meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

RIKTIGT BRA LAGINSATS
av Per Lagerbäck
Publicerad 19 Okt 2025 - 00:02 

Det var egentligen ingen spelare som imponerade något sårskilt, men laginstasen var bättre än på mycket länge.

Idag såg vi vad en riktigt bra laginsats betyder. Det var ingen spelare som egentligen glänste, men man jobbade otroligt bra tillsammans, täppte till försvaret bättre än på länge och skapade samtidigt en hel del framåt, åtminstone i andra halvlek. Det kändes också som att spelarna hade bättre koll på sina uppgifter och säkrade defensiven på ett helt annat sätt än under de flesta matcherna de senaste fyra månaderna. Enligt mig är det precis vad som behövdes/behövs under de sista matcherna under säsongen, och just nu tror jag bara att det behövs tre ytterligare matcher för att säkra kontraktet.

Precis som i svenska landslaget har spelarna under lång tid sett osäkra och otrygga ut på plan, ja t o m rädda, och i båda fallen behövs verkligen att skapa trygghet. Fredheim har nu gjort sin första insats med gott betyg, och vi får hoppas att samma sak sker med landslaget.

För ÖFK:s del var det otroligt konstiga bollandet framför nosen på motståndarna kring det egna straffområdet nästan helt borta. Inga tydliga bjudningar skedde, och insatsen kändes betydligt säkrare än på länge. Därmed inte sagt att spelet var särskilt bra i övrigt. Många onödiga bolltapp skedde, och det var särskilt i första halvleken svårt att ta sig fram till tydliga chanser framåt. Men så länge defensiven håller så spelar det inte s¨å stor roll, och det gjorde den idag.

Jag hade idag dock hoppats på lite fler rockader i laguppställningen och att några andra spelare skulle få chansen, men jag förstår också att det kanske inte är så lätt att göra så efter en dryg träningsvecka.

Jag kommer vid ett senare tillfälle att fundera en del kring vad som är modern fotboll, men jag kan kort konstatera att det inte kan vara att ständigt bjuda motståndarna på chanser och gång på gång vända tillbaka till egen planhalva. Detta torde aldrig ha varit modernt.

Dagens betyg;

Croon 3 - Lugn och säker, trots sin ungdom. Inte långtfrån en fyra.

Enemark 3 - Startade riktigt bra, men föll tillbaka i att inte alltid finnas på sin plats och gjorde en del farliga bolltapp och missbedömningar. Knappt, men dock en trea.

Suljic 3 - Återigen lugn och tämligen trygg. Fanns där han skulle vara till största delen och flera viktiga brytningar.

Anyanwu 3 - Han visar även idag klass, även om det blir lite struligt ibland. Mycket nära en fyra.

Adjoumani 3 - Var bitvis osäkrare än vanligt, men jobbar som vanligt bra, och lämnar aldrig motståndarna i fred.

Marklund 3 - Kom inte riktigt upp i vanlig klass, men gjorde sitt jobb.

Sporrong 3 - Kom bort lite för ofta, men skötte sitt jobb tämligen bra ändå. Svag trea.

Granström 2 - Faktiskt en av hans svagare insatser, men absolut inte dålig.

Amatkarijo 3 Lite ojämn. Riktigt bra insatser blandades med misstag och tveksamheter. Men har är viktig att ha med, och skapar mycket oro hos motståndarna.

Edqvist 2 - Startade riktigt bra, men när laget blev bättre så syntes han mindre enligt mig.

Ali 4 - Visade hur nyttig han kan vara. Bra bollmottagning och svår att ta bollen av. Därtill det viktiga målet och ytterligare ett par bra lägen. Jag vill dock se mer av att han är del i sitt lag, och att han försöker att minska fokuset på sig själv.

Bonnah 3 - Gör en riktigt bra halvlek, och har betydligt bättre kontroll på boll samt med- och motspelare än på länge.

Brendon 3 - Hinner inte visa så mycket, men gjorde en stabil insats.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  .Ali Suljic - högsta poängen av ÖFK:s spelare mot Oddevold  
  av Haldo Jonsson | Idag - 20:36  
 

Ali Suljic Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Kval till P17 Allsvenskan - Grupp 1  
  av Haldo Jonsson | Idag - 17:47  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK är ett lag nu  
  av Per Lagerbäck | Idag - 17:08  
 

Återigen en match där lagets funktion sattes främs.

 
  Läs mer...  
 


 
  Försvarsstarkt ÖFK klarade oavgjort  
  av Margareta "Myggan" Handler | Igår - 19:14  
 

Oddevold - ÖFK 0-0

Bilden: Chrisnovic N´sa nära mål

 
  Läs matchreferat  
     
 
Nyhetsarkiv
2 Jun 2025 - 11:37 Allsvensk spelare klar för ÖFK - Albin Mörfelt från Öster
1 Jun 2025 - 18:36 Matchens prestation
1 Jun 2025 - 17:54 Matchreferat Helsingborg - ÖFK 0-0 (0-0)
1 Jun 2025 - 17:37 Poängen det mest positiva
1 Jun 2025 - 17:19 Matchens överraskning
1 Jun 2025 - 14:02 Startelvan i eftermiddag
31 Maj 2025 - 21:01 Helsingborg ingen omöjlig motståndare
31 Maj 2025 - 10:20 Följ Helsingborgs IF - ÖFK via fotbollz.se
30 Maj 2025 - 17:37 Mittfältaren Albin Mörfelt från allsvenska Öster klar för ÖF
30 Maj 2025 - 12:06 Arnold Origi imponerar mer och mer - Uttagen i veckans lag i
28 Maj 2025 - 15:22 I dag har ÖFK efter 10 matcher tagit 15 poäng - Det är bäst
27 Maj 2025 - 08:52 Fågel eller fisk? Jag och ÖFK landar mittemellan
26 Maj 2025 - 17:17 Simon Marklund en viktig kugge i ÖFK - blev Trissvinnare mot
25 Maj 2025 - 23:33 Bildkavalkad från ÖFK- Örebro 3-1
25 Maj 2025 - 23:31 Bonde berättar hur det var att spela bredvid Sunday Anyanwu,
25 Maj 2025 - 18:00 Arnold Origi man of the match mot Örebro SK
25 Maj 2025 - 16:29 Simon Marklund jämförs med Zlatan i Fotbollskanalen.
24 Maj 2025 - 22:02 ÖFK söker klubbchef
24 Maj 2025 - 20:26 Matchens prestation
24 Maj 2025 - 19:28 Matchreferat ÖFK ÖVERTYGADE MOT ÖREBRO - SÄKER SEGER!