meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

BÅDE POSITIVT OCH NEGATIVT INFÖR SERIESTARTEN
av Per Lagerbäck
Publicerad 23 Mar 2023 - 14:25 

Ytterligare två matcher spelade med blandade insatser och tyvärr några besvärliga skador.

Bara en dryg vecka kvar inför den väldigt spännande seriepremiären mot GAIS. Jag ser fram emot att vara på läktaren och hoppas på en riktigt bra insats. Jag har bara sett sammandrag från matcherna mot Levanger och Norrköping, och visst ska det finnas visst missnöje med den första, men ett oavgjort resultat mot ett allsvenskt lag är naturligtvis väldigt bra. Försvarsspelet verkar sitta betydligt bättre än vid samma tid förra året, trots att skadan på Novak naturligtvis oroar. Jag hoppas på att Ghanoum får chansen att visa vad han går för som ersättare, men till del är det kanske en chansning. Mazur har en riktigt bra högstanivå, och nu när han blir extra viktig så hoppas jag att han också kan hålla den nivån redan från start. Outtaras skada är naturligtvis tråkig, men Adjoumani håller god superettaklass. Mittfältet ser alltmer lovande ut, och jag tror att det kommer att fungera bra mot GAIS, med Brendon lite som ankare. Däremot tycker jag inte att han ska slå 95% av alla frisparkar. ÖFK bör göra sig så svårlästa som möjligt.

Anfallsspelet får en hel del kritik, och visst vill vi se mål, men det är definitivt inte bara anfallarna som ska stå för dem. Våga fyll på med spelare när vi väl når straffområdet, och håll ner skotten. Vi har sett att bollen kan studsa rätt även för ÖFK ibland. Och naturligtvis kommer det att släppa även för våra anfallare, men ingen av dem är självklar startspelare. Låt även t ex Karlsson-Grach starta vid några tillfällen.

Det märks nu att ÖFK med VD Peja i spetsen verkligen satsar på att få publiken till arenan, med bl a öppen restaurang redan första matchen, och jag hoppas verkligen att de lyckas. Fortfarande är väl konkurrensen med fjällen tydlig, men de idrottsintresserade jämtarna ska förhoppningsvis vara tillräckligt nyfikna för att ge årets upplaga en chans. Bra sedan att det blir en hemmamatcher på en vardagskväll.

Jag var för första gången någonsin på ett ÖFK-årsmöte för ett par veckor sedan, och det var på vissa sätt en upplevelse. Rejäl kritik riktades från ett håll mot VD, styrelser och revisorer, och jag noterade att kritiken möttes respektfullt och med seriösa försök till förklaringar. Men det blir något jag får återkomma till vid ett annat tillfälle.

Nu håller vi tummarna för att vi får se en trevlig upptakt på säsongen och en spännande fortsättning som håller intresset på topp för de rödsvarta!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Här kan det finnas spelare som är intresserade för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 8 Dec 2025 - 22:27  
   
  Läs mer...  
 


 
  Före detta ÖFK- spelare ny tränare i Umeå FC  
  av Haldo Jonsson | 7 Dec 2025 - 21:46  
 

Arkivbild

 
  Läs mer...  
 


 
  Stefan Lundin - blev det något napp vid ditt besök i Gambia?  
  av Haldo Jonsson | 6 Dec 2025 - 19:12  
 

Stefan Lundin. Foto: Haldo Jonsson

Det finns ett par spelare som eventuellt kan lämna ÖFK, men inget är klart.

 
  Läs mer...  
 


 
  Nemanja Miljanovic har levt hela sitt liv med fotbollen - nu tränare i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 6 Dec 2025 - 09:43  
 

En tränare med stor internationell erfarenhet: Nemanja Miljanovic. Foto Haldo Jonsson

Artikeln uppdaterad

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
24 Apr 2024 - 17:02 Extra attraktion mot Helsingborg- Vi får se två av Superetta
23 Apr 2024 - 23:28 Träningstider ÖFK denna vecka
23 Apr 2024 - 10:14 ÖFK- ett inte alls oävet bortalag
22 Apr 2024 - 18:47 ÖFK - Örgryte - matchens bästa spelare enligt Sofascore
22 Apr 2024 - 13:38 Han kom, han sågs och han blev Trissvinnare - Arquimidec 'Qu
22 Apr 2024 - 13:29 Hur ska ÖFK kunna skapa ett bättre tryck framåt?
20 Apr 2024 - 22:12 Bildspel ÖFK - Örgryte 1-1
20 Apr 2024 - 19:11 Matchreferat Sett till hela matchbilden så var ett oavgjort resultat rätt
20 Apr 2024 - 18:46 Matchens prestation
20 Apr 2024 - 17:18 Matchens överraskning
20 Apr 2024 - 17:07 Till slut rättvis poäng
20 Apr 2024 - 14:02 Startelvan
20 Apr 2024 - 10:43 Inför matchen: ÖFK - Örgyte IS
20 Apr 2024 - 10:31 ÖIS tränare Andreas Holmberg om ÖFK
19 Apr 2024 - 16:41 Före detta ÖFK- backen Jonathan Azulay ska stoppa ÖFK:s anfa
19 Apr 2024 - 14:06 Följ ÖFK - Örgryte IS via fotbollz.se
18 Apr 2024 - 18:41 Två nya i anfallet kan sätta fart på ÖFK mot Örgryte.
18 Apr 2024 - 10:57 Var lugn poängen kommer - ÖFK är ofta trögstartade på våren
16 Apr 2024 - 21:04 Kan nye forwarden Quimi Ordónez vara lösningen mot Örgryte ?
16 Apr 2024 - 09:42 Träningstider denna vecka