meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK - SURFA VIDARE PÅ VÅGEN - FORTSÄTTNINGAR FINNS
av Haldo Jonsson
Publicerad 1 Apr 2023 - 12:43 Uppdaterad 1 Apr 2023 - 12:44

Om ÖFK hade gjort en motsvarande säsong på våren, hade man legat nära kvalplats till allsvenskan.

Det finns anledning att så här i de darrande timmarna och minuterna före årets premiärmatch mot GAIS, titta lite tillbaka på vilken strålande höstsäsong ÖFK gjorde i fjol. Sedan kom det framgångsrika och avslutande kvalet som grädde på moset.

ÖFK kom tillbaka med besked efter en minst sagt dålig våromgång.

Se här:

ÖFK hade tagit endast 8 poäng av 45 möjliga efter de första 15 matcherna och hade målskillnaden 10-27 efter att ha vunnit bara en match.

Detta trots, att man oftast gjorde jämna matcher mot motståndarna, men alltid var det något som fallerade.

ÖFK saknade självförtroende, det blev insläppta mål i slutet av matcherna, målchanserna var få och spelet fungerade ibland dåligt.

I detta läge var det inte många som trodde på ÖFK kritikerna vaknade, men tränarna och spelarna gav sig inte. Med stor envetenhet och mod körde man vidare i tron att det skulle lossna och det gjorde det. Frukt för mödan fick verkligen ÖFK.

Fotbollz.se kan konstatera, att under de 15 sista matcherna i serien under höstomgången, visade ÖFK vassa sina klor mot motståndarna. Det blev en lysande höstomgång.

Se här:

ÖFK tog då på 15 matcher 24 poäng och de hade målskillnaden 22-17 och vi kunde konstatera att ÖFK hade blivit ett bättre lag.

Problemet var, att de lag som låg risigt till i serien även de hade börjat vinna. Därför kunde inte ÖFK förbättra sin position i tabellen i någon högre grad. Man hade ingen hjälp av andra lag.

Om ÖFK gjort en motsvarande säsong på våren, hade man legat nära kvalplats till allsvenskan.


Nu gäller det att surfa vidare på framgångarna under hösten och vid kvalet i fjol. Förutsättningar finns att man ska lyckas. ÖFK har ett riktigt bra lag i år.

Och

Vi ses mangrant på arenan! Nu fångar vi Makrillerna.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Graham Potter förbundskapten i svenska landslaget - ingen utopi  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:08  
 

Graham Potter. Bilden är från ÖP- hallen och från Potters första träning med ÖFK. Foto: Haldo Jonsson
Mycket har hänt med både ÖFK och Potter sedan den tiden. Det senaste om Potter är, att han har visat intresse att bli ny förbundskapten för svenska landslaget. I en intervju med Fotbollskanalen säger Potter: - Det vore fantastiskt. Detta var något överraskande, men tänker man tillbaka på vilken positiv vistelse fotbollsmässigt och privat han hade i Östersund och Sverige så är det förståeligt.

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK:s läge inför de sista matcherna i Superettan är ungefär som i fjol  
  av Haldo Jonsson | 13 Okt 2025 - 11:03  
 

Philip Bonde gör mål i i 89:e minuten i fjolårets sista match i serien mot Brage och kvitterar till 1-1 och därmed var ÖFK kvar i Superettan, men kval mot Lund återstod. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  När Fredheim kom till Östersund som tränare för Ljungskile möttes möttes han av glädjerus  
  av Haldo Jonsson | 11 Okt 2025 - 21:26  
 

Tor-Arne Fredheim

 
  Läs mer...  
 


 
  Tränarbyte i ÖFK - Vi tror på det här'  
  av Haldo Jonsson | 10 Okt 2025 - 15:09  
 

Jabir gör 1-1 i matchen mot Utsikten

NärÖFK släppte in sex mål på hemmaplan mot VSK var en väckarklocka om självrannsakelse som ljöd mycket högt. De ljudet vill vi inte höra igen. Nej, nu vill se när ÖFK gör mål och vinner matcherna och vi istället får höra glädjevrålet framför TV:en och på Jämtkraft Arena.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
24 Jul 2025 - 21:04 Upplänningen Pontus Johansson ny klubbchef för ÖFK
24 Jul 2025 - 13:36 ÖFK möter serieledarna på söndag - Ingen omöjlig uppgift ?
23 Jul 2025 - 15:03 Om Kevin Jablinsky och Magnus Powell
23 Jul 2025 - 12:20 ÖFK:s Osman Haroun har kallats till P15 landslagsläger
21 Jul 2025 - 22:26 Jamie Hopcutt på väg att göra flest antal matcher i ÖFK - de
21 Jul 2025 - 14:26 viljan, kunnandet och orken personifierad - Simon Marklund T
21 Jul 2025 - 13:39 Träningstider denna vecka - är grindarna öppna?
20 Jul 2025 - 20:01 Många spelare i ÖFK fick höga poäng mot Falkenberg
20 Jul 2025 - 15:58 ÖFK vann träningsmatch mot IFK Östersund
20 Jul 2025 - 12:38 Bildspel ÖFK - Falkenberg 3-1
20 Jul 2025 - 12:17 Ytterforwarden Chovanie Amatkarijo återvänder till Östersund
19 Jul 2025 - 21:58 Matchreferat ÖFK - Falkenbergs FF 3-1 (1-0)
19 Jul 2025 - 18:14 Matchens prestation
19 Jul 2025 - 17:57 Väldigt sköna tre poäng
19 Jul 2025 - 17:36 Matchens överraskning
19 Jul 2025 - 14:03 Startelvan i eftermiddag mot Falkenbergs FF
19 Jul 2025 - 09:30 Följ Örgryte - ÖFK via fotbollz.se
18 Jul 2025 - 21:06 Rapport från träningen
18 Jul 2025 - 16:00 Vi minns: Jonas Desai från ÖFK och fotbollz.se till Dagens N
17 Jul 2025 - 13:46 En spelare från div 3 har imponerat mest i Falkenberg - pass