meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

TRE POÄNG TROTS SVAG START
av Per Lagerbäck
Publicerad 25 Sep 2025 - 22:08 Uppdaterad 26 Sep 2025 - 00:07

ÖFK gjorde faktiskt en riktigt dålig första halvlek, men med kvitteringsmålet i ryggen så såg det betydligt bättre ut i andra.

Jabir Abdihakim Ali efter målet. Foto Thord-Eric Nilsson

I första halvlek blev jag riktigt irriterad på flera av ÖFK:s spelare och laguttagningen. Det kändes som att man nästan gav bort matchen. Endast Anyanwu och Amatkarijo höll måttet i första. Den senares löpningar, jobb och passningar gav till slut resultat med en perfekt boll in till Ali, som gjorde vad han skulle, och kvitteringen var ett faktum

Vi ska väl ha med oss att Utsikten spelade riktigt destruktiv fotboll, och tilläts länge spela klart över gränsen av en riktigt ojämn domare. Det störde naturligtvis ÖFK-spelarna. Positivt att de flesta ändå kunde hålla sig lugna, och inte drog på sig någon snackvarning, som har förekommit en hel del de senaste säsongerna.

Och det var riktigt roligt att se uppryckningen i andra halvlek, även om det haltade en del på flera håll. Amatkarijo fick välförtjänt sätta ytterligare ett mål, och ÖFK var i ledningen. Det tvingade Utsikten till ett lite annorlunda spel och det gynnade ÖFK, och spelarnas självförtroende steg, löpningarna blev fler och man började plötsligt ge bollhållaren alternativa vägar att släppa bollen.

Utsikten skapade egentligen inte så många chanser, men Forsell räddade verkligen laget med en fantastisk frilägesräddning, efter att defensiven inte riktigt räknat in spelarna. Det blev mycket kämpande på slutet, och misstagen blev färre hos ÖFK, och man klarade att hålla undan hela vägen.

Riktigt rolig var ju publiksiffran. Det stödet behövde ÖFK, och håll med om att allt blir roligare med en ganska välfylld läktare. Tyvärr lockar Falkarna fortfarande inte tillräckligt bra. Anledningarna är jag osäker på, men en lär definitivt vara att vår supporterskara är tämligen ålderstigen, och deltagande på kortsidan lockar inte. Vi bör alla fundera på om det skulle vara möjligt att locka fler unga vuxna i åldersgruppen 18- 30 år. Risken finns att det behövs en toppstrid för att nå dit inledningsvis.

Vad gäller betygen ikväll hjälper segern och mitt humör upp det för en hel del av spelarna. Hade det blivit oavgjort med exakt samma spel hade det påverkat mig, och självklart ännu mer vid en förlust.

Forsell 4 – Hade inte så fasligt mycket att göra men en superräddning och ett par andra riktigt bra ingripanden, samt ganska felfri ger betyget.

Enemark 3 – En inte alldeles solklar trea utifrån den första halvleken, men hans kämpatakter och glädje efter segern lyfter. En riktig lagspelare alltså.

Suljic 3 – Är i huvudsak stabil, men har svårt att komma ifrån att ta väldigt lång tid på sig att komma tillbaka till sin plats ibland.

Anyanwu 4 – Ligger nära en femma, men även han hade sina skönhetsfläckar ikväll.

Johansson 3 – Jag gillar hans kämpatakter och fart, men visst blir det missar emellanåt.

Sporrong 4 – Ja, lyfter jag en del andra något högre än de kanske är värda, så ska Albin definitivt också få det steget.

Granström 4 – Har vuxit fram till en av de viktigaste spelarna i ÖFK. Stark och beslutsam.

Marklund 4 - Första halvlek hans sämsta i år, men en rejäl uppryckning i andra.


Bonnah 2 – Nä, det är tydligen vår som är hans årstid. Många bolltapp och snedträffar. Och trots allt ett par bra saker.

Amatkarijo 5 – Oerhört snabb och gör sig mer spelbar än de flesta. En perfekt målgivande passning och ett läckert mål, som naturligtvis lite hjälptes av en svagare målvaktsinsats, men rätt att satsa.

