meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

RIDÅN NER
av Per Lagerbäck
Publicerad 18 Sep 2024 - 21:26 Uppdaterad 18 Sep 2024 - 22:09

En oerhört tråkig match som fick ett extra tråkigt slut.

Jag beklagar att jag måste vara i grunden negativ i kväll, men jag klarar inte att hitta så mycket positivt. Jag hade ingressen klar till denna krönika, men den förstördes i ett "samarbete" mellan Suljic och en Sundsvallsanfallare. Nämligen; "Tur att det blev oavgjort, då inget lag förtjänade en vinst". Bara att ersätta den med den ovanför. Jag vill alltså hävda att nästan alla betyg hade sett lika ut vid ett oavgjort resultat.

Som tillägg i bedrövelsen måste jag för första, eller möjligen andra, gången denna säsong klaga på domaren. Inte för att han missgynnade ÖFK, utan för att han var så oerhört ojämn. Ibland fick spelarna brotta ner varann fullständigt utan ingrepp av honom, men plötsligt blev det varning i betydligt lindrigare fall. Hur ska spelarna kunna förhålla sig till en så svajig nivå.

Ja, som sagt, en riktigt dålig match, där Sundsvall under större delen av matchen var det sämsta laget. Östersund hade länge en hyfsad defensiv, men saknade nästan helt offensiv. Dock blev det successivt mer jämndåligt. Egentligen finns det inte mycket för mig att skriva om i matchen. Jag överlåter det till Lasse Granbacka, som mer har det uppdraget. Möjligen att bytena inte alls hade samma fingertoppskänsla som senast.

Nu gäller det verkligen att hitta tillbaka till det spel som det finns potential för, och det gäller också för såväl spelare som ledare att ta på sig grovarbetsinställningen. Och jag undrar också var den variation som fanns mot Helsingborg i inledningen av den matchen tog vägen.

Betygen:

Benediktsson 2 - Kanske orättvist, men det blev två mål i baken mot ett svagt lag.

Adjoumani 3 - Var den i backlinjen som var bäst.

Suljic 2 - Insatsen var svajig även före 1- 2-målet.

Bonde 3 - Ok, men även där misstag.

Hedenqvist 2 - Såg bitvis ok ut, men några lite konstiga ingripanden.

Brendon 3 - Tycker han var bland de bättre idag.

Sporrong 3 - Fortsätter att visa att han ska starta.

Musolitin 3 - Inte en av hans bättre matcher, men han gör ändå i huvudsak vad han ska.

Bonnah 2 - Nja, han bevisar däremot inte att han ska starta.

Marklund 3 - Riktigt bra i första och ett snyggt mål. Men andra blev svagare. Därav ingen fyra, men bäst i ÖFK.

Karlsson Grach 2 - Och den tvåan var inte stark.

Hopcutt 2 - Såg honom inte så mycket, och svårt läge att komma in. Kanske borde ha en trea.

Ordonez 2 - Inte hans typ av match. Det måste finnas andra som kan mata honom med bollar för att det ska bli något.

Norrby 2 - Tyvärr osäker, även om det fanns positiva glimtar.

Perry och Nsa får inga betyg p g a för kort tid på plan.

Nu vill jag glömma denna match med en sista "positiv" tanke. Det blev lite större chans till derbyn även nästa år, men risken är nästan lika stor att båda lagen åker ur, om man spelar så här. Men ÖFK kan mycket bättre, och nu är det dags att visa det. Säsongen hittills har visat att Sundsvall kanppast kan så mycket bättre.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: ML skrev | 18 Sep 2024 - 22:55
När all statistik talar emot ett lag, då ska de tydligen spela mot ÖFK. Att det sen var Pontus Engblom som avgjorde, en typ av spelare ÖFK har saknat i många år, var en lågoddsare.

Helt klart illavarslande när Suljic börjar spela med små marginaler, något jag tyckte var ett utbrett problem ikväll. På vänsterkanten hade de uppenbara problem och Adjoumani var inte bättre än någon annan.

Uppförsbacke, igen.

2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Brage har förlorat de fem senaste matcherna - har nu bytt tränare  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:03  
 

Målglädje efter segern med 2-0 mot Brage år 2023. Målskyttar Mazur och Brendon Foto: Thord-Eric Nilsson

Det är första gången under höstomgången som ÖFK möter ett lag som ligger efter dem i formtabellen. Brage ligger på sista plats och ÖFK är elva.

 
  Läs mer...  
 


 
  Målvakten Rasmus Forsell avstängd mot Brage  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:46  
 

Rasmus Forsell. Foto Thord-Eric Nilssson

 
  Läs mer...  
 


 
  Graham Potter förbundskapten i svenska landslaget - ingen utopi  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:08  
 

Graham Potter. Bilden är från ÖP- hallen och från Potters första träning med ÖFK. Foto: Haldo Jonsson
Mycket har hänt med både ÖFK och Potter sedan den tiden. Det senaste om Potter är, att han har visat intresse att bli ny förbundskapten för svenska landslaget. I en intervju med Fotbollskanalen säger Potter: - Det vore fantastiskt. Detta var något överraskande, men tänker man tillbaka på vilken positiv vistelse fotbollsmässigt och privat han hade i Östersund och Sverige så är det förståeligt.

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK:s läge inför de sista matcherna i Superettan är ungefär som i fjol  
  av Haldo Jonsson | 13 Okt 2025 - 11:03  
 

Philip Bonde gör mål i i 89:e minuten i fjolårets sista match i serien mot Brage och kvitterar till 1-1 och därmed var ÖFK kvar i Superettan, men kval mot Lund återstod. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
17 Feb 2024 - 17:22 Matchreferat Jämn match som slutade med vinst för Häcken
17 Feb 2024 - 17:21 Matchens överraskning
17 Feb 2024 - 17:12 Matchens prestation
17 Feb 2024 - 12:04 Startelvan i dag
16 Feb 2024 - 16:01 Vilken nivå har ÖFK så här års - på lördag möter ÖFK ett av
15 Feb 2024 - 10:45 Jämkraft Arena fyllde inte säkerhets kraven som reservarena
14 Feb 2024 - 16:20 Inför Häcken - ÖFK
14 Feb 2024 - 13:33 Michael Aduragbemi Oluwayemi har skrivit på för ÖFK
13 Feb 2024 - 12:29 Hur står det till med Häckens försvarsförmåga - det har gått
13 Feb 2024 - 10:51 Träningstider denna vecka på Jämtkraft Arena
12 Feb 2024 - 15:10 Resultat tränings- och genrepsmatcher inför Svenska Cupen
12 Feb 2024 - 15:09 Jaime Hopcutt har tränat med ÖFK
11 Feb 2024 - 23:05 Vi säger grattis till Yannick Adjoumani och Elfenbenskusten
10 Feb 2024 - 15:54 Matchreferat ÖFK fick revansch på Levanger efter godkänd insats
10 Feb 2024 - 14:11 Startelvan idag
9 Feb 2024 - 10:53 Genrep inför Svenska Cupen på lördag - intressant att se de
8 Feb 2024 - 09:52 ÖFK har stängd träning
7 Feb 2024 - 23:00 I dag begravdes Kurre Hamrin - Han var en av de största
7 Feb 2024 - 17:08 Glatt budskap till alla ÖFKare - Svenska cupen är räddad
6 Feb 2024 - 18:47 Så här klär du dig på fotboll vid kallt väder - då får du me