meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

TEMPERATUREN INFÖR SÄSONGEN HAR BÖRJAR HÖJAS OCH SUGET FINNS REDAN
av Haldo Jonsson
Publicerad 18 Jan 2023 - 23:18 Uppdaterad 18 Jan 2023 - 23:32

ÖFK står inför en mycket intressant och viktig säsong. Det är mycket som kommer att hända


Emir Smajic gör 4-0 och fastställer slutsesultatet i matchen mot GAIS i Superettan 2015.

ÖFK möter GAIS igen i årets premiärmatch

Fotbollstempraturen inför säsongen har redan nu börjar stiga. Intresset för ÖFK håller på att återskapas.

Snart är det dags för "lilla Norrlandsderbyt".

Falkarna har redan nu varit varit framsynta och planerar en derbyresa till Sundsvall inför mötet mot Giffarna i träningsmatchen den 11 februari. Ska vi kalla matchen "lilla norrlandsderbyt" eftersom det är en träningsmatch?


Visst blir det en upplevelse att vi åter får känna på spänningen mellan rivalerna. Det var ett tag sedan sist. Många har saknat det.


Det är ganska många av de nuvarande spelarna som inte fått uppleva den spännande fajten om att vara Norrlands bästa lag. De som upplevt det förut måste berätta för de nytillkomna spelarna, om att dessa derbyn är speciella för både spelare och publik så att det kommer upp i stämning.

. Det är med förväntan och intresse som vi hoppas att ÖFK går mot nya segrar och att de klarar sig kvar med marginal i serien. Dessutom är det viktigt att ÖFK i år får en ekonomi i balans. ÖFK håller där på att sega sig sakta med säkert upp.


Intresset just nu är vävningen av nya spetsspelare i ÖFK. Att Jakob Hedenquist från Utsikten redan har kommit gläds vi åt. Det är en mycket bra värvning. Vi hoppas att han kommer att tillföra mycket i både spelkunnande och drivkraft.


Det är dessutom viktigt att ÖFK förstärker med två bolltrygga, tekniska och passningssäkra mittfältare sedan Fritzon och Bellman lämnat. En forward, som vet var målet är beläget, är också på önskelistan.

Det nästa intressanta som vi ser fram emot är det kommande träningslägret.

Satsningen på ett utlandsläger är klokt. Det är viktigt att satsa seriöst på förberedelserna inför säsongen eftersom den börjar rekordtidigt med Svenska Cupen. Givetvis ger det mer än att träna i Turkiet än på en kylig, blåsig och snöig arena i Östersund.

Det är även viktigt att ÖFK ger spelarna bra förutsättningar. Förtroendet för klubben ökar då vesäntligt.

Nästa godbit är Svenska Cupen som är snabbt i antågande. Den är viktig ur flera aspekter. ÖFK finns med i gruppspelet och får mäta sina krafter mot allsvenska lag. Det blir en bra värdemätare och ÖFK får prova på snabbare tempo inför seriestarten.

Cupen är dessutom en intressehöjare inför det kommande seriespelet. Det visar för övriga fotbollssverige att ÖFK lever vidare och finns på banan.

Sedan återstår det viktigaste. Det är de många och tuffa matcherna i Superettan.

Som jag skrev tidigare i fotbollz.se tar ÖFK sats från ett högre trappsteg i år jämfört med i fjol. I år har ÖFK ett nästan komplett lag. Det ger trygghet. I fjol var det ett ofärdigt lag med många frågetecken.

Vi hoppas alla på en bra säsong för ÖFK, så vi får tillsammans med spelarna uppleva många härliga segrar inte minst på Jämtkraft Arena. Nu börjar vi känna igen alla spelarna och många av publiken har fått idoler efter den fina prestationen i slutet av serien och under kvalmatcherna mot Falkenberg under senhösten.

Det gäller för ÖFK att inte vara rädda att förlora utan spela för att vinna.

Nu kör vi i gång med samma eller högre fart.

