meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

MOD ELLER DUMDRISTIGHET?
av Lars Larsson
Publicerad 29 Jun 2025 - 08:50 

Kiarash Livani som är ÖFK:s huvudtränare talar ofta om hur viktigt det är att vara modig i sitt agerande på plan. Både som individ och som lag. Personligen tycker jag det är en tilltalande tanke. Jag delar den ide’n.

Däremot finns det en osynlig gräns mellan mod och det som kallas dumdristighet, alternativt övermod. Det är när modet har passerat förnuftets gräns som konsekvenserna kan bli ödesdigra. Bristande förnuft definierar jag här som att erfarenhet inte ger lärdom. Något som också är viktigt att känna till i sammanhanget är att vetenskapliga rön menar att den mänskliga konsekvensanalysen är fullt utvecklad först i 27-årsåldern. Ledare som uppmuntrar till mod bör ha detta i åtanke.

För att kunna vara modig med förnuft krävs i grunden trygghet för varje individ/spelare. Som spelare skall du kunna få denna trygghetskänsla förmedlad av lagledning och medspelare. Ett sådant sätt att skapa trygghet är paradoxalt nog att ha en uttalad anda av att tillåta misstag. Det är också viktigt att gjorda misstag, i så fall, blir en lärdom efter att de skett. Det vill säga att inte alls upprepa samma gjorda misstag. Enklaste lösningen är att göra annorlunda nästa gång. Einstein sa en gång att definitionen på idioti är att göra samma sak en gång till och förvänta sig ett annat resultat.

Bara kunskapen om att få göra misstag brukar skapa färre misstag, eftersom rädslan att göra fel inte längre finns där. Det är det psykologiskt paradoxala. Att få göra fel gör även att du vågar och vågar du , så händer det saker framåt. Ju mer som händer av positiv karaktär ju starkare självförtroende får du som individ/spelare. Nebiyou Perry är i år (2025) ett väldigt tydligt exempel på den utvecklingen jämfört med fjolåret.

Det krävs dock mer än den psykologiska upplevelsen av trygghet för att nå framgång i det långa loppet. Stöttas inte modet med ett spelsystem där misstag skyddas av medspelarnas aktioner riskerar den psykologiska känslan av trygghet att successivt erodera.

Här kommer utövande av mod och vetskapen om den mänskliga hjärnans förmåga till konsekvensanalys in i bilden. Det i kombination med medspelarnas förmåga att täcka upp vid misstag, bör påverka ledarnas spelinstruktioner till individuella spelare beroende på vilka spelpositioner de troligtvis kommer att uppträda i under matchen.

En logisk konsekvens av detta ör följande: Ju närmare egen mållinje och ju mindre möjlighet till uppbackning vid misstag från medspelare, ju försiktigare bör spelare agera. Om tidigare misstag dessutom skett, att upprepa samma misstag är dumdristighet eller idioti som Einstein sa. Det är då inte längre mod.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Träna inlägg avslut skrev | 29 Jun 2025 - 14:37
Det behövs tränas inlägg och avslut.

Blir även tokig när dom tror dom kan dribbla/spela sig fram i ett samlat försvar i straffområdet. Slå inlägg eller testa skjut. Saknar man skjutförmåga eller inlägg förmåga har man inget och göra på denna nivå.

Vill se mer rotation i 11an och tidigare byten under matcherna.
Granström, Adjoumani, Navassardian, Oluwayemi borde få mer minuter framöver.
Odenlind skadad?
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Följ ÖFK - Västerås SK via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 22:32  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  En förberedelse som heter duga. - alla spelare beredda.  
  av Haldo Jonsson | Idag - 22:32  
 

Arikvbild

Det har varit en träningsvecka som växlat mellan bra fart, lugn träning och återhämtning. Precis som det ska vara för att spelarna ska återfå sin kraft och skärpa inför matchen mot Västerås på lördag.

 
  Läs mer...  
 


 
  Debaclet i Falkenberg ska nu vändas till triumfen på JKA  
  av Martin Nylander | Idag - 22:31  
 

Efter ÖFK debacle i Falkenberg förutsätter jag nu att ledning och spelare rannsakat sig själva och är beredda på att visa rätt inställning till sig själva, laget, klubben och supportrarna/publiken. På lördag väntar match hemma mot Västerås SK, ett lag som krigar om en av de två direktplatserna till allsvenskan.

 
  Läs mer...  
 


 
  Har ÖFK haft en av världens bästa spelare i sin trupp?  
  av Haldo Jonsson | Idag - 18:01  
 

Ravel Morrison

Ja, om man får tro Premier Leaguespelaren Cole Palmer

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
30 Aug 2025 - 19:24 Matchreferat ÖFK knep en poäng av serieledarna
30 Aug 2025 - 18:25 Poäng för ÖFK spelare i matchen mot Kalmar FF
30 Aug 2025 - 18:22 Matchens prestation
30 Aug 2025 - 17:32 Matchens överraskning
30 Aug 2025 - 14:01 Startelvan mot Kalmar FF
29 Aug 2025 - 20:19 Rapport från träningen - allt ser bra ut. - starkt motiverad
29 Aug 2025 - 12:27 Ingen krönika denna gång
29 Aug 2025 - 09:42 Följ ÖFK - Kalmar FF via fotbollz.se
28 Aug 2025 - 11:10 Efter förra vinsten mot Umeå har Kalmar inte vunnit någon ma
27 Aug 2025 - 15:10 Förre mittbacken i ÖFK Tom Pettersson om tiden i ÖFK och lik
26 Aug 2025 - 09:29 Simon Marklund kan och vill mycket - blev Trissvinnare mot V
25 Aug 2025 - 11:34 Jabir Abdihakim Ali fick högsta poängen mot Varberg
24 Aug 2025 - 18:31 Matchreferat Varberg - ÖFK 1-1 (0-0)
24 Aug 2025 - 16:04 Orättvis och onödig poängmiss
24 Aug 2025 - 15:34 Matchens prestation
24 Aug 2025 - 15:31 Matchens överraskning
24 Aug 2025 - 12:09 Startelvan mot Varberg
23 Aug 2025 - 13:26 Två spelare som kan hjälpa ÖFK att vinna
22 Aug 2025 - 14:54 Följ Varbergs BoIS - ÖFK via fotbollz.se
21 Aug 2025 - 21:54 Vad kan vi förvänta oss i matchen mot Varberg ? - två lag i