meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

LÅT OSS VISA UPPSKATTNING FÖR SPELARNA OCH ALLA I ANDRA SOM JOBBAR I ÖFK GENOM KOMMA TILL MATCHEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 30 Sep 2022 - 21:53 Uppdaterad 30 Sep 2022 - 23:36


Fotbollz.se var på träningen i dag. Vi såg ett proffs.

I dag fredag, var det den avslutande träningen inför Halmstadmötet på lördag.

Medarbetarnas på fotbollz.se var som vanligt på arenan och spanade. Jag kunde göra det lätt för mig och få information av dem utan ha varit på träningen. De har varit min livlina i år. De ska ha stort beröm.

Träningen dagen för match brukar inte vara så intensiva. Meningen är förstås att inte förbruka för mycket kraft före matchtillfället. Det var den inte denna gång heller. Träningen avlutades efter en timme. Simon Kroon visade vilja att komma tillbaka efter skadan. När träningen var slut fortsatte han på egen hand. Så gör ett proffs.

I övrigt fanns det inte så mycket att iaktta i dag. Träningen hade sin gilla gång. Det var ett lugn och en förväntan hos spelarna.

Vi kan vara förvissade om att grabbarna kommer att göra sitt bästa. Det finns en vilja och självsäkerhet i dagens ÖFK. Låt oss surfa vidare på det genom att komma till arean och heja på grabbarna. Det är dom verkligen värda. Det vill så mycket, de vill ge oss som håller på ÖFK segrar. Publiken, som varit på matcherna hittills, har verkligen visat sin uppskattning efter en seger. Det värmer.

För mig personligen har jag knappast visat mig på träningarna. Det är först beroende på pandemin då man på grund av smittorisken inte fick ha kontakt med spelarna.

Det har denna säsong berott på svårighet att gå i trappor på grund av artros. Sedan efter en ganska komplicerad men lyckad knäoperation, har det blivit rehabtid. Sedan råkade jag ut för Covid och efter någon dag fick jag bältros den så kallade helveteselden Det är många i Östersund som i år som drabbats av bältros

Jag skriver detta för att jag vill er de bästa som haft vattkoppor att vaccinera er mot bältros. Sjukdomen ger är en smärta som är fruktsvärd och huden blir mycket öm. Man har svårt att tåla kläder. De värsta är, att om har otur så kan man var sjuk i ett eller flera år. För vissa går bältros aldrig över. Det tär oerhört mycket på psyke och kropp. Nu är jag på bättringsvägen och hoppas kunna vara på träningen igen och få se matcher.

För mig har det inneburit att jag inte i år fått ha någon kontakt med spelarna och ledare. Det har jag haft vartenda år sedan ÖFK startade. Jag har lärt känna dem. Det har jag saknat detta denna säsong.


Tankar:

Jag vill vill tillägga att alla i ÖFK gör sitt bästa för klubben, mer kan man ine göra. Det är nedlåtande för dem att höra orättfärdig kritik. ÖFK har begränsade resurser och kan inte räcka till för allt. Försök och förstå det. ÖFK befinner sig vid en puckel både ekonomiskt som fotbollsmässigt som man måste passera. Om ÖFK kan passera den, ljusnar det betydligt inför nästa år och vi kan fortfarande se elitfotboll i länet.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Matchens prestation  
  av Haldo Jonsson | Idag - 19:59  
 

Simon Marklund gör med ett konstmål 2-0 och blir matchvinnare. Foto: Thord-Eric Nilsson

Simom Marklund pustar ut och är glad efter att ha gjort 2-0. Vi på läktaren kände att nu var nog matchen vunnen. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  VIKTIG SEGER MOT TRELLEBORGS FF IDAG - ÖFK HÖLL NOLLAN FÖR TREDJE MATCHEN I RAD  
  av Lasse Granbacka | Idag - 19:46  
 

ÖFK - Trelleborgs FF 2-0 (2-0)

Jabir Abdihakim Ali inleder målskyttet mot Trelleborg. Foto Thord- Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Idag - 17:48  
 

Triisstrean Rasmus Forsell glad över att han hållit nollan och så han kan kosta på sig att ta en selfi när fansen gratulerar honom efter en god match. Foto Thors-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Tack Fredheim!  
  av Per Lagerbäck | Idag - 17:13  
 

Nu torde det vara bevisat att ÖFK:s ledning tog ett helt riktigt beslut i att ersätta Livani med Fredheim. och tack till spelarna för att de kunde ställa om ganska rejält.

Tor-Arne Fredheim. Foto. Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
29 Okt 2024 - 11:17 Det är vi som spelat mest i ÖFK
28 Okt 2024 - 22:49 ÖFK:s bäste målskytt, Sebastian Karlsson Grach - Trissvinnar
28 Okt 2024 - 10:13 Stark insats av f.d. ÖFK- spelaren Blair Turgott - Gjorde at
27 Okt 2024 - 22:11 Ali Suljic bäst i ÖFK mot Utsikten
27 Okt 2024 - 21:57 Yannick Adjoumani än en gång
26 Okt 2024 - 15:46 Matchreferat Svidande förlust när ÖFK tappade det mesta i andra halvlek
26 Okt 2024 - 15:31 Utsikten gjorde ÖFK sämre i andra halvlek
26 Okt 2024 - 15:05 Matchens överraskning
26 Okt 2024 - 12:06 Startelvan i dag
26 Okt 2024 - 08:58 Resultat juniorfotboll i dag
25 Okt 2024 - 13:13 Nu gäller det
25 Okt 2024 - 10:19 Följ Utsiktens BK - ÖFK via fotbollz.se
24 Okt 2024 - 23:20 Utsiktens BK - en svårstyrd skuta som kan hamna på grund
24 Okt 2024 - 14:29 Simon Marklund en viktig kugge i ÖFK - blev Trissvinnare mot
23 Okt 2024 - 16:41 Medlemsinformationen i går kväll - många viktiga frågor togs
22 Okt 2024 - 11:20 Betyder fotbollen något för samhällets utveckling?
21 Okt 2024 - 11:39 Player of the match ÖFK- Landskrona -Yannick Adjoumani
20 Okt 2024 - 21:15 Det var viktigt det som hände efter matchen mot Landskrona
20 Okt 2024 - 16:13 Bilder från ÖFK - Landskrona 2-1 (0-0)
19 Okt 2024 - 22:20 Sagt efter matchen ÖFK - Landskrona