Falkarna på sin hemsida:

Den 11:e februari är det dags för träningsmatch mot Sundsvall! Det första derbyt för säsongen och självklart ska vi dit och självklart har vi en bussresa dit!
Bussresan kostar 300kr för Falkar och 400kr för icke falkar!
Se till att anmäla dig så snart som möjligt för att säkra din plats. Tider står i formuläret!…
 
 
1 Kommentar:
Gäst: Robert skrev | 19 Jan 2023 - 14:15
Innermittfältare är det jag önskar mest. Övriga lagdelar har vi relativt gott om folk på och jag tror med Stolt, K-G, Zekovic samt Kroon som "anfallare" så känns det inte som vi behöver fler där. Om dom kan hålla sig skadefria så har framförallt Stolt visat att han kan göra mål. 6 Mål på 13 matcher är ett väldigt bra snitt och kan han hålla det en hel säsong så blir det nog roligt.
4
 
Sök på fotbollz.se
   
  Rapport från träningen - vad nytt har tillkommit och vem blir målvakt?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:27  
 

Arkivbild. Nu hoppas vi att på att spelarna ser möjligheten och inte på problemen, så kommer det att gå riktigt bra i de återståendefyra matcherna.

 
  Läs mer...  
 


 
  Brage har förlorat de fem senaste matcherna - har nu bytt tränare  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:03  
 

Målglädje efter segern med 2-0 mot Brage år 2023. Målskyttar Mazur och Brendon Foto: Thord-Eric Nilsson

Det är första gången under höstomgången som ÖFK möter ett lag som ligger efter dem i formtabellen. Brage ligger på sista plats och ÖFK är elva.

 
  Läs mer...  
 


 
  Målvakten Rasmus Forsell avstängd mot Brage  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:46  
 

Rasmus Forsell. Foto Thord-Eric Nilssson

 
  Läs mer...  
 


 
  Graham Potter förbundskapten i svenska landslaget - ingen utopi  
  av Haldo Jonsson | 15 Okt 2025 - 11:08  
 

Graham Potter. Bilden är från ÖP- hallen och från Potters första träning med ÖFK. Foto: Haldo Jonsson
Mycket har hänt med både ÖFK och Potter sedan den tiden. Det senaste om Potter är, att han har visat intresse att bli ny förbundskapten för svenska landslaget. I en intervju med Fotbollskanalen säger Potter: - Det vore fantastiskt. Detta var något överraskande, men tänker man tillbaka på vilken positiv vistelse fotbollsmässigt och privat han hade i Östersund och Sverige så är det förståeligt.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
18 Jul 2025 - 21:06 Rapport från träningen
18 Jul 2025 - 16:00 Vi minns: Jonas Desai från ÖFK och fotbollz.se till Dagens N
17 Jul 2025 - 13:46 En spelare från div 3 har imponerat mest i Falkenberg - pass
16 Jul 2025 - 13:55 Max Croon ny målvakt klar för ÖFK - Fortsätter samarbetet me
14 Jul 2025 - 22:41 ÖFK måste börja vinna igen - det går bra att börja på lördag
13 Jul 2025 - 15:50 Matchreferat Mållöst i träningsmatchen mellan Örebro SK och ÖFK
13 Jul 2025 - 14:06 Startelvan i eftermiddag
12 Jul 2025 - 18:01 Målvakten Frank Stople lämnar ÖFK
11 Jul 2025 - 16:39 En guldgruva att ösa ur - aldrig har så många tränat
10 Jul 2025 - 10:34 ÖFK har återstartat träningen - Det finns anledning att tro
8 Jul 2025 - 11:35 ÖFK möter Täby FK i Svenska Cupen
7 Jul 2025 - 18:38 Simon Marklund nyttigast under våromgången - stort förtroend
6 Jul 2025 - 20:23 Det finns fog för att undra - har ÖFK gått över ån för att h
5 Jul 2025 - 18:39 ÖFK P16 överlägsen vinnare av Storsjöcupen.
4 Jul 2025 - 19:26 Före detta målvaktstränare i ÖFK klar för Premier League
4 Jul 2025 - 10:34 Ahmed Bonnah i stabil och bra form - blev Trissvinnare mot G
2 Jul 2025 - 21:22 Sommarfönstret öppnar snart - då kommer ryktena om spelaröve
2 Jul 2025 - 11:22 Ahmed Bonnah uttagen i Sportbladets drömelva i Superettan
30 Jun 2025 - 22:56 Mer om fipplande målvakter & behandlingen av Brendon
30 Jun 2025 - 18:48 Åtminstone en poäng