meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

VARBERGS TRÄNARE JOAKIM PERSSON INFÖR MORGONDAGENS MATCH MOT ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 17 Feb 2023 - 20:05 Uppdaterad 17 Feb 2023 - 20:41

Jocke Persson: - Östersund med coach Powell kommer bli en överraskning i Superettan vågar jag säga redan nu. Powell är en duktig tränare och räddade dem förra året och kommer bygga vidare så det blir en härlig start på cupen.


Under lördagen väntar tävlingspremiären 2023 när Varbergs BoIS kliver in i Svenska Cupens gruppspel där Östersunds FK väntar på Håstens IP, en match med avspark 15:00.

Manager Joakim ”Jocke” Persson:

- Cupen drar igång och vi måste ta minst fyra poäng på två matcher om vi ska få till en gruppfinal mot AIK i sista fighten.

Varbergs BoIS har så här långt under året spelat fem träningsmatcher och första segern kom i veckan när BK Astrio besegrades på bortaplan med 0-2 efter mål av Ömür Pektas och Hampus Zackrisson. För Ömürs del var det första målet i den grönsvarta tröjan.

Jocke summerar träningsmatcherna:

- Vi kommer från ett gäng träningsmatcher där vi fått träna mycket bollinnehav och etablerat anfallsspel. Stundtals riktigt bra även om man givetvis vill vara effektivare i boxen än vad vi varit.

Motståndarna Östersunds FK kommer från säsongen 2022 där fortsatt spel i Superettan säkrades efter att ha besegrat Falkenbergs FF i kvalet. Säsongen 2016 spelade Östersunds FK sin första säsong i Allsvenskan och stannade kvar fram till 2021 då laget åkte ur. Tränaren som tog klubben från Division 2 till Allsvenskan och Europa League, Graham Potter, återfinns idag i Premier League-klubben Chelsea FC. Idag tränas klubben av Magnus Powell som tog över huvudansvaret inför säsongen 2022. Som spelare har Magnus bland annat ett SM-guld med Helsingborgs IF.

Jocke om motståndarna:

- Östersund med coach Powell kommer bli en överraskning i Superettan vågar jag säga redan nu. Powell är en duktig tränare och räddade dem förra året och kommer bygga vidare så det blir en härlig start på cupen.

Svenska Cupen går nu in i gruppspelsfas bestående av åtta grupper med fyra lag i varje. Vinnaren i respektive grupp avancerar till kvartsfinal och avslutas i mitten på maj med final. Vinnaren säkrar kval till UEFA Europa Conference League.

Jocke avslutar:

- Vi vill fortsätta med dominera matchbilden även om det säkert blir ett Östersund som också vill äga boll i perioder så vi kommer säkert få praktisera ett omställningsspel mer i denna match. Men vi är så redo man kan vara i mitten på februari utan att ta några risker med vissa spelare.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Förre backen i ÖFK Jakob Hedenquist lämnar Umeå FC - något för ÖFK?  
  av Haldo Jonsson | 1 Dec 2025 - 21:50  
 

Jakob Hedenquist. Foto: Thord-Eric Nilsson

Även norrlands bäste målskytt forwarden Eythor Bjørgolfsson i UFC är fri att gå tack vare klausulen

 
  Läs mer...  
 


 
  Play off i kvalet till allsvenskan  
  av Haldo Jonsson | 1 Dec 2025 - 21:03  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Det som hände i Norrköping har med stor marginal passerat anständighetens gräns  
  av Haldo Jonsson | 30 Nov 2025 - 21:18  
 

Glädjen med fotbollen är på väg att försvinna.

När man ser bilderna från Norrköping, kan vi inte undgå att tänka på hur trevligt vi har det på Jämtkraft Arena. Där får förnuftet råda både bland folk i Falkarna och annan publik.

Det ska vi vara måna om att behålla.

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK utan skulder - nu hoppas vi att ÖFK går en ny och bättre framtid till mötes.  
  av Haldo Jonsson | 27 Nov 2025 - 21:03  
 

Daniel Molander. Foto Haldo Jonsson

Nuvarande vd:n Daniel Molander öppnade på locket på mötet och berättade att ÖFK nu var skuldfria och att det ser ut som ÖFK gör ett nollresultat. Då var det många som höjde på ögonbrynen och kanske tog det en stund innan man fattade. Det var stort, nästan ofattbart.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
2 Jun 2025 - 11:37 Allsvensk spelare klar för ÖFK - Albin Mörfelt från Öster
1 Jun 2025 - 18:36 Matchens prestation
1 Jun 2025 - 17:54 Matchreferat Helsingborg - ÖFK 0-0 (0-0)
1 Jun 2025 - 17:37 Poängen det mest positiva
1 Jun 2025 - 17:19 Matchens överraskning
1 Jun 2025 - 14:02 Startelvan i eftermiddag
31 Maj 2025 - 21:01 Helsingborg ingen omöjlig motståndare
31 Maj 2025 - 10:20 Följ Helsingborgs IF - ÖFK via fotbollz.se
30 Maj 2025 - 17:37 Mittfältaren Albin Mörfelt från allsvenska Öster klar för ÖF
30 Maj 2025 - 12:06 Arnold Origi imponerar mer och mer - Uttagen i veckans lag i
28 Maj 2025 - 15:22 I dag har ÖFK efter 10 matcher tagit 15 poäng - Det är bäst
27 Maj 2025 - 08:52 Fågel eller fisk? Jag och ÖFK landar mittemellan
26 Maj 2025 - 17:17 Simon Marklund en viktig kugge i ÖFK - blev Trissvinnare mot
25 Maj 2025 - 23:33 Bildkavalkad från ÖFK- Örebro 3-1
25 Maj 2025 - 23:31 Bonde berättar hur det var att spela bredvid Sunday Anyanwu,
25 Maj 2025 - 18:00 Arnold Origi man of the match mot Örebro SK
25 Maj 2025 - 16:29 Simon Marklund jämförs med Zlatan i Fotbollskanalen.
24 Maj 2025 - 22:02 ÖFK söker klubbchef
24 Maj 2025 - 20:26 Matchens prestation
24 Maj 2025 - 19:28 Matchreferat ÖFK ÖVERTYGADE MOT ÖREBRO - SÄKER SEGER!