meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

MÅLVAKTEN ANDREW MILLS STORSPELADE - BLEV TRISSVINNARE
av Haldo Jonsson
Publicerad 11 Maj 2022 - 10:11 Uppdaterad 11 Maj 2022 - 10:13

Bilden: Andrew Mills. Foto: Haldo Jonsson

Trissvinnare mot Örebro SK Andrew Mills

Felix Hörberg leder Trissligan

Matts Grönlund leder fortfarande O´Learys tipset

Det är skribenterna i fotbollz.se som skriver referaten som tar ut Trissen. I matchen mot Örbro SK var det Agne Svärd som valt ut följande tre spelare som utmärkte sig:

1. Andrev Mills 3 Agne Svärd i referatet: - "ÖFK-målvakten given. Höll ensam sitt lag kvar i matchen i det längsta med starka parader samtidigt som han redde ut många höjddueller. Nära att klanta till det i matchens döende sekunder när han pricksköt på Erik Björndahl men hade marginalerna på sin sida då bollen smet strax utanför ena stolpen…"

2. Ludvig Fritzon 2 Agne Svärd: -"Jobbade och slet som vanligt. Det finns många lagkamrater som borde ta efter… Med Fritzsons löpmeter på fler händer skulle det ramla in betydligt fler poäng!"

3. Kevin Jabinski 1 Agne Svärd: - "Norrmannen har fått mycket skit under sin första tid i ÖFK. Men i den här typen av matcher då backlinjen blir extremt utsatt är han en klippa! Skadan i slutet av matchen var dock inget som varken han eller ÖFK behövde."

Trissligan

Felix Hörberg 8
Cesar Weilid 6
Aly Keita 4
Simon Kroon 4
Chovanie Amatkarijo 3
Miroslav Mazur 3
Andrews Mills 3
Kamal Issah 2

Ludvig Fritzon 2

Kevin Jabinski 1

Tidigare Trissvinnare: Martin Johansson, Ante Björkebaum, Brian Wake, Seon-Min Moon, Fouad Bachirou, (2 gånger), Ammar Ahmed, Lee Makel, Juhanju Hervias, David Accam, Ken Sema, Tom Pettersson, Aly Keita (2 gånger)

Den sammanlagda vinnaren av Trissen får vid seriens slut av vår sponsor som ännu inte är utsedd det antal Trisslotter som uppnådda poäng. Det brukar bli ett trettiotal.




Ärade tippare! Vi blev alla imponerade av Andrew Mills insats i målet. Mills har utvecklats sedan han kom till ÖFK. Han är även en glad och positiv kille som är bra att ha i ett lag och han gillar att vara här. Trots hans insats så blev det förlust, men nära till poäng det var det. Vi ska komma ihåg att det är ingen skam för ÖFK att förlora det två senaste matcherna. Både Halmstad och Örebro är före detta allsvenskar som starkt siktar på att gå upp i allsvenskan igen. Dt är inte mot dessa lag som ÖFK ska ta poängen emot, speciellt inte på bortaplan.

Nedan är omgångens smartaste tippare: Alla hade full pott. Berömvärt!

CLARA HIPPI RUNSTEN, ULF LARSSON, ROGER J, LEIF BERGH, INGALILL HÄGG, THOMAS, JOEL WESSMAN.

Tipsligan

1. Matts Grönlund 23 poäng

2. Clara Hippe Runsten 22 poäng

3. Ulf Larsson, Roger J 21 poäng

Det blev en del förändringar i toppen av tipsligan. Fortfarande leder Matts Grönlund, men poängövervikten har krympt och är nu bara 1 poäng. Det beror på Clara Hippi Runstens starka insats med en fullpoängare. Clara Hippi Runsten avslutade föra säsongens tipstävling på ett utmärk sätt. Nu har hon startat med liknande frenesi. Hon har avancerat från tredjeplatsen och är nu ensam tvåa. Formen är har hållit i sig. Ulf Larsson och Roger J har nu intagit tredjeplatsen efter sina fullpoängare. Björn Runsten, som tidigare var delad trea, är nu inte längre med på pallplatserna.

Nu väntar vi på nästa match mot Brage på Jämtkraft Arena på söndag.

Låt oss inte förtröttas utan med ännu större kraft kämpa vidare. Det är ännu inte för sent att gå in och tippa. Ni är alla välkomna.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK - Varbergs BoIS 0-1 (0-1)  
  av Hasse Thor | Igår - 17:37  
 

Östersunds fotbollklubb lyckades inte ta tredje raka segern sedan gästerna Varbergs BoIS avgått med viktorian efter matchens enda mål inprickat redan i första minuten efter generalslarv i ÖFK-försvaret. En match bjudande på ömsom vin och ömsom vatten som man brukar säga

Trissvinnaren Nebiyou Perry. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Igår - 17:28  
 

Arnold Origi Foto Thord Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Igår - 15:37  
 

Bonnah och Ghanoum. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 12:02  
 

Arnold Origi, Teodor Johansson, Philip Bonde, Ali Sulijc, Ziad Ghanoum, Simon Marklund, Ahmed Bonnah, Albin Sporrong, Adrian Edqvist, Nebiyou Perry, James Kirby

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
22 Apr 2025 - 16:31 Nebiyou Perry, och Ahmed Bonnah fick högsta poäng av Sofasco
22 Apr 2025 - 13:15 ÖFK:s Djurgårdare kallas hem?
22 Apr 2025 - 13:14 Större bollinnehav och flera passningar av ÖFK, men Kalmar v
22 Apr 2025 - 12:58 Oerhört välförtjänt Kalmarseger
21 Apr 2025 - 18:33 Adrian Edqvist höjde sig över mängden mot Kalmar FF- blev Tr
20 Apr 2025 - 20:53 Matchreferat Första förlusten för ÖFK mot starkt Kalmar FF
20 Apr 2025 - 20:34 Matchens prestation
20 Apr 2025 - 20:30 Matchens överraskning
20 Apr 2025 - 16:02 Startelvan i eftermiddag
19 Apr 2025 - 22:01 Inför matchen: Kalmar FF - ÖFK
19 Apr 2025 - 18:39 Det finns många spelaralternativ att välja på mot Kalmar FF
19 Apr 2025 - 09:47 Följ Kalmar FF- ÖFK via fotbollz.se
18 Apr 2025 - 14:11 Tankar i påskens tid
17 Apr 2025 - 21:39 Är Kalmar FF Superettans bästa lag?
16 Apr 2025 - 09:47 Målvakten Adam Benediktsson borta från fotbollen ett tag
15 Apr 2025 - 22:43 Träningstider denna vecka
15 Apr 2025 - 13:11 Var har inläggen framför mål tagit vägen och varför gör inte
14 Apr 2025 - 19:06 Smart mål mot Umeå FC - Theodor Johansson blev Trissvinnare
13 Apr 2025 - 17:50 Nebiyou Perry fick högsta poängen av ÖFK:s spelare mot UFC e
12 Apr 2025 - 22:56 Det var väl sådär