meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

PUBLIKFESTEN MOT HELSINGBORGS IF - ÖFK LEDS AV NYA TRÄNARE
av Haldo Jonsson
Publicerad 13 Sep 2024 - 11:22 Uppdaterad 13 Sep 2024 - 11:40

Fredrik Aatmund Eliassen har tagit över rollen som huvudtränare. Foto: Haldo Jonsson

ÖFK ska med några dagars mellanrum spela två viktiga och synnerligen intressanta hemmamatcher på Jämtkraft Arena.

Den första spelas redan på fredag kväll mot Helsingborg.

Det är upplagt för publikfest. 3400 gratisbiljetter har hämtats ut. Vi kan hoppas att alla kommer, då blir det en kväll som ingen vill missa.

Nu leds laget av Fred Eliassen och Stefan Lundin.

Fredrik Eliassen. Foto: Haldo Jonsson

Nu gäller det för spelarna att inte störas och splittras av allt ståhej runt laget och föreningen, som visserligen har varit självförvållat.

Nu är det total enighet ock kraftsamling i som gäller. Det är en förutsättning för att ÖFK ska lyckas bra på fredag och onsdag. Det är nu det gäller att på hemmaplan knipa poäng. Det är där som ÖFK är bäst.

Man måste prata klartext med varandra, att ha en öppen dialog tränare och spelare mellan varandra. Det är viktigt. Det har man kanske inte haft tidigare. Det kan vara en förklaring till det uppkomna läget.

Jag har inte tilllgång till alla kort, man jag hade kanske löst problemet på ett annat sätt, än vad Olofsson gjorde, men till hans försvar ska sägas, att han blev kanske "tagen på sängen" och att det var nära till en viktig match.

Spelarna har nu ställt sig i den situationen, att de måste ta sig i kragen och leverera. De är inte tränaren fel att de slår felpassningar och missar målet för målchanser det har man haft tidigare.

Tord Andersson kom med en intressant statistikuppgift.

Andersson skriver: Men faktum är att ÖFK ligger trea i tabellen över expected goals i superettan. Bara Degerfors och Öster har skapat fler riktigt bra målchanser än ÖFK. Problemet är att ÖFK knappt gör några mål. Så sant som det är sagt.

Vi som gillar ÖFK måste försöka glömma allt som hänt på sista tiden,och jag upprepar, mangrant samlas på läktarna, knyta nävarna och bidra med stöd och kraft som förs över till spelarna.

Fotbollz.se har inte varit på någon träning denna vecka, men vad vi vet så är laget ganska intakt. Frågetecken i alla fall för Hopcutt.

Det ska bli intressant att se vilken startelva som ÖFK ställer upp med.

Antagligen blir det inte så stora skillnader mot den startelva som ÖFK haft tidigare.

Hedenquist kanske ersätter Nsa och kanske Perry går in från start?

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Graham Potter förbundskapten i svenska landslaget - ingen utopi  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:08  
 

Graham Potter. Bilden är från ÖP- hallen och från Potters första träning med ÖFK. Foto: Haldo Jonsson
Mycket har hänt med både ÖFK och Potter sedan den tiden. Det senaste om Potter är, att han har visat intresse att bli ny förbundskapten för svenska landslaget. I en intervju med Fotbollskanalen säger Potter: - Det vore fantastiskt. Detta var något överraskande, men tänker man tillbaka på vilken positiv vistelse fotbollsmässigt och privat han hade i Östersund och Sverige så är det förståeligt.

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK:s läge inför de sista matcherna i Superettan är ungefär som i fjol  
  av Haldo Jonsson | 13 Okt 2025 - 11:03  
 

Philip Bonde gör mål i i 89:e minuten i fjolårets sista match i serien mot Brage och kvitterar till 1-1 och därmed var ÖFK kvar i Superettan, men kval mot Lund återstod. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  När Fredheim kom till Östersund som tränare för Ljungskile möttes möttes han av glädjerus  
  av Haldo Jonsson | 11 Okt 2025 - 21:26  
 

Tor-Arne Fredheim

 
  Läs mer...  
 


 
  Tränarbyte i ÖFK - Vi tror på det här'  
  av Haldo Jonsson | 10 Okt 2025 - 15:09  
 

Jabir gör 1-1 i matchen mot Utsikten

NärÖFK släppte in sex mål på hemmaplan mot VSK var en väckarklocka om självrannsakelse som ljöd mycket högt. De ljudet vill vi inte höra igen. Nej, nu vill se när ÖFK gör mål och vinner matcherna och vi istället får höra glädjevrålet framför TV:en och på Jämtkraft Arena.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
30 Mar 2024 - 21:25 Nu vet vi - sämre kan det faktiskt inte bli
30 Mar 2024 - 17:01 Matchens prestation
30 Mar 2024 - 15:14 Matchens överraskning
30 Mar 2024 - 13:50 Matchreferat ÖFK skänkte bort poängen
30 Mar 2024 - 12:08 Startelvan i dag
30 Mar 2024 - 10:27 Förväntansfulla Falkar på väg till norrlandsderbyt - nu på p
30 Mar 2024 - 00:14 Inför matchen: GIF Sundsvall - ÖFK
29 Mar 2024 - 17:49 ÖFK har inte vunnet en premiär sedan 2016 - ett dåligt omen
29 Mar 2024 - 15:30 Rapport från träningen och synpunkter på laguttagningen
29 Mar 2024 - 09:39 Vänta med att sätta betyg på årets ÖFK
28 Mar 2024 - 10:48 GIF Sundsvall är en förening i förvandling.
27 Mar 2024 - 14:45 Fotbollz.se rustar för ännu en säsong
27 Mar 2024 - 10:44 ÖFK höll vad man lovade - en sistaminutenvärvning - men inge
27 Mar 2024 - 10:34 ÖFK:s tidigare spelare Henrik Bellman aktuell för Helsingbor
25 Mar 2024 - 10:34 Bråda dagar för ÖFK
23 Mar 2024 - 14:17 Var är målsinnet?
23 Mar 2024 - 12:55 Matchreferat ÖFK borde ha avgjort i första halvlek
23 Mar 2024 - 11:12 Startelvan i dag
22 Mar 2024 - 15:39 Intressant genrep mot Skövde.- Svår att ta ut en backlinje
22 Mar 2024 - 13:18 Superettans bästa spelare 2024 -unibet