Ali 3 – Ständigt nästan svårast att sätta betyg på. Flera läckra insatser, men också en del brister. Och jag tycker det ser ut som han har alltför lätt att klaga på medspelarna. Om det är så, så måste det tas tag i.

Edqvist 3 – Fart finns det definitivt.

Kirby 2 – Nja.

Ghanoum 4 – Jag har svårt att förstå att han får spela så lite, då jag tycker att han tar för sig på ett positivt sätt och oftast är snabb in på motståndarna. Men brist på matchtid märks ibland.

Nu gäller det att glömma den första halvleken och ta med sig det positiva från andra halvleken och Umematchen ner till Falkenberg. Det ska definitivt kunna bli poäng i den matchen också. Kanske det skulle kunna leda till en bra publiksiffra när topplaget Västerås kommer på besök.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Ante skrev | 25 Sep 2025 - 22:29
Återigen i mitt tycke en klockren analys av Lagerbäck ! Nyanserna i betygsättning känns så balanserade. Ett OT problem dock...att det skall vara så trögt att komma in på fottbollz.se ...måste gå att göra något åt det ? Skulle definitivt skapa mer trafik.
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  Vid kvalet till Superettan avgörs om vi ska få två lag från Stockholm i Superettan 2026  
  av Haldo Jonsson | Idag - 21:25  
 

Redan klara för Superettan nästa år är Stockholm United. Där spelar en före detta frösöspelare och en före detta ÖFK spelare.

Foto. Haldo Jonsson

Det har uppstått bråk mellan Hammaby TFF och Örebro Sk om flytt av matchdag i kvalet och supporterklubben Kubanerna i Örebro är kritiska till Hammarbys möjlighet att flytta spelare mellan A-lag och talanglag s.k kloning.

 
  Läs mer...  
 


 
  Kval till P17 Allsvenskan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 16:31  
   
  Läs mer...  
 


 
  Jussi Kontinen - något för ÖFK? Ja visst!  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:27  
 

Jussi Kontinen. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Forwarden Edgar Navassardian lånades ut till FC Rosengårrd - hur har det gått för honom?  
  av Haldo Jonsson | 13 Nov 2025 - 15:22  
 

Edgar Navassardian. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
15 Jun 2025 - 13:43 Om Nebiyou Perry
14 Jun 2025 - 22:16 Noll poäng trots bitvis bra spel
14 Jun 2025 - 20:08 Matchreferat FÖRLUST MOT ODDEVOLD - ÖFK TAPPAR I TABELLEN
14 Jun 2025 - 19:35 Matchens prestation
14 Jun 2025 - 17:15 Matchens överraskning
14 Jun 2025 - 14:09 Startelvan i eftermiddag
13 Jun 2025 - 20:39 Rapport från träningen - allt känns bra
13 Jun 2025 - 11:46 Kalipha Jawla tillbaka i ÖFK
11 Jun 2025 - 22:38 Glädjens kväll för Ken Sema - Vi gladdes med honom
11 Jun 2025 - 16:07 Väskförbudet på fotbollsmatcher avskaffas
11 Jun 2025 - 15:21 Oväntade förbättringar av skadorna i ÖFK. - rapport från går
9 Jun 2025 - 21:07 Tidigare tränare i ÖFK - nu ass för damlandslaget
9 Jun 2025 - 16:15 18-årig spanjor provtränar med ÖFK
9 Jun 2025 - 16:13 Träningstider ÖFK denna vecaka
8 Jun 2025 - 18:27 .Vi går en bättre tid till mötes - Det händer mycket i ÖFK
5 Jun 2025 - 21:33 ÖFK:s tidigare tränare Amir Azrafshan har fått nytt tränarjo
5 Jun 2025 - 09:19 Kors i taket
4 Jun 2025 - 22:48 Krisstämpeln var borta vid kvällen informationsmöte på Gamla
4 Jun 2025 - 14:56 Christian Enemark säker back - blev Trissvinnare mot Helsing
4 Jun 2025 - 10:58 Informationsmöte den 4 juni för medlemmar