meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

RULLAR GAIS ÅTERTÅG HELA VÄGEN TILL ALLSVENSKAN? DEL 2
av Haldo Jonsson
Publicerad 30 Mar 2023 - 10:33 

På söndag är det seriedebut mot nykomlingenmot GAIS i Superettan. Ett GAIS som imponerat stort under försäsongen och som blir en hård nöt att knäcka för ÖFK

En närgången beskrivning av GAIS

Taktiken
Här har det inte varit några konstigheter alls. Gais har konsekvent nött vidare med det spelsätt som tog dem till framgångar i Ettan södra i fjol, ett spel där det både finns mycket fart och kontroll.


Med Fredrik Holmberg kvar som huvudtränare och en stora delar intakt trupp från 2022 har Gais, för ovanlighetens skull, inte behövt göra om mycket alls. Det är samma 4–3–3 med två åttor och en sexa på mitten som bygger formationen och precis som i fjol har nästan alla truppens spelare fått mycket speltid och stort förtroende – oavsett om det handlat om träningsmatch eller tävlingsmatch så har det skiftats friskt.

En tydlig skillnad mot i fjol är väl dock att man oftare har använt sig av en tydlig renodlad nia 2023. 2022 fanns inte den spelartypen alls i truppen. Nu har man Alexander Ahl-Holmström som ett vettigt alternativ – en spelare man sannolikt lär använda en hel del även när superettan drar igång.

Höjdpunkten
Av allt bra Gais har visat upp den här försäsongen är det givetvis en stund som står ut och som trumfar allt annat med råge.

Ni som läser vet vilket, när Makrillarna på ett utsålt och kokande Bravida arena sopade till IFK Göteborg i derbyt i cupgruppspelets andra omgång. Med Mervan Celiks ikoniska firande efter straffmålet till 2–1 i andra halvlek som stunden då allt maxade. Fredrik Holmbergs manskap vann inte bara matchen utan glänste också i utförandet.

Taktiskt var det en fullträff då man tydligt lyckades hitta Blåvitts svagheter – och straffade dem skoningslöst, exempelvis via Richard Fridays eviga djupledslöpande bakom Oscar Wendt.

Allsvenska Blåvitt var faktiskt långa stunder helt chanslöst och Jocke Åberg, Julius Lindberg, Mervan Celik och Filip Beckman såg ut som världsspelare i jämförelse med självförtroendestukade motståndare. Total segeryra rådde efteråt och ”Heja, Heja Grönsvart” ekade så taket höll på att lyfta på arenan. Utan tvekan försäsongens mest minnesvärda för alla gaisare.

Bottennappet
Bottennapp och Gais försäsong 2023? Eeeeh ... nej, sanningen är den att det finns faktiskt inte något sådant ögonblick eller någon sådan insats. Även om bitar av vissa matcher inte har varit lysande så har det aldrig varit riktigt kasst. I stort sett alla lag brukar köra i diket åtminstone någon gång på vägen fram till seriestart, men inte det här Gais-laget. Visst, de förlorade mot IFK Norrköping – men det var spelmässigt en otroligt stark match där de borde ha fått med sig minst en poäng.

Det fortsätter helt enkelt som det har gjort det senaste året, med många vinster och flera riktigt bra insatser och där laget visat en jämnhet som är extraordinär. Var det någon match som såg lite sådär halvt trevande ut var det väl i så fall drabbningen med Tvååkers IF. Det lös inte den kvällen, ändå var det aldrig så att Gais hade brist på kontroll. Stabila, stabila, stabila. Det har varit ledorden.


Källa Göteborgs-Posten

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Jens Jämte skrev | 30 Mar 2023 - 20:42
Ett så kallat "återtåg" är när man förlorat ett slag, så GAIS "återtåg" gjordes alltså när man ramlade ur för 2 år sedan. Och nu har man slickat såren, och kommit tillbaka igen. Heja GAIS.
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Nemanja Miljanovic har levt hela sitt liv med fotbollen - nu tränare i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:43  
 

En tränare med stor internationell erfarenhet: Nemanja Miljanovic. Foto Haldo Jonsson

Artikeln uppdaterad

 
  Läs mer...  
 


 
  Ahmed Bonnah lämnar ÖFK?  
  av Haldo Jonsson | 4 Dec 2025 - 14:28  
 

Ahmed Bonnah. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - ta hjälp av Graham Potter  
  av Haldo Jonsson | 3 Dec 2025 - 22:27  
 

Spanjoren Roberto Martínez, tipsare till ÖFK. Foto: Privat

 
  Läs mer...  
 


 
  Förre backen i ÖFK Jakob Hedenquist lämnar Umeå FC - något för ÖFK?  
  av Haldo Jonsson | 1 Dec 2025 - 21:50  
 

Jakob Hedenquist. Foto: Thord-Eric Nilsson

Även norrlands bäste målskytt forwarden Eythor Bjørgolfsson i UFC är fri att gå tack vare klausulen

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
18 Maj 2024 - 07:29 Inför matchen: Skövde AIK - ÖFK
17 Maj 2024 - 11:08 Följ Skövde AIK - ÖFK via fotbollz.se
17 Maj 2024 - 09:23 Nypremiär för Skövde - Södermalms IP har fått konstgräs
16 Maj 2024 - 23:14 Jamie Hopcutt uttagen i veckans lag efter matchen mot Brage
16 Maj 2024 - 19:48 Det blir nog vissa ommöbleringar i startelvan mot Skövde- Ra
15 Maj 2024 - 20:49 Ska vi kalla det måstematch?
15 Maj 2024 - 09:45 Poängbedömningen av spelarna Brage - ÖFK klar. Två från ÖFK
14 Maj 2024 - 17:40 VD Peja Lindholm - en person med lidelse lämnar ÖFK
14 Maj 2024 - 10:07 Om före detta ÖFK -mittbacken Myroslav Mazur
13 Maj 2024 - 20:59 Quimi Ordonez - Trissvinnare för andra gången
13 Maj 2024 - 19:23 Träningstider ÖFK denna vecka
13 Maj 2024 - 10:56 Om Brages nervpärs
12 Maj 2024 - 18:10 Matchreferat Onödigt slarv bidrog till förlusten mot IK Brage
12 Maj 2024 - 17:48 Matchens prestation
12 Maj 2024 - 17:26 Matchens överraskning
12 Maj 2024 - 16:46 Bra insatser behövs hela matchen.
12 Maj 2024 - 14:03 Startelvan
11 Maj 2024 - 10:59 Senaste nytt om Brage
11 Maj 2024 - 09:49 Följ Brage -ÖFK via fotbollz.se
10 Maj 2024 - 21:04 Vad är det som händer med Malcolm Stolt?