meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

KORS I TAKET
av Thord-Eric Nilsson
Publicerad 5 Jun 2025 - 09:19 Uppdaterad 5 Jun 2025 - 12:27

ÖFK-möte utan kris

När Östersunds Fotbollsklubb kallat till möte har man vant sig med att det ofta varit kris på det ena eller andra sättet. Men när elitbolagets ordförande Daniel Molander och klubbordföranden Bengt Olofsson samlat ett 50-tal medlemmar handlade det mest om ett stadgenligt rutinmöte utan dramatik.

Den positiva stämningen gynnas naturligtvis av Superettanlagets mittenläge i tabellen och omvittnad kapacitet att slå vilket lag som helst. I det faller instämmer man gärna med assisterande tränaren Fredrik Aasmund Eliassens analys att serien är så jämn att det är ungefär lika långt upp till toppen som till botten. Det kan gå vilken väg som helst även om ett fortsatt mittenläge verkar ganska troligt.

Ekonomin är fortfarande något som starkt styr klubbens handlingsmöjligheter. Enligt Molander kan det bli ett årsunderskott på ett par miljoner, men det finns också möjligheter att minimera detta. Om tilltron på att allt skall ordna sig vittnar det räntefria lån som en ÖFK-vän lämnat för att klara av även resterande skatteskuld som skulle betalas nästa år. På så sätt eliminera de höga räntor som i många år varit en black om foten för ÖFK. Privatskulden är väl dessutom rent tidsmässigt inte lika obönhörlig som en fordran från Skatteverket. Total var skatteskulden efter Corona-åren som mest 14 miljoner.

Det som kan förbättra läget är eventuella spelaförsäljningar, ökat sponsorstöd när nu vinden vänt. Här har man genomen trög start hamnat en bra bit från budgetmålet. Det är där underskottsrisken finns. Det finns chans till bättre start nästa år.

Många blir kanske förvånade över att man trots risken för underskott kommer att anställa både klubbchef och akademichef. Men klubbchefen finns i budget och i akademin skall man ersätta Camilla Eriksson som fått kommunalt jobb i Svenstavik.

De spelarförstärkningar man hoppas på är inte heller något som äventyrar ekonomin. På mötet fick man densensationella auppgiften om vad sportchefen Stefan Lundin spenderat i spelarköp sedan han tillträdde. Det handlar inte om miljonbelopp utan futtiga 50 000 kronor.

Det påminner om de lyckade och billiga värvningar man gjorde före de glansfulla åren 2015-2017. Ingen väntar förstås på samma utdelning men nog kan man på många håll redan se en klar utveckling åt rätt håll.

Ansökningar finns redan för både akademi- och klubbchef. Den sistnämnde vill man hitta en person som kan både ekonom och fotboll och akademichefen förväntas även jobba en del med sponsorer.

Klubben vill utnyttja alla anställda på maximalt sätt och i den samordnade organisationen skall omfatta både klubben och elitbolaget.

Jag har följt ÖFK:s ekonomi i många år och vet att man inte skall ropa hej j förrän man är över bäcken, men nog verkar det som man mitt i bäcken både hittat och prickat ett par stenar som gör det lättare att komma över.’

Elitlagets åttondeplats ser också lovande ut, men även där kan man dra en gammal varnande klyscha. Bollen är rund… Kul är att verksamheten bakom också gett resultat inte bara med U 19 och P16 lagen uppflyttade i högre serier med än 18-årige Eseg Yossief inhopp i A-laget. Egna tillskott har det inte precis drällt av,

Thord Eric Nilsson

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Nu börjar en spännande tid  
  av Haldo Jonsson | Idag - 22:43  
 

Sista träningen för i år i SEP hallen. Foto Micke Olofsson

Vi går nu mot en högintressant tid. Vi väntar självfallet på att se vilka spelare som blir kvar och vilka nya som kommer och kanske mest undrar vi vilken tränare det blir.

En av de tilltänkte kan vara nuvarande tränaren Tor - Arne Fredheim.

Ska vi bedöma efter det intresse och den seriositet han lett träningarna efter serieslutet, så kan man få den uppfattningen att han blir kvar, med osvuret är bäst. Innan Fredheim kom så var ÖFK även i kontakt med norska tränare.

 
  Läs mer...  
 


 
  Nästan 300 000 från Unibet  
  av Haldo Jonsson | Idag - 16:47  
   
  Läs mer...  
 


 
  Classe Olofsson fick mottaga pokalen och vinsten vid en liten ceremoni i eftermiddag.  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:30  
 

Classe Olofsson visar upp pokalen som visar att han vann Hos Andreas tipset 2025.

 
  Läs mer...  
 


 
  Svenska Cupen Lottad  
  av Haldo Jonsson | Igår - 12:19  
 

Långresa för ÖFK, men möter IFK Göteborg på Jämtktraft

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
11 Aug 2025 - 19:32 Finns det anledning att vara orolig?
11 Aug 2025 - 11:05 Två gamla mittbackar från ÖFK hjälpte AIK att hålla nollan i
10 Aug 2025 - 20:40 Jabir Abdihakim Ali - Triisvinnare i sin andra start
10 Aug 2025 - 19:43 Chovanie Amatkarijo - poängbäst av ÖFK:s spelare mot Landskr
10 Aug 2025 - 13:01 Tankar om ÖFK
9 Aug 2025 - 18:11 Matchreferat ÖFK ett nummer för lite idag
9 Aug 2025 - 17:45 Matchens prestation
9 Aug 2025 - 17:17 Matchens överraskning
9 Aug 2025 - 17:00 Kan ÖFK inte bättre?
9 Aug 2025 - 14:08 Startelvan i eftermiddag
8 Aug 2025 - 17:37 Allt känns bra -men några frågetecken - rapport från träning
8 Aug 2025 - 17:32 Jamie Hopcutt uttagen i veckans lag i Superettan
7 Aug 2025 - 22:35 Lång skadelista i Landskrona
7 Aug 2025 - 21:12 Följ Landskrona - ÖFK via fotbollz.se
7 Aug 2025 - 14:57 Björn Hamberg juniortränare i Brighton
7 Aug 2025 - 13:43 Ny mittback klar för ÖFK
6 Aug 2025 - 10:12 ÖFK har statistiskt stort övertag mot Landskrona
5 Aug 2025 - 22:00 Träningstider ÖFK denna vecaka
5 Aug 2025 - 17:12 Dansk målvakt provtränade med ÖFK i dag på Hissmovallens inb
5 Aug 2025 - 12:43 ÖFK:s forward Edgar Navassardian lånas ut