meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

FORTSÄTTER ÖFK:S FINA BORTATREND MOT VÄSTERÅS SK?
av Haldo Jonsson
Publicerad 20 Maj 2025 - 11:35 Uppdaterad 20 Maj 2025 - 13:05

Denna vecka är det tätt mellan matcherna och inte så stora möjligheter till träning. Schemat är tufft, men med vila och återhämtning mellan matcherna ska det ändå inte vara några problem.

Vi förutsätter att Livani kan ställa en trupp på benen, som är stark och ivrig att vinna. Vinnarinstinkten och viljan är en viktig del som alltid finns med.

Denna vecka är det tätt mellan matcherna och inte så stora möjligheter till träning. Schemat är tufft, men med vila och återhämtning mellan matcherna ska det ändå inte vara några problem.

Vi förutsätter att Livani kan ställa en trupp på benen, som är stark och ivrig att vinna. Vinnarinstinkten och viljan är en viktig del som alltid finns med.

De hårda träningarna med främst de svåra ljumskskadorna som följd har tunnat ut truppen. Visa spelare har nästan inte spelat någonting alls.

De poäng som ÖFK uppnått hittills har ändå, jämförelsevis poängmässigt tillhört en av det bästa insatser någonsin så här i i början på säsongen. Det får vi vara nöjda med.

Enemark är tillbaka och Yannick och Jamie är snart aktuella.

Målvaktsproblemen finns fortfarande. Vi får vänta tills efter sommaruppehållet innan Tyree Griffiths blir spelklar.

I morgon, onsdag, möter ÖFK fjolårets allsvenskar Västerås SK som tillhör en av favoriterna till serieseger. Det blir en tuff match, men ÖFK brukar klara sig bra mot lag som tillhör de bättre i serien.

Efter Västerås kölhalning mot Trelleborg i förra matchen så brinner Västerås givetvis av revanschlust mot ÖFK. Den stora förlusten mod 5-0 var en överraskning för dem själva och för andra som är insatta i fotboll.

Det kan ju inte bara varit bråket med den avsatte sportchefen, som kan förklara det stora nederlaget?

ÖFK har blivit ett bättre bortalag?!

Tabellen säger, att ÖFK tagit fem poäng hemma och sju borta. Kanske den trenden fortsätter mot Västerås?

Även motståndarna VSK har tagit flera poäng borta än vad de gjort hemma, men de har efter tre matcher ännu inte förlorat någon match hemma. Det har blivit oavgjort mot Örgryte och Kalmar och vinst mot Falkenberg.

Om vi kollar på formtabellen från Transfermarkt för de båda lagen, så är ÖFK i bättre form

8 Östersunds FK Östersund 5 2 1 2 6:6 0 7 L W W L D

12 Västerås SK 5 1 2 2 6:12 -6 5 L D D W L

Vi ska komma ihåg. ÖFK ger sig aldrig!

ÖFK backar inte och om man gör det så är det för att ta sats för att få ännu högre fart!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Följ ÖFK - Västerås SK via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:32  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  En förberedelse som heter duga. - alla spelare beredda.  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:32  
 

Arikvbild

Det har varit en träningsvecka som växlat mellan bra fart, lugn träning och återhämtning. Precis som det ska vara för att spelarna ska återfå sin kraft och skärpa inför matchen mot Västerås på lördag.

 
  Läs mer...  
 


 
  Debaclet i Falkenberg ska nu vändas till triumfen på JKA  
  av Martin Nylander | Igår - 22:31  
 

Efter ÖFK debacle i Falkenberg förutsätter jag nu att ledning och spelare rannsakat sig själva och är beredda på att visa rätt inställning till sig själva, laget, klubben och supportrarna/publiken. På lördag väntar match hemma mot Västerås SK, ett lag som krigar om en av de två direktplatserna till allsvenskan.

 
  Läs mer...  
 


 
  Har ÖFK haft en av världens bästa spelare i sin trupp?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:01  
 

Ravel Morrison

Ja, om man får tro Premier Leaguespelaren Cole Palmer

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
30 Aug 2025 - 19:24 Matchreferat ÖFK knep en poäng av serieledarna
30 Aug 2025 - 18:25 Poäng för ÖFK spelare i matchen mot Kalmar FF
30 Aug 2025 - 18:22 Matchens prestation
30 Aug 2025 - 17:32 Matchens överraskning
30 Aug 2025 - 14:01 Startelvan mot Kalmar FF
29 Aug 2025 - 20:19 Rapport från träningen - allt ser bra ut. - starkt motiverad
29 Aug 2025 - 12:27 Ingen krönika denna gång
29 Aug 2025 - 09:42 Följ ÖFK - Kalmar FF via fotbollz.se
28 Aug 2025 - 11:10 Efter förra vinsten mot Umeå har Kalmar inte vunnit någon ma
27 Aug 2025 - 15:10 Förre mittbacken i ÖFK Tom Pettersson om tiden i ÖFK och lik
26 Aug 2025 - 09:29 Simon Marklund kan och vill mycket - blev Trissvinnare mot V
25 Aug 2025 - 11:34 Jabir Abdihakim Ali fick högsta poängen mot Varberg
24 Aug 2025 - 18:31 Matchreferat Varberg - ÖFK 1-1 (0-0)
24 Aug 2025 - 16:04 Orättvis och onödig poängmiss
24 Aug 2025 - 15:34 Matchens prestation
24 Aug 2025 - 15:31 Matchens överraskning
24 Aug 2025 - 12:09 Startelvan mot Varberg
23 Aug 2025 - 13:26 Två spelare som kan hjälpa ÖFK att vinna
22 Aug 2025 - 14:54 Följ Varbergs BoIS - ÖFK via fotbollz.se
21 Aug 2025 - 21:54 Vad kan vi förvänta oss i matchen mot Varberg ? - två lag i