meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

SUPPORTERKULTURERNA INOM FOTBOLL
av Lars Larsson
Publicerad 20 Jun 2025 - 10:24 Uppdaterad 20 Jun 2025 - 10:33

Alla supportrar samlas runt fotbollen av samma anledning, gemenskap, lojalitet och inte minst kärleken till det egna laget. Fotboll är för många en konstant faktor i en fragmentiserad värld, enligt forskaren Aage Radmann, och supportrarna ser sig ibland som fotbollsklubbarnas kärna: spelare och tränare kommer och går, men supportrarna består. Supporter är en person som stöder en organisations verksamhet utan att direkt vara en del av den. Begreppet förknippas ofta med någon som har ett stort engagemang för en idrottsförening. En organiserad grupp med supportrar som är hängivna som lag kallas ofta supporterklubb.” Källa: Wikipedia

Tyvärr tar sig engagemanget ibland obehagliga uttryck. Vi har i Sverige stundtals problem med hur supportrar beter sig. Maskerade (ibland) tänder de bengaler, kastar bangers, kastar föremål på domare och spelare samt startar slagsmål sinsemellan. Sådant hör absolut inte hemma på en fotbollsarena.

Jag drar mig däremot med glädje till minnes ÖFK:s matcher i Europa League 2017-2018. Jag såg nästan alla matcher på plats. Såväl hemma som borta. I Bilbao var det cirka 600 ÖFK supporters. I Berlin 2000 och i London över 5000. Mig veterligt inträffade inte en enda allvarlig incident. Polischefen i Bilbao lär till och med ha skickat ett meddelande till polisen i Östersund om vilka fantastiskt trevliga supportrar ÖFK har. I hemmamatchen mot Arsenal cirka 8.500 inlösta. Under den allsvenska tiden var publiksnittet runt 6.000. Vad jag minns så förekom det inga allvarliga incidenter över huvudtaget. Inte då, inte senare och inte nu.

I de allsvenska matcherna då och nu kan det däremot bli stökigt. Särskilt i Stockholmsderbyna. Jag har bekanta som är genuina supportrar till sina lag, men derbyna går de inte på pga risken för bråk och stök.

Att besöka en fotbollsmatch skall vara en positiv emotionell upplevelse. Bråk och stök skall bort. Hur är dock den stora frågan. En sak jag tycker mig notera är att medelåldern på ÖFK:s supportrar synes vara högre relativt de flesta klubbarnas diton. Rätt eller fel. Jag vet egentligen inte om det objektivt förhåller sig så.

En mänsklig hjärna anses fullt utvecklad i 27-årsåldern vad avser konsekvensanalys. Så uttrycket ungdomligt oförstånd har faktiskt sin grund i forskning. Studerar vi supportrar som beter sig på ett oacceptabelt vis tenderar deras ålder knappast vara i närheten av pensionsåldern, utan istället tenderar den vara nära ungdomlig ålder.

En klubbchef i en svensk elitklubb uttryckte att en tydligare konsekvens vid supportrars misskötsel borde vara att låta den klubben få poängavdrag. Detta blir då en påtaglig och allmänt känd konsekvens, som dessutom lever över tid och som rimligtvis borde leda till att andra supportrar och klubben i sig, tar krafttag mot huliganerna. Kanske något att ta till sig.

Vad jag däremot har konstaterat, över tid, är att incidenter av det slag jag ovan nämner inte förekommer bland ÖFK supporters. Vare sig vid hemma eller bortamatcher. Det gläder mitt hjärta. Låt oss hoppas att det består, men det gör sig knappast självt. ÖFK som klubb måste aktivt arbeta så att dåliga beteenden inte uppstår. Det vet jag dock att klubben gör. En annan sak som har stor betydelse är spelarnas ständiga beröm över ÖFK:s supportrar. Det skapar en psykologisk positiv förväntan och stolthet. Förutsättningarna ur detta perspektiv är alltså mycket goda, för att ett besök på Jämtkraft Arena skall bli en positiv upplevelse.


 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  BOTTENNAPP IGEN FÖR ÖFK - FÖLL MED 1 -6 MOT VÄSTERÅS SK  
  av Lasse Granbacka | Igår - 17:40  
 

ÖFK - Västerås SK 1-6 (0-2)

Simon Marklund. Trissvinnare mot Västerås SK. Foto. Thord-Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Igår - 15:14  
 

Straffen. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Igår - 15:12  
 

Målskytten Jamie Hopcutt. Foto: Thortd-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Gör något  
  av Per Lagerbäck | Igår - 14:19  
 

Uppenbart saknar Livani just nu förmåga att skapa ett fungerande lag över tid, särskilt defensivt. Jag utgår från att diskussioner pågår i klubbledningen kring detta.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
19 Maj 2025 - 22:25 Följ Västerås SK - ÖFK via fotbollz.se
19 Maj 2025 - 16:19 ÖFK förlänger med mittfältaren Michael Oluwayemi över 2007i.
19 Maj 2025 - 10:12 Mittfältaren Gustav Odenlind borta hela säsongen
18 Maj 2025 - 21:31 Man of the match mot Sandvikens IF - Ahmed Bonnah
18 Maj 2025 - 19:01 Ahmed Bonnah en betydelsefull spelare för ÖFK - blev Trissvi
18 Maj 2025 - 18:19 Erick Brendon på väg till Örebro SK ?
18 Maj 2025 - 12:45 ÖFK - Sandviken 2-2 (1-1) Bilder från matchen
17 Maj 2025 - 22:03 Matchens överraskning
17 Maj 2025 - 19:16 Matchreferat OAVGJORT EFTER SEN KVITTERING AV SPORRONG
17 Maj 2025 - 19:12 Matchens prestation
17 Maj 2025 - 17:41 I alla fall en poäng
17 Maj 2025 - 14:25 Startelvan i eftermiddag
17 Maj 2025 - 06:50 Inför matchen: ÖFK - Sandvikens IF
16 Maj 2025 - 18:23 Rapport från träningen
15 Maj 2025 - 21:36 Följ ÖFK - Sandvikens IF via fotbollz.se
15 Maj 2025 - 15:32 Prestigemöte mot Sandvikens IF på lördag
15 Maj 2025 - 10:06 Träningstider
14 Maj 2025 - 23:07 inlägg av Hoppfull och Håkan Olsson
14 Maj 2025 - 21:18 Före detta ÖFK mittfältaren Brwa Nouri kan än
13 Maj 2025 - 10:27 Kalipha Jawla spelade allsvenskt i går