lätt bris gjorde att värmen inte kändes så extremt påträngande heller.

Sen började matchen. Vi tog ledningen i ett fint anfall och sen gick det inte så lång tid innan både Hamner och Björch fick komma in i spel. Offerdal tog över lite mer efter vår fina inledning. Jag hade en fin räddning på ett skott utifrån som jag petade i kryssribban innan jag stod för kvällens största misstag. En djupledsboll som jag tappade bort i solen. När jag fick syn på den igen var jag felplacerad och kom ut för sent på anfallande spelare som ganska enkelt kunde placera in 1-1.

2-1 får Offerdal göra från i stort sett ingen vinkel alls, efter att jag tappat ut en retur på ett skott. Onödigt, men sånt som händer. Vi går till pausvila i underläge, pustar ut och peppar varandra. Jag tycker vi gör en bra första halvlek, och har vi lite mer tur med studsandet hade vi absolut kunnat gjort nåt mål. Ahmed får byta om från målvaktsställ till att vara beredd att hoppa in ute ifall nåt händer.

I andra halvlek är vi tyvärr lite sämre än i första och Offerdal får äga spelet, efter 20 minuter är jag hundradelen för sent ut på en boll och får en straff dömd emot mig. Straffen förvaltas väl och jag drar på mig en sträckning i ljumsken i situationen. Sneglar mot bänken men vid det här laget har även Ahmed kommit in i spel, först i anfallet men nu nedflyttad till en backposition. Skulle jag kliva av innebär det spel med 10 man så räknar ut i huvudet att det är bättre att jag biter ihop gör mitt bästa (mer kan man knappast göra).

Offerdal får göra 4-1 när de snappar upp en lös boll i straffområdet och får avsluta ohotat på nära håll, vi reducerar till 4-2 på straff strax efteråt men även om vi skyndar oss inser vi att slaget är förlorat. Ljumsken straffar mig nån minut innan slutet när jag rusar ut på en lös djupledsboll på kanten. I läget var det nog ganska onödigt och jag gör det inte bra, men det är en boll jag ska gå på och vara först på så även om resultatet blev 5-2 i öppet mål är jag nöjd med beslutet.

Nu är det bara att slicka såren, det blev en dyr förlust i form av många småskador. Ramus och Pontus utgör ett stabilt mittbackspar för dagen och de ska inte lastas för någon av målen. När vi väl får till vårt spel ser det bitvis riktigt bra ut. Finke gör många bra insatser på vänsterkanten, men har inte riktigt orken för 90 minuter. På högerkanten har Elias och Leo många fina kombinationer. Ett litet extra plus ska Hamner, Björch och Ahmed ha, 2 timmar innan match hade nog inte nån av de tänkt att de skulle spela match, men kommer undan med en helt godkänd insats.

Nästa fredag har vi Ås borta och då får vi hoppas att vi har fler spelare tillbaka så vi kan bjuda upp till dans på riktigt.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Thomas skrev | 19 Maj 2024 - 18:15
Jag är lite osäker, men jag tror det är domarna som uppskattar publiksiffran.
0
Gäst: AnnCatrin skrev | 18 Maj 2024 - 14:14
Men herregud!!Vem registrerade publiksiffran till 56? Fullt på läktaren, massor av fol på andra långsidan, ja nog var det minst 100 personer.Om man inte har mer koll kan ge tusan i att uppskatta publiksiffran.
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Dennis Widgren - kommer - kommer ej?  
  av Haldo Jonsson | Idag - 22:51  
 

Dennis Widgren. Foto Micke Olofsson

Lagbygget börjar alltmer att ta form.

 
  Läs mer...  
 


 
  Åke Fjellström - en ÖFK-vän och tidigare styrelseledamot har avlidit  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:36  
 

Åke Fjellström

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - IFK Östersund 2-0 (0-0)  
  av Haldo Jonsson | 23 Jan 2026 - 19:27  
 

Träningsmatch i SEP - hallen

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i kväll  
  av Haldo Jonsson | 23 Jan 2026 - 17:55  
 

Startelva: Melker Uppenberg, Adrian Edqvist, Sunday Anyanwu, Abodi Qasem, Jonathan Westerberg, Eseg Yossief, Albin Mörfelt, Molls Donald Ntchamba, Arvid Holgén, Edgar Navassardian, Cornelius Agbenyegah

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
23 Jan 2026 - 11:37 Tränare klar för herrarna i frösö if
22 Jan 2026 - 23:12 Ett team som kan göra det möjligt att vi får se fram emot en
22 Jan 2026 - 18:39 Första Träningsmatchen
22 Jan 2026 - 18:28 Ingen Chovanie Amatkarijo till ÖFK i år
21 Jan 2026 - 15:43 En unik fotbollssida har fått ny kraft - uppförsbacken är pa
19 Jan 2026 - 22:06 Intressant träningsmatch mot IFK Östersund på fredag med all
19 Jan 2026 - 14:23 Ope IF har sorg - Edvard Thorén - en riktig Opevän, en stor
19 Jan 2026 - 07:15 Division 5 resekalkylator
16 Jan 2026 - 15:46 Melker Uppenberg från Elfsborgs IF - ny målvakt i ÖFK
15 Jan 2026 - 21:38 Anfallare från Norge ny forward i ÖFK
15 Jan 2026 - 15:28 ÖFK spelare uttagen till P16/10 landslaget
15 Jan 2026 - 13:28 Nye mittfältaren Molls Donald - imponerade redan vid första
15 Jan 2026 - 13:02 Ett välbekant ansikte dök upp i dag på träningen - Dennis Wi
14 Jan 2026 - 17:37 Mina lite sena nyårskonstateranden
14 Jan 2026 - 17:35 Många spelare provtränar i SEP- Arena - fotbollz.se har koll
14 Jan 2026 - 13:24 Uppgift - ÖFK värvar målvakt från Elfsborg
14 Jan 2026 - 11:56 Centrala mittfältaren Emil Özkan klar för ÖFK
13 Jan 2026 - 17:49 Andra gången gillt för Cornelius Agbenyegah?
12 Jan 2026 - 19:21 Före detta ÖFK- spelaren Cesar Weilid lämnar Brage - men det
12 Jan 2026 - 13:59 Träning och match i januari
 
 
 
3
kommentarer
En unik fotbollssida har fått ny kraft - uppförsbacken är passerad 
av Haldo Jonsson | 21 Jan 2026 - 15:43
I egenskap av ordförande f
2
kommentarer
Ingen Chovanie Amatkarijo till ÖFK i år
av Haldo Jonsson | 22 Jan 2026 - 18:28
Chovanie Amatkarijo.Foto Haldo Jons
1
kommentar
Dennis Widgren - kommer - kommer ej?
av Haldo Jonsson | Idag - 22:51
Dennis Widgren. Foto Micke Olofsson
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook