meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

RAPPORT FRÅN TRÄNINGEN - NÄR DE SKADADE ÄR TILLBAKA BLIR TRÄNINGARNA VÄRDEFULLARE
av Haldo Jonsson
Publicerad 21 Jun 2025 - 21:33 Uppdaterad 21 Jun 2025 - 21:36

Arkivbild

Chansen för ÖFK att vinna har ökat på bortaplan i år, eftersom ÖFK nu är ett bättre bortalag än vad de var i fjol. ÖFK har i år tagit lika många poäng både borta som om hemma. I fjol var ÖFK ett utpräglat hemma lag. Så verkar det inte vara i år.

När detta skrivs gör ÖFK sin femte långresa för säsongen. Nu är ÖFK i Göteborg för att först träningsspela i dag och i morgon är det allvar med match mot BK Utsikten.

På plats finns som vanligt Barbro och Per-Ola för att stötta laget. Det är fantastiskt bra gjort.

Denna gång valde ÖFK att åka tåg.

Det är förnuftigt.

Då har man större möjlighet att röra på sig än när man åker buss. Tåg är även bättre ur vilosynpunkt.

Om ÖFK har ett bra avtal så behöver det inte bli så mycket dyrare heller. Under min tid i ÖFK fixade vi att bra avtal med SJ.

Nu har ÖFK hela sex långresor kvar. Det tär på kassan och det är tröttande.

Man blir less på att vissa matchkommentatorer i TV i Superettan, som påpekar att lagen söderut vid match i Östersund har haft en långresa upp till Norrland, men man nämner inte att ÖFK har en mängd sådana resor.

Motståndarna på söndag, Utsikten är ett lag som ÖFK har mött åtta gånger. Tre gånger har ÖFK vunnit och det har även Utsikten gjort. Två matcher ha slutat oavgjort. Vi vet att Utsikten är ett tufft lag att möta. De brukar få många varningar under match.

Chansen för ÖFK att vinna har ökat på bortaplan i år, eftersom ÖFK nu är ett bättre bortalag än vad de var i fjol. ÖFK har i år tagit lika många poäng både borta som om hemma. I fjol var ÖFK ett utpräglat hemmalag. Så verkar det inte vara i år.

Ofta har det varit tillfälligheter som avgjort matcherna mellan lagen och så kan det bli även denna gång.

Det gäller att ÖFK är försiktiga med bollen speciellt i början av matchen och inte tillåta att Utsikten får göra första målet, som det onödigt blev i förra matchen mot Oddevold.

Träningarna har förlöpt på ett tillfredsställande sätt.

När de skadade är tillbaka, så ökar konkurrensen och träringarna blir värdefullare.

En som tagit steg framåt ur friskhetssynpunkt är,mittfältaren Gideon Granström, som tränat för fullt ett tag. Han är en spelare som vi på grund av skador inte sett så mycket av tidigare.

I form kan han vara den mittfältare som ÖFK behöver. Om man får starta mot Utsikten ska låtas vara osagt. Möjligen kan det bli ett inhopp.

Vad jag fått rapporterat av medarbetarna från förra trängen är att fysio fick linda Suljics ena lår. Vi vet inte varför fysion gjorde det. I värsta fall kan det vara en bristning.

Skulle det sämsta inträffa finns Sunday att tillgå. Han verkar vara frisk nu och han är en värdig ersättare som gott håller måttet.

Om vi ska nämna något om kantspelarna, så ser jag gärna att Gharnoum och får spela höger. Han är en spelara värd att satsa på. Han är snabb och har andra fördelar. Jag tycker han har blivit bätte offesivt nu och är inte överförsiktig med sina tidgare bakåtpasningar.

Jag ser även med en viss tillförsikt att Yannick får spela till vänster. Laget kan utnyttja hans snabbhet och företagsamhet vid anfallsläge och sin förmåga att slå inlägg. Suljic förser ofta Yannick med överaskande långbollar från backlinjen. Det brukar vara effektivt. Vi ska dock komma ihåg att Johansson har gjort tre assist.

.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Tränarbyte i ÖFK - Vi tror på det här'  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:09  
 

Jabir gör 1-1 i matchen mot Utsikten

NärÖFK släppte in sex mål på hemmaplan mot VSK var en väckarklocka om självrannsakelse som ljöd mycket högt. De ljudet vill vi inte höra igen. Nej, nu vill se när ÖFK gör mål och vinner matcherna och vi istället får höra glädjevrålet framför TV:en och på Jämtkraft Arena.

 
  Läs mer...  
 


 
  Ja, jävlar så fel det blev  
  av Agne Svärd | 8 Okt 2025 - 23:42  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Mycket liknar situationen i landslaget  
  av Tord A | 8 Okt 2025 - 22:46  
 

Fotbollz.se väljer ibland att lägga ut en artikel av ett inlägg i forumet. Detta är en sådan artikel.

 
  Läs mer...  
 


 
  Tor-Arne Fredheim tar över huvudtränaransvaret säsongen ut  
  av Haldo Jonsson | 8 Okt 2025 - 17:49  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
10 Jan 2024 - 10:37 Nyförvärvet som inte kom i går
8 Jan 2024 - 16:23 En fotbolls upptakt i dur- det händer mycket i ÖFK nu
8 Jan 2024 - 15:04 Intervju med Stefan Lundin - flera spelare på väg in och det
7 Jan 2024 - 21:54 Ytterbacken Chrisnovic Nsa klar för ÖFK på två år.
7 Jan 2024 - 17:48 Spännande träningsupptakt måndag kl 11.00 - en av begivenhet
4 Jan 2024 - 21:20 ÖFK:s träningsmatcher på försäsongen spikade
4 Jan 2024 - 15:20 Hur kommer ÖFK att lyckas nästa år? - Fotbollz.se blickar ti
2 Jan 2024 - 22:58 Ny sportleverantör för ÖFK
31 Dec 2023 - 15:05 2023 blir snart 2024. Reflektioner.
30 Dec 2023 - 22:48 - Jag spelar för min familj i Elfenbenskusten, säger Yannick
29 Dec 2023 - 16:46 Nu har ÖFK fått sin nye assisterande tränare
29 Dec 2023 - 11:22 Har ÖFK byggt färdigt sitt lagbygge? - nej, lång ifrån
23 Dec 2023 - 15:10 En riktigt fin julklapp till ÖFK - Yannick Adjoumani klar på
22 Dec 2023 - 22:49 Still going strong - målvakten Aly Keita - bästa målvakt i S
21 Dec 2023 - 17:33 Central mittfältare klar för ÖFK
21 Dec 2023 - 11:02 Spelordningen för Superettan fastställd
20 Dec 2023 - 13:38 Simon Kroon inför seriestarten
19 Dec 2023 - 17:26 Viktig nyförvärv till ÖFK - rutinerad mittback
18 Dec 2023 - 11:16 Träningsläger i Spanien mellan 22 januari och 4 februari
17 Dec 2023 - 22:37 Om mittbacken Kevin Jablinski