meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

VISST FICK JAG ANVÄNDNING AV BILDEN - OCH DET FORTARE ÄN JAG KUNDE ANA
av Haldo Jonsson
Publicerad 13 Feb 2023 - 16:04 Uppdaterad 13 Feb 2023 - 16:10

Karl Vikman. Foto. Haldo Jonsson

För några dagar sedan var jag i ÖP- hallen och kollade på träningen.

Jag stod och pratade med Magnus Powell, när jag lade märke till en kille, okänd för mig då, som deltagit i träningen. Jag frågade honom vad han hette, men det glömde jag ganska snart bort. I varje fall så vet jag att han tillhörde ÖFK:s akademi och hade nyligentränat med A-laget.


Jag tog fram min mobilkamera och frågade om jag fick ta en bild på honom, och det fick jag.

Jag tänkte i mitt stilla sinne att bilden kunde jag lägga i mitt kartotek där jag har flera hundra bilder på ÖFK- spelare.

Jag tänkte att någon gång kanske jag får användning av bilden och det blev fortare än jag kunde ana.

Tillfället gavs i matchen GIF Sundsvall - ÖFK i söndags. I den matchen var det en kille som gjorde inhopp strax före matchslutet. Jag kände igen honom som den kille som jag tog bild på vid träningen i ÖP- hallen. Nu fick jag användning av bilden.

Nu presenterar jag bilden. Det är Karl Vikman från ÖFK:s akademi.

Nyheten var att Karl gjorde matchdebut i ÖFK:s A-lag.

Det var stort både för Karl själv och för alla om gillar att ungdomar tar för sig och som på ett positivt sätt vill framåt här i livet.


Så här skrev Johan Lidenmark i ÖFK:s akademi:

Det blev en komfortabel 3-0 seger för A-laget mot Giffarna!

De senaste åren har Akademin visat framfötterna. Enligt den senaste statistiken så har ÖFK Akademin visat att vi kan vara bland de ungdomsorganisationer som är högst rankad i Norrland.

Ett kvitto på att Akademin är på rätt väg, det är att Karl Wikman (kapten) och Bradley Takamo, P19, fick speltid i dagens segermatch.

Dessutom fick en tidigare ÖFK Akademispelare chansen för Giffarna, nämligen Henrik Bäckström. Akademin, regionens lag, har definitivt tagit klivet upp och vi följer planen för att leverera spelare upp till A-truppen.

Steg ett är träna med A-laget genom rotationsträning. Steg två är få möjlighet att visa upp sig i match. Viktigaste är ändå att Magnus Powell tror på den röda tråden, dvs Akademilag till A-truppen.

En fin helg för ÖFK och ÖFK Akademi!


 
 
1 Kommentar:
Gäst: Tvivlande skrev | 13 Feb 2023 - 19:21
Bra, fortsätt att ge dessa killar chansen, Bradley Takamo fick ju också komma in. Man ska inte vara rädd att ge dem chansen, att sitta på bänken utvecklas ingen av.
12
 
Sök på fotbollz.se
   
  Rapport från träningen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:51  
 

Arkivbild. Fredheim styr och ställer på träningarna och han är bestämd. Man får intrycket att han vet vad han vill.

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Trelleborgs FF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:53  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Vem som får kvala kan mycket troligt avgöras på lördag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:50  
 

Utsikten måste vinna mot Örebro borta om ÖFK besegrar Trelleborg på lördag. Det blir inte enkelt eftersom Örebro befinner sig i bra form för närvarade. Utsiktens självförtroende kan heller inte vara det bästa, när man betänker att Utsikten förlorat sju matcher i följd på bortaplan i de senaste matcherna.

 
  Läs mer...  
 


 
  Trelleborgs FF har inte tagit någon poäng borta sedan den 21 juli  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:13  
 

Jakob Hedenquist gör 1-0 och blir matchvinnare mot Trelleborg i fjolårets match på Jämtkraft Arena. Foto: Thord Eric Nilsson

Trelleborg kommer på besök till Jämtkraft Arena på lördag.

ÖFK kämpar för att undvika kval och Trelleborg för att undvika nedflyttning.

Det kommer att bli en match som det slår gnistor om. Det känns skönt att ÖFK har hemmaplan. Det är alltid en fördel.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
21 Aug 2024 - 11:45 Nu är det klart - Malcolm Stolt till Österrike
20 Aug 2024 - 13:31 ÖFK möter segermaskinen Karlbergs BK i Svenska Cuoen
20 Aug 2024 - 13:30 Före detta målvakten i ÖFK Lennart Sandahl, nu sportchef i K
19 Aug 2024 - 20:59 Trelleborgs målvakt Andreas Larsen bäst på plan, men ÖFK:s E
18 Aug 2024 - 21:30 Om före detta detta mittbacken i ÖFK Thomas Isherwood
18 Aug 2024 - 18:39 Sagt efter matchen Trelleborg - ÖFK
18 Aug 2024 - 11:19 Erick Brendon gjorde det mesta rätt - blev Trissvinnare mot
17 Aug 2024 - 22:08 Bittert slut på Vångavallen
17 Aug 2024 - 20:09 Matchreferat Blytung förlust för ÖFK på övertid - borde ha avgjort i förs
17 Aug 2024 - 15:16 Matchens överraskning
17 Aug 2024 - 15:14 Matchens prestation
17 Aug 2024 - 12:01 Startelvan
17 Aug 2024 - 11:55 Malcolm Stolt förlorad för ÖFK? - inte med i dagens trupp mo
17 Aug 2024 - 10:16 Palmernas stad i Sverige
16 Aug 2024 - 21:50 Inför matchen: Trelleborgs FF - ÖFK
16 Aug 2024 - 11:08 Rapport från träningen - Det kan inte bli så mycket bättre
16 Aug 2024 - 09:10 Följ Trelleborgs FF - ÖFK via fotbollz.se
15 Aug 2024 - 15:42 Trelleborg har genom åren haft svårt för ÖFK - ta chansen nu
14 Aug 2024 - 21:41 Om Adam Inge Benediktsson
13 Aug 2024 - 18:16 Träning på vackra Hissmovallen i det härliga och inspirerand