meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

SKADE-OCH VÄRVNINGS BEKYMMER I ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 22 Mar 2023 - 21:44 Uppdaterad 23 Mar 2023 - 10:00

Jakob Johnsson är snart på gång efter sin skada som han ådrog sig mot Västerås SK

ÖFK har drabbats av skadebekymmer inför den snart stundande seriestarten.

De flesta, som nu rapporterats som skadade, tillhör försvaret.

Det är nyförvärvet från Utsikten backen Jakob Hedenquist, mittbacken Kristian Novak och vänsterbacken Kalpi Ouattara.

Vi kan även lägga till mittbacken Kevin Jablinsk, som håller på att rehabilitera sig efter en knäskada. Han är ganska lång ifrån seriespel.

Vi noterar att det är två mittbackar som är skadade. Det är tråkigt, för de vi kunde se på träningsmatcherna och i Svenska Cupen, så hade försvaret ett pålitligt mittlås i Novak och Masur.

Det är oklart hur länge som Novak kommer att vara skadad. Det kan bli både längre och kortare tid, troligen längre. Något exakt besked om det har ännu inte kommit.

ÖFK har unge Siad Ghanoum att tillgå som mittback. Han har imponerat de matcher han spelat, men de har varit som högerback. Det är troligen för mycket begärt, att han under en lång tid skall ersätta Novak.

ÖFK har även Sam Mensiro att tillgå. Han kan spela mittback. Mensiro har ofta haft problem med ett krånglande knä. Om knäet bär honom, så tror jag, att Mensiro i någon match bär för att spela i Superettan.

Det innebär att ÖFK antagligen måste värva en mittback. Det brukar finnas ganska gott om mittbackar, men tidsramen för att skaffa fram nya spelare som är bra och som ska passa in i ÖFK, är mycket kort, eftersom transferfönstret stänger nästa tisdag.

Mittmedia skriver att ÖFK vill värva två eller tre nya spelare på grund av det nyuppkomna skadeläget.

Det kommer att bli bråda tider igen för Powell och Lundin. Det var samma läge innan seriestarten i fjol, då i betydligt större utsträckning, så båda ledarna har rutin och kommer säkert att lägga ner sin själ även denna gång för att lyckas.

Det är inget önskescenario för dem den nya skadeproblematiken. De har hellre velat ägna all sin kraft till att förbereda ÖFK till seriestarten.

Förra säsongen lyckades de bra eller alldeles utmärkt med varvningarna, men fotbollen är ofta oförutsägbar.

Överraskande var att Jakob Hedenquist har blivit handskadad och ska opereras.

Han har börjat bra i sin nya klubb.

ÖFK skriver att läkningstiden på skadan är två månader. De facto är det säkert så, eftersom bedömningen av läkningstiden antagligen skett av läkare, men vid liknande skador på spelare tidigare i ÖFK. har spelaren kommit i gång för spel i tidigare skede än beräknat. Spelarna har använt ett specialskydd för handen. Hoppas att detta går att använda även denna gång.


Något positivt är, i alla fall är att Jakob Johnssons skada inte är så allvarlig som man först trodde. Han ska snart kunna träna för fullt. Han gjorde en bra match mot Västerås SK. Kan vi hoppas på ett genombrott av honom i år?

Kalpi Ouattara har skadat en fot och kan bli borta ett bra tag. På hans position finns Yannick Adjoumani. Det känns lugnande. Han har varit riktigt bra i flera matcher.

ÖFK:s hemsida har beskrivit de aktuella skadeproblemet i ÖFK:


AKTUELLA SKADELÄGET I TRUPPEN
Säsongen i Superettan 2023 drar snart igång. I och med att vi börjar närma oss seriepremiär kommer en uppdatering gällande de aktuella skadorna i truppen.

Jakob Hedenquist
Under en träning skadade Jakob Hedenquist oturligt sitt finger vilket ledde till att en sena invärtes gick av. Utifrån en läkarbedömning behövdes en operation genomföras. Tyvärr leder detta till att han blir borta ett par månader i väntan på att läkningen ska ske korrekt. Vi önskar han ett snabbt återhämtande

Kristian Novak
Inväntar bedömning från läkare

Kalpi Ouattara
Rehabiliterar fortsatt sedan han fick en hårdare tackling under träningsmatchen mot Levanger.

Jakob Johnson
Skadade foten under Svenska Cupen matchen mot Västerås SK och har påbörjat del av träningsmoment. Är inom snar framtid tillbaka i full träning.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Robert skrev | 24 Mar 2023 - 09:13
Hedenquist kan ju spela mittback också, så att båda han och Novak försvann samtidigt gör ju att det blev väldigt kännbart.
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Kalipha Jawla spelade allsvenskt i går  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:27  
 

Kalipha Jawla

 
  Läs mer...  
 


 
  Nebiyou Perry har aldrig varit så bra som nu - Trissvinnare mot Varberg  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:20  
 

Nebiyou Perry Trissvinnaren mot Varberg. Foto: Haldo Jonsson

Ahmed Bonnah leder den sammanlagda Trissen

Putte Kock och Daniel Swärd leder Hos Andreas Tipset sammanlagt

 
  Läs mer...  
 


 
  .Ali Suljic - fick högsta poängen trots blundern vid målet  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:52  
 

Ali Suljic. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder ÖFK - Varberg  
  av Thord-Eric Nilsson  | Igår - 19:25  
 

.Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
30 Mar 2025 - 17:36 Matchens prestation
30 Mar 2025 - 17:33 Matchens överraskning
30 Mar 2025 - 17:24 Tack för den avslutningen!
30 Mar 2025 - 14:04 Startelvan
30 Mar 2025 - 13:23 Lite funderingar
29 Mar 2025 - 19:13 Inför matchen: Trelleborg FF - ÖFK
29 Mar 2025 - 11:42 En seriepremiär med förväntningar och något nytt i vardande
28 Mar 2025 - 15:46 Nu har det populära Andreas Tipset startat - var med från bö
28 Mar 2025 - 15:11 Kom och se högklassig ungdomsfotboll - nu premiär
28 Mar 2025 - 14:47 ÖFK - Kanske värt att satsa på?
28 Mar 2025 - 07:58 Följ Trelleborgs FF - ÖFK via fotbollz.se
28 Mar 2025 - 01:34 Grattis, ÖFK- men nu är det dags att riva av nästa plåster
27 Mar 2025 - 21:53 En av anledningarna till att det görs få mål inom fotbollen
27 Mar 2025 - 11:40 Nu kom det snabba svaret - ÖFK får låna Kalipha Jawla
27 Mar 2025 - 11:23 Stefan Lundins bråda timmar - har han lyckats med Kalipha Ja
26 Mar 2025 - 08:17 ÖFK har meddelat att det inte blir någon värvning av Henry O
25 Mar 2025 - 17:49 Malcolm Stolt klar för Kalmar FF
25 Mar 2025 - 13:43 Mittfältaren Henrik Norrby är inte längre aktuell för ÖFK
24 Mar 2025 - 22:43 Nu ska det bli ordning och reda i ÖFK - En nystart
24 Mar 2025 - 12:06 Nu är det klart - ÖFK spelar i Superettan med ny ordförande