meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

STEFAN LUNDIN I FÖRBIFARTEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 8 Dec 2022 - 15:09 Uppdaterad 8 Dec 2022 - 15:11

Stefan Lindin. Foto: Haldo Jonsson

Vi ställde några allvarliga men snabba frågor om fotbollsverksamheten, om värvningar m.m.

I går var jag på besök på ÖFK:s kansli. Anledning var, att jag skulle köpa två säsongkort. Det gjorde jag.

Jag överraskades av att säsongkorten var snyggt och prydligt lnagda i en prydlig folder. På säsongkorten var det en bild på altmaister Wåfflan Nilsson.

Allt var snyggt gjort. Visserligen var det en detalj, men ändå något nytt. Det var ett bra initiativ som jag uppskattade.

Det gör oss lite förväntansfulla. Kan vi hoppas på att det ska flera nya tankar i ett framtida ÖFK? Först ska vi så fort som möjligt glömma allt det trista som varit.

Plötsligt dök fotbollschefen Stefan Lundin upp. Jag blev lite överraskad, över att han inte hade åkt på ledighet, men han är en person som vill göra rätt för sig och som känner ansvar. Nu var på hemväg i Östersund. Han hade med sig en cykel som han tydligen avsåg att använda i snömodden.

Stefan är en lugn person som inte hetsar upp sig i onödan.

Fotbollz.se träffade Stefan ungefär vid den här tiden i fjol, men då var han lite annorlunda. Han såg lätt spänd ut och jag tror inte att jag överdriver, när jag säger att han såg lite bekymrad ut.

I går var det en annan person jag träffade. Han hade andats ut efter ÖFK:s bragdinsats.

Nu var han avspänd och man kunde spåra ett mått av förväntan hos honom. Läget inom fotbollen ser annorlunda ut än i ifjol.

Nästa säsongh kan ÖFK starta med stora delar av truppen intakt. Många spelare finns kvar, men ifjol var det långt ifrån så. Ett nytt lag skulle byggas och det genom att använda de små medel som fanns i ÖFK:s kassa.

Jag stoppade upp Stefan och fick ställa några frågor i förbifarten som han välvilligt svarade på. Här är svaren.


Om läget i fjol jämfört med i år vid ungefär samma tidpunkt.

- Det är helt annat. Då var det rörigt. Alla spelare ville här ifrån när vi hade åkt ner från allsvenskan till Superettan. Vi skulle skapa ett nästan nytt lag med begränsade resurser. I år har vi många spelare som redan är klara förl nästa säsong. Det är stor skillnad.

Om vilka spelare som ÖFK har möjlighet att skaffa.

- Vi har inte möjlighet att köpa några spelare. Det har vi inte ekonomi för. Vi får välja bland de spelare som vi kan locka hit. En del spelare slutar i ÖFK inför nästa säsong. Vi kan då ta de överblivna pengarna vi satsade på dem till att betala lön till nya spelare.

Om budgeteten för nästa år.

-Vi har ungefär samma budget som i fjol, möjligen något stramare. Vi har den ramen och den får vi inte överskrida. Vi kommer att hålla oss till budgeten. Det gjorde vi även i fjol.


Om spelare som har erbjudits kontrakt.

- Det är fem spelare som har fått kontraktserbjudande. Vi väntar på relativt snabbt svar från dem. Det är viktigt för oss att vi kunna planera för nästa säsong. Vi kan inte vänta tills nästa fönster öppnas.

Om spelare som inte fått kontrakt

- Vi har inte stängt några dörrar för andra spelare vars kontrakt gått ut. Det finns fortfarande möjlighet att någon av dem kan få ett kontraktserbjudande.

Om Henrik Bellman. Han bör få ett kontrakt tycker fotbollz.se. Mittfältet behöver flera spelare inte färre.

Bellman gjorde ingen bra höstsäsong, men var bra på våren. Vi diskuterar vidare om honom och även om några andra.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Bengt Jonsson skrev | 8 Dec 2022 - 16:07
Alltid trevligt att läsa dina inlägg Haldo. Lite positiva vibbar skadar aldrig.

Och du snuddade vid en viktig sak;
Ta lärdom av det som varit och blicka framåt.
24
 
Sök på fotbollz.se
   
  Målvakten Christopher Lundhall till norska Levanger  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:44  
 

Christopher Lundhall Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund förlänger - en viktig kugge  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:04  
 

Simon Marklund. Foto. Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Så här har vi det på Färöarna  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:33  
 

Bilden. Tränarteamet Thomas Gabrielsson Magnus Powell och Lukas Lund. Foto Privat.

Vi kan glädjas åt stora framgångar för ÖFK:s förre tränare Magnus Powell som nu är huvudtränare i Färöiska fotbollslaget Klaksvik KÍ.

Klaksvik vann i år både serien och cupen. Det var första gången det hände på 26 år, skriver Powell.

 
  Läs mer...  
 


 
  Kraftig åderlåtning av ÖFK:s trupp - åtta spelare lämnar  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:25  
 

Ziad Ghanoum - överraskande att han lämnar. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
17 Aug 2024 - 12:01 Startelvan
17 Aug 2024 - 11:55 Malcolm Stolt förlorad för ÖFK? - inte med i dagens trupp mo
17 Aug 2024 - 10:16 Palmernas stad i Sverige
16 Aug 2024 - 21:50 Inför matchen: Trelleborgs FF - ÖFK
16 Aug 2024 - 11:08 Rapport från träningen - Det kan inte bli så mycket bättre
16 Aug 2024 - 09:10 Följ Trelleborgs FF - ÖFK via fotbollz.se
15 Aug 2024 - 15:42 Trelleborg har genom åren haft svårt för ÖFK - ta chansen nu
14 Aug 2024 - 21:41 Om Adam Inge Benediktsson
13 Aug 2024 - 18:16 Träning på vackra Hissmovallen i det härliga och inspirerand
12 Aug 2024 - 20:00 Simon Marklund går mot en bra höst - blev Trissvinnare mot Ö
12 Aug 2024 - 10:21 Adam Ingi Benediktsson matchens lirare mot Öster
12 Aug 2024 - 09:44 ÖFK tränar på Hissmovallen
11 Aug 2024 - 20:29 Ny mittback till ÖFK efter en tids provspel
10 Aug 2024 - 19:27 Matchens prestation
10 Aug 2024 - 18:41 Matchreferat Oavgjort mot tabellfyran Öster i en jämn match!
10 Aug 2024 - 17:32 Stabilt
10 Aug 2024 - 17:27 Matchens överraskning
10 Aug 2024 - 14:30 Startelvan
9 Aug 2024 - 20:50 Inför matchen: ÖFK - Östers IF
9 Aug 2024 - 19:24 Rapport från träningen - ÖFK har skapat förutsättningar för
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst