meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

LÅT OSS VISA UPPSKATTNING FÖR SPELARNA OCH ALLA I ANDRA SOM JOBBAR I ÖFK GENOM KOMMA TILL MATCHEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 30 Sep 2022 - 21:53 Uppdaterad 30 Sep 2022 - 23:36


Fotbollz.se var på träningen i dag. Vi såg ett proffs.

I dag fredag, var det den avslutande träningen inför Halmstadmötet på lördag.

Medarbetarnas på fotbollz.se var som vanligt på arenan och spanade. Jag kunde göra det lätt för mig och få information av dem utan ha varit på träningen. De har varit min livlina i år. De ska ha stort beröm.

Träningen dagen för match brukar inte vara så intensiva. Meningen är förstås att inte förbruka för mycket kraft före matchtillfället. Det var den inte denna gång heller. Träningen avlutades efter en timme. Simon Kroon visade vilja att komma tillbaka efter skadan. När träningen var slut fortsatte han på egen hand. Så gör ett proffs.

I övrigt fanns det inte så mycket att iaktta i dag. Träningen hade sin gilla gång. Det var ett lugn och en förväntan hos spelarna.

Vi kan vara förvissade om att grabbarna kommer att göra sitt bästa. Det finns en vilja och självsäkerhet i dagens ÖFK. Låt oss surfa vidare på det genom att komma till arean och heja på grabbarna. Det är dom verkligen värda. Det vill så mycket, de vill ge oss som håller på ÖFK segrar. Publiken, som varit på matcherna hittills, har verkligen visat sin uppskattning efter en seger. Det värmer.

För mig personligen har jag knappast visat mig på träningarna. Det är först beroende på pandemin då man på grund av smittorisken inte fick ha kontakt med spelarna.

Det har denna säsong berott på svårighet att gå i trappor på grund av artros. Sedan efter en ganska komplicerad men lyckad knäoperation, har det blivit rehabtid. Sedan råkade jag ut för Covid och efter någon dag fick jag bältros den så kallade helveteselden Det är många i Östersund som i år som drabbats av bältros

Jag skriver detta för att jag vill er de bästa som haft vattkoppor att vaccinera er mot bältros. Sjukdomen ger är en smärta som är fruktsvärd och huden blir mycket öm. Man har svårt att tåla kläder. De värsta är, att om har otur så kan man var sjuk i ett eller flera år. För vissa går bältros aldrig över. Det tär oerhört mycket på psyke och kropp. Nu är jag på bättringsvägen och hoppas kunna vara på träningen igen och få se matcher.

För mig har det inneburit att jag inte i år fått ha någon kontakt med spelarna och ledare. Det har jag haft vartenda år sedan ÖFK startade. Jag har lärt känna dem. Det har jag saknat detta denna säsong.


Tankar:

Jag vill vill tillägga att alla i ÖFK gör sitt bästa för klubben, mer kan man ine göra. Det är nedlåtande för dem att höra orättfärdig kritik. ÖFK har begränsade resurser och kan inte räcka till för allt. Försök och förstå det. ÖFK befinner sig vid en puckel både ekonomiskt som fotbollsmässigt som man måste passera. Om ÖFK kan passera den, ljusnar det betydligt inför nästa år och vi kan fortfarande se elitfotboll i länet.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Höga poäng till flera ÖFK-spelare mot Brage  
  av Haldo Jonsson | Idag - 21:38  
 

Chovnnie Amatkarijo poängmässigt bäst av alla ÖFK- spelare mot Brage. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Känns ändå ganska bra  
  av Per Lagerbäck | Idag - 12:55  
 

Trots att Utsikten tyvärr vann sin match i söndags känns det ändå ganska bra efter Bragematchen.

 
  Läs mer...  
 


 
  Även Björn Hamberg och Linus Kandolin, f.d Eriksson klar för landslaget - båda tidigare ÖFK- tränare  
  av Haldo Jonsson | Idag - 12:53  
 

Björn Hamberg och Linus Kandolin, f.d Eriksson. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Graham Potter tar över Svenska landslaget  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:35  
 

Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
19 Aug 2025 - 17:10 Tidigare Djurgårdslånet i ÖFK- Kalipha Jawla till Utsikten
19 Aug 2025 - 15:41 Ett tankeexpriment
19 Aug 2025 - 10:34 Inför Täby - ÖFK - intervjuer med Täbys tränare Lucas Karlss
18 Aug 2025 - 23:14 Gift med Fotbollen - Om Ken Sema och hans fru Sara I SVT
18 Aug 2025 - 21:38 ÖFK möter Täby FK i Svenska Cupen
18 Aug 2025 - 17:48 Nebiyou Perry bäst av ÖFK:s spelare mot GIF Sundsvall
17 Aug 2025 - 20:49 Mittbacken Sunday Anyanwu blir bättre och bättre - blev Tris
17 Aug 2025 - 17:04 Bildkollage från ÖFK -GIF Sundsvall
16 Aug 2025 - 23:21 När utveckling blivit avveckling måste Molander slå näven i
16 Aug 2025 - 20:35 Krönika av Martin Nylander
16 Aug 2025 - 18:34 Matchreferat ÖFK - GIF Sundsvall 1-3 (0-1)
16 Aug 2025 - 15:46 Någon i klubbledningen bör ge en order
16 Aug 2025 - 15:39 Matchens prestation
16 Aug 2025 - 15:34 Matchens överraskning
16 Aug 2025 - 12:04 Startelvan idag
15 Aug 2025 - 19:21 Följ Norrlandsderbyt mellan ÖFK och GIF Sundsvall via fotbol
15 Aug 2025 - 18:56 ÖFK lånar målvakt från Degerfors
15 Aug 2025 - 15:49 Intervju med f.d. ÖFK- spelaren Bobo Sollander om sin tid i
15 Aug 2025 - 11:56 Hett Norrlandsderby - Det är nu ÖFK ska visa klassen och vin
11 Aug 2025 - 19:32 Finns det anledning att vara orolig?