meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

VILKEN NIVÅ HAR ÖFK SÅ HÄR ÅRS - PÅ LÖRDAG MÖTER ÖFK ETT AV SVERIGES BÄSTA LAG
av Haldo Jonsson
Publicerad 16 Feb 2024 - 16:01 Uppdaterad 16 Feb 2024 - 20:50

Bild från ÖFK - Häcken på Jämtkraft Arena i allsvenskan 2018. ÖFK vann med 2-0 med mål av Dino Islamovic och Jamie Hopcutt. Foto: Alexander Edfalk

Nu är det dags för ÖFK att prova sina vingar i tävlingssammanhang. Nu får vi se vad träningslägret i Spanien gett för resultat och hur alla träningstimmar på Jämtkraft betytt. Nu är det för sent att ångra något.

Magnus Powell har kört hårdare än i fjol, eftersom ambitionerna jämfört med fjolåret, har höjts ett par snäpp.

Trots den stränga kylan har spelarna till synes ostörda kört beundransvärt hårt på träningspassen. Det har varit imponerande att se deras vilja.

Kylan och snön det är den grymma verkligheten vi har att hålla oss till häruppe. Det har inte skrämt någon. Så har det varit genom alla år, genom alla säsonger och genom alla timmar och minuter. Det sägs att det härdar.

Fråga Sema, fråga Ghoddos, fråga Edwards, ja fråga alla tidigare hjältar. Du får samma svar.

Det visar, att det finns stark vilja och att man vill satsa hårt och nästan hänsynslöst för att nå något stort.

ÖFK åker till Göteborg med i stort sett sin bästa trupp. En som måste stanna hemma är tyvärr Malcolm Stolt. Han har drabbats av en mycket svår förkylning och det skulle förvåna stort om han kommer till spel under cupäventyret. Krya på dig Malcolm, du behovs!

Jag hoppas Musolitin får ersätta dig även om Nader gjorde det bra senast. Han är en duktig fotbollspelare med stora utvecklingsmöjligheter som passar bättre längre ner i banan. Det blir även intressant att följa mittbacken Fhilip Bonde. Han har imponerat.

Bortsett från Malcolm ser det bra ut i truppen och det ska vi vara mer än nöjda med.

Hos Häcken är det sämre. Saknas gör Jacob Laursen, Johan Hammar och Valgeir Fridriksson.

Nyförvärv Häcken: Julius Lindberg (mf/fw, Gais), Adam Lundkvist (b, Austin FC), John Paul Dembe (fw, KCCA FC), Nikola Zecevic (b, Vozdovac), Andreas Linde, mv (Greuther Fürth),

Tillbaka från lån: Sigge Jansson (b, Tvååkers IF), Semir Bosnic (mf/fw, Norrby IF).

Förluster: Samuel Gustafson (mf, Urawa Red Diamonds), Tomas Totland (b, St. Louis City), Tobias Sana (fw, ny klubb ej klar), Aiham Ousou (b, Slavia Prag, åter efter lån), Momodou Sonko (fw, Gent).

Bonnah, som varit sjuk, tränar nu.

Keita har återkommit från sina landslagsuppdrag. Det blir intressant att se, om han är i form att starta på lördag. Vi har ju annars Mills, även om han har en bit kvar till storformen, så har han varit godkänd i sina två matcher i år. Mot Levanger var det sannerligen inte lätt för Mills att behålla smidigheten på grund av kylan.

På lördag möter ÖFK ett av landets bästa lag. Det är till den höga nivån ÖFK vill komma. Det blir intressant att se hur långt de har nått trots förberedelse av inte fullt två träningsmatcher. Där har Häcken ett stort försprång. De har många hårda tävlingsmatcher matcher på hög nivå bakom sig och fem träningsmatcher. Deras resultat är dock inget att skryta med. Vad jag sett har de inte vunnit på nio matcher. Självförtroendet kan inte vara på topp.

ÖFK har vunnit mot Häcken i Svenska Cupen tidigare. Det var år 2017. ÖFK vann borta med 3-1. Det var på ÖFK:s väg mot Europa League.

ÖFK har även vunnit i allsvenskan mot Häcken. Det inträffade 2016. Då vann ÖFK hemma och Häcken borta. 2017 blev det 3-3 borta och ÖFK vann med 4-1 hemma. 2018 vann ÖFK hemma med förlorade borta. Året därpå blev de oavgjort i båda matcherna.

På lördag väntas bra väderförhållanden under matchen så det är upplagt för en bra match. De ska bli fem plusgrader och sol.

Snart är det dags. Spänningen stiger för varje timme.

ÖFK har allt att vinna! ÖFK ger sig aldrig!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Ja, jävlar så fel det blev  
  av Agne Svärd | Igår - 23:42  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Mycket liknar situationen i landslaget  
  av Tord A | Igår - 22:46  
 

Fotbollz.se väljer ibland att lägga ut en artikel av ett inlägg i forumet. Detta är en sådan artikel.

 
  Läs mer...  
 


 
  Tor-Arne Fredheim tar över huvudtränaransvaret säsongen ut  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:49  
   
  Läs mer...  
 


 
  Kiarash Livani får sparken  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:27  
 

Kiarsh Livani

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
27 Jun 2025 - 23:36 Inför matchen: GIF Sundsvall - ÖFK
27 Jun 2025 - 22:14 ÖFK förlänger med Christian Enemark - 'Jag är glad'
27 Jun 2025 - 17:19 Rapport från träningen - Nu finns inget att skylla på, allt
27 Jun 2025 - 11:06 Följ norrlandsderbyt GIF Sundsvall - ÖFK via fotbollz.se
26 Jun 2025 - 15:08 ÖFK får stor summa pengar från sponsorn Unibet
25 Jun 2025 - 20:56 ÖFK - vässa kanterna och tänk på överraskningsmomentet i nor
24 Jun 2025 - 16:31 Nebiyou Perry - Trissvinnare för andra gången i följd
24 Jun 2025 - 16:06 Träningstider ÖFK denna vecka
23 Jun 2025 - 13:52 Höga poäng till ÖFK:s spelare -
22 Jun 2025 - 19:11 Matchreferat ÖFK saknade effektiviteten mot Utsikten- andra förlusten i r
22 Jun 2025 - 18:51 Matchens prestation
22 Jun 2025 - 18:48 Matchens överraskning
22 Jun 2025 - 17:57 Såg inte så roligt ut
22 Jun 2025 - 14:05 Startelvan klar
21 Jun 2025 - 22:24 Följ Utsikten - ÖFK via fotbollz.se
21 Jun 2025 - 22:20 Inför matchen: Utsiktens BK - ÖFK
21 Jun 2025 - 21:33 Rapport från träningen - När de skadade är tillbaka blir trä
21 Jun 2025 - 17:35 Det här vet vi också om Utsikten
20 Jun 2025 - 10:24 Supporterkulturerna inom fotboll
19 Jun 2025 - 17:19 Detta är Utsikten BK - Ingen förlust på nio matcher