meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

HUR SKA ÖFK KUNNA SKAPA ETT BÄTTRE TRYCK FRAMÅT?
av Per Lagerbäck
Publicerad 22 Apr 2024 - 13:29 

Ja, det är en fråga som många ställer sig i kommentarsfälten här på Fotbollz, och det gör faktiskt jag också. Jag tror att variation är ett nyckelbegrepp.

Martin Nylander med flera har i kommentarer tagit upp det som faktiskt varit ganska uppenbart hittills denna säsong, möjligen med undantag av starten mot Sundsvall och under perioder i matchen mot Trelleborg. Nämligen att ÖFK så sällan kan utnyttja en överraskningseffekt i förhållande till motståndarna i offensiven. Man hamnar i ett bollande sidledes och bakåt, med undantag av löpningar längs sidlinjerna. Jag saknar definitivt Mazurs ofta precisa längre bollar till spelare i rörelse framåt. Jag saknar också t ex Sinyans spel från en lysande säsongsstart förra året, då han flera gånger vann tiotalsmeter i bestämda och fyndiga löpningar framåt. Hedenqvist och ibland Musolitin glimtar till ibland med motsvarande agerande, men väldigt sällan andra. Visst håller vissa bollen ganska länge, men det slutar ofta i bollförlust, stresspassning, skott i svagt läge eller vändning tillbaka igen. Dessutom utnyttjas nästan aldrig inkast eller frisparkar till att snabbt vinna metrar framåt och skapa luckor och oreda hos motståndarna.

Tyvärr har dessa brister också tydligen lett till att allt färre spelare ser någon mening i att snabbt avancera framåt när ÖFK vunnit boll, och därför finns alltmer sällan alternativ för bollhållaren framåt. Jag hoppas att det inte är en lagd spelidé från tränarna, och jag vill inte tänka att det ska vara brist på spelsinne hos ett flertal av spelarna. I korta sekvenser av spelet har ju detta fungerat, med snabba rörelser och snabbt passningsspel till spelare som raskt söker nya positioner framåt. Möjligen har det onödiga säkerhetstänket förstärkts av tvivlet på att lyckas göra mer än ett mål per match. Missförstå mig dock inte. I grunden är en fungerande defensiv helt förutsättningen för ett fungerande anfallsspel. (Det verkar det svenska herrlandslaget för övrigt helt tappat bort efter VM 2018 och inte verkar det vara någon förbättring på gång där)

ÖFK:s försiktighet och brist på variation har hittills i år nästan helt gjort att motståndarna kan försvara sig rättvända och de hinner relativt lätt bli väl strukturerade i sitt defensiva spel innan ÖFK kommer i närheten av straffområdet. Därför blir det naturligtvis väldigt mycket svårare att komma till riktigt bra målchanser.

Detta bollhållarspel fanns definitivt också under Potters tid, som några påpekat, och det var väl hans enda svaghet enligt mig. Jag anser att det s k possession-spelet blivit tämligen omodernt, som de flesta varianter på fotboll som lyckats i ett antal år, tills de blivit alltför lättlästa. De lag som fortfarande kan slå underifrån är de som klarar att överraska sina motståndare på ett eller annat sätt. Allt spel som är förutsägbart tappar i effektivitet med tiden.

Jag märker att jag kanske blivit onödigt negativ i denna krönika, men jag vägrar faktiskt sluta tro på ÖFK:s trupp detta år, och jag hoppas att skador och sjukdomar blir färre. Ordonez är definitivt ett hopp framåt, och frågan är om inte Hedenqvist skulle få chansen att kliva upp bredvis Brendon vid något tillfälle. Det skulle kunna leda till att de båda kan växla mellan att vara den mer offensive respektive att säkra mer bakåt på innermittfältet. Jag skulle också vilja testa att ha Perry och Adjoumani på varsin kant, så att variationen blir större. Stolt och/eller Karlsson Grach tillbaka på planen kan också bidra till en större osäkerhet hos motståndarna.

Jag är ingen fotbollsexpert utan detta var några amatörmässiga och personliga iakttagelser, tankar och förhoppningar, men jag är lyckligt medveten om den oerhörda tjusning som finns i att vi ser på fotboll på olika sätt, och har olika tankar kring hur det skulle kunna bli ännu bättre, så tyck gärna till med vad ni tycker.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Medioker insats av ÖFK  
  av Micke Olofsson  | Igår - 18:03  
 

Sandvikens IF - ÖFK 5-0 (2-0)

En talande bild. Målvakten Rasmus Forsell byts in som utespelare.

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Igår - 17:48  
 

ÖFK- klacken. Foto Annette Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Tråkigt avslut  
  av Per Lagerbäck | Igår - 16:52  
 

Det här var väl en match vi skulle ha sluppit.

.Tråkigt avslut blev det även för Trelleborgs FF som åkte ur Superettan. Före detta ÖFK-spelaren Felix Hörberg är otröstlig i målvakten Hannes Sveijers armar.

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i eftermiddag mot Sandvikens IF  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:04  
 

Max Croon, Christian Enemark, Ali Suljic, Ziad Ghanoum , Yannick Adjoumani, Simon Marklund, Eric Brendon, Michael Oluwayemi, Eseg Yossief, Chovanie Amatkarijo, James Kirby

Bild från uppvärmningen sista matchen. Foto: Barbro Fundin Hedlund
Supportrarna på plats Foto: Anette Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
20 Maj 2023 - 10:09 Följ Athletic Eskilstuna via fotbollz.se
19 Maj 2023 - 20:00 Athletic Eskilstuna ingen lätt motståndare - varningsflagg?
18 Maj 2023 - 19:35 Stor revanschlusta inför nästa match mot AFC Eskilstuna - fl
17 Maj 2023 - 18:45 Formtabell Superettan
17 Maj 2023 - 09:53 Visade stark vilja och aggressivitet - Yannick Adjoumani ble
16 Maj 2023 - 22:36 Matchreferat Tamt ÖFK förlorade årets första seriematch mot Trelleborgs F
16 Maj 2023 - 16:41 Kravet på 3.8 miljoner återstår - Överklagan gick inte igeno
16 Maj 2023 - 13:02 Magnus Powell i bussen hem
16 Maj 2023 - 02:58 ÖFK:s bredd är inte den som Powell påstår, det såg vi nu
15 Maj 2023 - 22:37 Där sprack ballongen.
15 Maj 2023 - 21:36 Matchens prestation
15 Maj 2023 - 21:04 Matchens överraskning
15 Maj 2023 - 18:46 Nu på plats på Vångavallen.
15 Maj 2023 - 18:21 Startelvan
15 Maj 2023 - 16:59 'Matchvecka Akademin'
14 Maj 2023 - 16:30 Följ Trelleborgs FF - ÖFK via fotbollz.se
14 Maj 2023 - 16:24 Martin Nylander om matchen mot Trelleborg
14 Maj 2023 - 16:18 Nye tränaren i Trelleborg Stefan Jacobsson om matchen
13 Maj 2023 - 20:35 Trots skadorna är ÖFK i en gynnsam situation
13 Maj 2023 - 09:53 Bradley Takamo åter till Östersund efter matchläger på Bosön