meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

EN TRÄNING I DAG INFÖR VARBERG SOM ALLA KAN VARA NÖJDA MED
av Haldo Jonsson
Publicerad 14 Feb 2023 - 15:40 Uppdaterad 14 Feb 2023 - 23:37

Det var några spelare som åter var i träning

Vår medarbetare var på träningen och iakttog vad som hände och rapporterade.

Vädret på träningen var vårlikt i dag med sol och bra temperatur och framför allt så slapp man de kalla ofta förekommande kalla nordvästliga vindarna. Det var upplagt för en bra träningen och en sådan blev det.

Det var glatt och många skämtade ända tills man delade upp mot två mål, då kom segerinstinkten fram, kamplusten steg och det blev en hel del irritationer mellan spelarna. Det var som det skall vara vid en bra träning.

Det är konkurrens om platserna och det är på träningen som spelarna visar vad de kan. Givetvis vill alla spela den intressant matchen i Svenska Cupen mot det allsvenska laget Varberg.

Det var intressant och att Novak och Keita var tillbaka. Båda har uteblivit från träningen några gånger. Det var Keita som höll i träningen. Den nye målvaktstränaren Arnold Origi var inte på plats.

Vad gäller Novak så imponerande han idag i sin roll som mittback.

Den som saknades var bara Simon Kroon. Han är sjuk, men de sägs att han ändå ska kunna vara spelklar mot Varberg.

ÖFK:s senaste nyförvärv gjorde bra ifrån sig mot Gif Sundsvall och det gjorde man idag på träningen.

Mukola Musolitin visade åter bevis på sin snabbhet och spelkunnande. Han kan bör kunna användas på flera positioner i laget.

En annan som imponerade med sin aggressivitet ock vilja var nye Jakob Hedenquist. Han lägger inte fingrarna emellan.

En annan Jakob med efternamnet Johnson är en talang och han gör framsteg.

Även André Nader kan bli en tillgång. Han var bra idag och det var han mot Giffarna

Starke Sadmir Zekovic ser bättre tränad ut inför denna säsong än han gjorde i fjol. Dessutom har hans självförtroende ökat och kommer ytterligare att öka om han kommer igång med målfabrikationen.

Yannick Adjoumani som steg av plan skadad i matchen mot Sundsvall, tränade för fullt i dag, Det var skönt att se.

Det var två som tränade med boll vid sidan av planen. Det var Ouattara och Jablinski. Ingen av dem såg ut att ha några problem med löpsteget.

Den som gjorde snyggaste målet i dag på träningen var Grach. Han nickade otagbart och hårt i mål. Han är stark och vill mycket.

ÖFK hat flera spelare som är bra på att nicka. Vi hoppas att man utnyttjar dem vid hörnor och frisparkar mera än vad man gjorde i fjol. Det har blivit viktig med att göra mål på fasta situationer. Det kan vara matchavgörande.

Vi ska även komma ihåg och berömma alla spelare som varit med ett år och som nu växt ihop till ett lag. De har redan visat imponerande bra klass, trots att säsongen nyss har startat.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK:s läge inför de sista matcherna i Superettan är ungefär som i fjol  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:03  
 

Philip Bonde gör mål i i 89:e minuten i fjolårets sista match i serien mot Brage och kvitterar till 1-1 och därmed var ÖFK kvar i Superettan, men kval mot Lund återstod. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  När Fredheim kom till Östersund som tränare för Ljungskile möttes möttes han av glädjerus  
  av Haldo Jonsson | 11 Okt 2025 - 21:26  
 

Tor-Arne Fredheim

 
  Läs mer...  
 


 
  Tränarbyte i ÖFK - Vi tror på det här'  
  av Haldo Jonsson | 10 Okt 2025 - 15:09  
 

Jabir gör 1-1 i matchen mot Utsikten

NärÖFK släppte in sex mål på hemmaplan mot VSK var en väckarklocka om självrannsakelse som ljöd mycket högt. De ljudet vill vi inte höra igen. Nej, nu vill se när ÖFK gör mål och vinner matcherna och vi istället får höra glädjevrålet framför TV:en och på Jämtkraft Arena.

 
  Läs mer...  
 


 
  Ja, jävlar så fel det blev  
  av Agne Svärd | 8 Okt 2025 - 23:42  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
12 Sep 2025 - 13:56 Följ Örebro SK - ÖFK via fotbollz.se
11 Sep 2025 - 22:09 Karl Ramberg ny Akademichef i ÖFK
11 Sep 2025 - 14:22 Utsiktens BK nära konkurs
10 Sep 2025 - 21:29 Fem punkter som bevisar att ÖFK gör en positiv nystart
9 Sep 2025 - 13:14 Tankar inför Örebro SK - ÖFK
9 Sep 2025 - 10:08 ÖFK- tränade Douglas Bergqvist har fått ny klubb
7 Sep 2025 - 21:49 Om Aly Keita
5 Sep 2025 - 10:53 Nu är det klart - Det blir kultursatsning även i år
4 Sep 2025 - 10:47 Ali Suljc fick högsta poängen mot Kalmar FF
3 Sep 2025 - 20:03 Gideon Granström en blivande stjärna - blev Trissvinnare mot
2 Sep 2025 - 15:46 Duktiga gästspelare på gåfotbollen idag
2 Sep 2025 - 11:29 Ali Suljic uttagen till veckans lag lag i Superettan
1 Sep 2025 - 19:35 Alexander Isak tog sina första steg inom elitfotbollen på Jä
1 Sep 2025 - 09:55 ÖFK tar in mental tränare
31 Aug 2025 - 21:11 Nebiyou Perry lämnar ÖFK för dansk klubb - ÖFK bekräftar ida
31 Aug 2025 - 10:45 Bildkavalkad från ÖFK- Kalmar FF 0-0
30 Aug 2025 - 19:24 Matchreferat ÖFK knep en poäng av serieledarna
30 Aug 2025 - 18:25 Poäng för ÖFK spelare i matchen mot Kalmar FF
30 Aug 2025 - 18:22 Matchens prestation
30 Aug 2025 - 17:32 Matchens överraskning