meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

NU BLICKAR VI UPPÅT I TABELLEN
av Martin Nylander
Publicerad 26 Sep 2025 - 08:47 

Matcherna duggar tätt och redan på söndag är det bortamatch mot Falkenbergs FF (FFF). FFF är ett starkt fysikst lag som jobbar hårt. Prestationen hittills under säsongen överträffar mångas förväntningar.

Matcherna duggar tätt och redan på söndag är det bortamatch mot Falkenbergs FF (FFF). Just FFF tillsammans med IK Oddevold tillhör seriens överraskningar detta år, laget ligger på 6:e plats. På hemmaplan har det endast blivit en förlust denna säsong.

ÖFK seger mot Utsikten BK var en stark prestation, särskilt som Utsikten har varit något av en mardrömsmotståndare. Dessutom förstärktes vinsten av att ÖFK lyckades vända underläge till vinst, något man bara gjort en gång tidigare denna säsong.

Segern innebär att ÖFK kan spela mer avslappnat. Men för den skull ska prestationen vara på topp, hårt jobb, många löpningar på djupet, och ett presspel värt namnet. Med detta sagt bör ÖFK mål för de kvarstående sex matcherna vara en placering i mitten av tabellen och därmed en rejäl prispeng in på kontot.

Matchen borta mot Falkenbergs FF går på naturgräs, ett underlag som gynnar hemmalaget mest. Ett hårt arbetande och fysiskt starkt lag väntar. Man spelar i år enligt en 4-4-2 formation där man gärna tar sig fram längs kanterna och spelar in bollen centralt, där är man duktiga på att nyttja sin fysik och göra mål. Faktum är att FFF hittills gjort 42 mål, det är endast Västerås och Örgryte som gjort fler. Falkenberg är även ett av seriens bästa lag på fasta situationer. Nyckeln för ÖFK är att vara noggranna i defensiven, vidare att sätta press och ligga tajt på motståndarna är en framgångsfaktor. Återigen kommer Marklund, Amatkarijo och Jabir Ali få nyckelroller. Ali att hålla och fördela bollar, Marklund och Amatkarijo ska med många löpningar och inspel centralt skapa osäkerhet hos hemmalaget. Naturgräs innebär att det kommer att bli trötta ben mot slutet av matchen och jag hoppas därför att Livani värderar byten i tid så att ÖFK kan upprätthålla presspelet. Nu vill vi se ett fortsatt motiverat, och av de två segrarna stärkt, ÖFK som går för tre poäng.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Tränarbyte i ÖFK - Vi tror på det här'  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:09  
 

Jabir gör 1-1 i matchen mot Utsikten

NärÖFK släppte in sex mål på hemmaplan mot VSK var en väckarklocka om självrannsakelse som ljöd mycket högt. De ljudet vill vi inte höra igen. Nej, nu vill se när ÖFK gör mål och vinner matcherna och vi istället får höra glädjevrålet framför TV:en och på Jämtkraft Arena.

 
  Läs mer...  
 


 
  Ja, jävlar så fel det blev  
  av Agne Svärd | 8 Okt 2025 - 23:42  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Mycket liknar situationen i landslaget  
  av Tord A | 8 Okt 2025 - 22:46  
 

Fotbollz.se väljer ibland att lägga ut en artikel av ett inlägg i forumet. Detta är en sådan artikel.

 
  Läs mer...  
 


 
  Tor-Arne Fredheim tar över huvudtränaransvaret säsongen ut  
  av Haldo Jonsson | 8 Okt 2025 - 17:49  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
13 Sep 2023 - 22:31 Beakta detta ÖFK - Gefle IF har för närvarande bästa formen
13 Sep 2023 - 22:30 Curt Sillström Fastighets & Entreprenad AB. har köpt Akademi
12 Sep 2023 - 13:46 Många nya ansikten i höstens Superetta
11 Sep 2023 - 06:45 Ni kan vara stolta - Vi är stolta över er!
11 Sep 2023 - 06:44 ÖFK har gjort det ingen kunde tro var möjligt
10 Sep 2023 - 21:56 Slutspelat i år för Sebastian Karlsson Grach
9 Sep 2023 - 17:45 Korta Nyheter - Ken Sema övertygade mot Estland.
8 Sep 2023 - 22:04 Östersunds FK har inlett barn- och ungdomsprojektet, JAG FAT
8 Sep 2023 - 10:54 Uppmärksammad insats av Saman Ghoddos i Iranska landslaget
7 Sep 2023 - 10:46 Korta Nyheter - Jobbig tid för Hosam Aiesh
7 Sep 2023 - 09:54 Förmågan till stöd för ekonomisk överlevnad synes vara ändl
7 Sep 2023 - 09:48 Ett unikt resultat av en svensk fotbollsklubb
6 Sep 2023 - 09:34 Hur gick det egentligen med ekonomin inför 31/8 för ÖFK och
5 Sep 2023 - 13:40 Korta nyheter - Framgång för för f.d. ÖFK-spelaren Tom Pette
4 Sep 2023 - 22:58 Framgång för förre ÖFK-tränaren Ian Burcnnall - klar för Pre
4 Sep 2023 - 10:55 Aly Keita i gammal god form - blev Trissvinnare mot Utsikten
2 Sep 2023 - 16:14 Matchreferat Tionde oavgjorda för ÖFK
2 Sep 2023 - 16:13 Matchens prestation
2 Sep 2023 - 15:22 Matchens överraskning
2 Sep 2023 - 12:04 Startelvan