meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK LÄMNAR INGET ÅT SLUMPEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 16 Mar 2023 - 14:57 

ÖFK lämnar inget åt slumpen och sparar inte på krutet när det gäller att förbereda sig för den instundande Superettan, trots att ÖFK har begränsade pengaresurser.

Förberedelserna är klass med de allsvenska lagens. Nu kan vi se fram mot premiären mot GAIS på Jämtkraft Arena i april med got mod och med goda förväntningar.

Först satsade ÖFK på ett träningsläger utomlands. Det var nödvändigt, eftersom det är svårt få till stånd goda träningsförhållanden så tidigt på säsongen som det varit frågan om, när man är i avsaknad av en stor inomhushall för fotboll i Östersund.

Efter träningen utomlands blev i tidigt i skede tävlingsfotboll Svenska Cupen. I cupen gjorde ÖFK bra insatser Det väckte förhoppningar.

ÖFK spelade jämnt mot de allsvenska lagen och mot favorittippade och segervissa Västerås SK som tidigare mejat ner allt motstånd under sina träningsmatcher.

Därefter tog träningmatcherna vid. Den första laget ÖFK mötte var det danska laget HB Køge. Sedan blev det inplanerade möten med superettanlaget GIF Sundsvall och norska Levanger.

ÖFK har strävat att få till stånd träningsmatcher mot bra motstånd med högsta möjliga serietillhörighet. Problemet det är svårt att få till stånd träningsmatcher mot starkt motstånd i östersundsregionen. Därför har man, något överraskande, i ganska sent skede, fått en match mot allsvenska Norrköping nu på lördag. Sedan är det är dags för genrepet mot norska Ranheim.

Skadorna på spelarna börjar förbättras och blir det inga fler skador under de två planerade träningsmatcherna så ser det riktigt bra ut på den fronten.

Vi kan konstatera att förberedelserna fram till seriestarten har varit riktigt bra. Magnus Powell och Stefan Lundin har gjort ett riktigt bra jobb.

Snart börjar allvaret!

.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Graham Potter förbundskapten i svenska landslaget - ingen utopi  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:08  
 

Graham Potter. Bilden är från ÖP- hallen och från Potters första träning med ÖFK. Foto: Haldo Jonsson
Mycket har hänt med både ÖFK och Potter sedan den tiden. Det senaste om Potter är, att han har visat intresse att bli ny förbundskapten för svenska landslaget. I en intervju med Fotbollskanalen säger Potter: - Det vore fantastiskt. Detta var något överraskande, men tänker man tillbaka på vilken positiv vistelse fotbollsmässigt och privat han hade i Östersund och Sverige så är det förståeligt.

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK:s läge inför de sista matcherna i Superettan är ungefär som i fjol  
  av Haldo Jonsson | 13 Okt 2025 - 11:03  
 

Philip Bonde gör mål i i 89:e minuten i fjolårets sista match i serien mot Brage och kvitterar till 1-1 och därmed var ÖFK kvar i Superettan, men kval mot Lund återstod. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  När Fredheim kom till Östersund som tränare för Ljungskile möttes möttes han av glädjerus  
  av Haldo Jonsson | 11 Okt 2025 - 21:26  
 

Tor-Arne Fredheim

 
  Läs mer...  
 


 
  Tränarbyte i ÖFK - Vi tror på det här'  
  av Haldo Jonsson | 10 Okt 2025 - 15:09  
 

Jabir gör 1-1 i matchen mot Utsikten

NärÖFK släppte in sex mål på hemmaplan mot VSK var en väckarklocka om självrannsakelse som ljöd mycket högt. De ljudet vill vi inte höra igen. Nej, nu vill se när ÖFK gör mål och vinner matcherna och vi istället får höra glädjevrålet framför TV:en och på Jämtkraft Arena.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
24 Jul 2025 - 21:04 Upplänningen Pontus Johansson ny klubbchef för ÖFK
24 Jul 2025 - 13:36 ÖFK möter serieledarna på söndag - Ingen omöjlig uppgift ?
23 Jul 2025 - 15:03 Om Kevin Jablinsky och Magnus Powell
23 Jul 2025 - 12:20 ÖFK:s Osman Haroun har kallats till P15 landslagsläger
21 Jul 2025 - 22:26 Jamie Hopcutt på väg att göra flest antal matcher i ÖFK - de
21 Jul 2025 - 14:26 viljan, kunnandet och orken personifierad - Simon Marklund T
21 Jul 2025 - 13:39 Träningstider denna vecka - är grindarna öppna?
20 Jul 2025 - 20:01 Många spelare i ÖFK fick höga poäng mot Falkenberg
20 Jul 2025 - 15:58 ÖFK vann träningsmatch mot IFK Östersund
20 Jul 2025 - 12:38 Bildspel ÖFK - Falkenberg 3-1
20 Jul 2025 - 12:17 Ytterforwarden Chovanie Amatkarijo återvänder till Östersund
19 Jul 2025 - 21:58 Matchreferat ÖFK - Falkenbergs FF 3-1 (1-0)
19 Jul 2025 - 18:14 Matchens prestation
19 Jul 2025 - 17:57 Väldigt sköna tre poäng
19 Jul 2025 - 17:36 Matchens överraskning
19 Jul 2025 - 14:03 Startelvan i eftermiddag mot Falkenbergs FF
19 Jul 2025 - 09:30 Följ Örgryte - ÖFK via fotbollz.se
18 Jul 2025 - 21:06 Rapport från träningen
18 Jul 2025 - 16:00 Vi minns: Jonas Desai från ÖFK och fotbollz.se till Dagens N
17 Jul 2025 - 13:46 En spelare från div 3 har imponerat mest i Falkenberg - pass