meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

DET HAR KNAPPAST KUNNAT SE BÄTTRE UT
av Haldo Jonsson
Publicerad 28 Okt 2022 - 18:41 Uppdaterad 28 Okt 2022 - 18:42

Senaste träningen på hemmaplan före matchen mot Utsikten var i fredags, alltså i går. Sedan bär det iväg till den sista bortamatchen och långresan för ÖFK i Superettan 2022.

Nu finns det inte längre så mycket att förfina hos ÖFK. Det har varit många minuters träning och slit på Jämtkraft Arena i ur och skur för att slipa och åter slipa. Det är ett av fotbollens villkor. Vi har frapperats över spelarnas vilja att bli bättre, även om det har varit tungt, åtminstone i första delen av säsongen, men hoppet och drivkraften att lyckas och bli bättre har alltid funnits.

Det kan knappast kunnat se bättre ut än det gör inför matchen mot Utsikten. Det såg mörkt ut ett tag på skadefronten, men spelare som kan bli nyckelspelare, har återkommit efter skador. Jag tänker då mest på Stolt och Kroon. Det har inte kunnat passat bättre än så, inför det två återstående mycket viktiga matcherna med kanske efterföljande kval.

Det är Bellman och Adjoumani som varit i elden på sistone som kan vara lite tveksamma till spel. Adjoumani fick en smäll på senaste träningen och Bellman åkte på en lättare skada i en matchsituation tidigare. Annars ser det mycket bra ut, bättre än på länge. Keita och Weilid har återkommit efter avstängning.

Nu går det inte att skylla på något. Nästan alla träningarna är slutförda i Superettan. Har ÖFK rätta orken och marginalerna med sig mot stabila spelarna i Utsikten så kan vi få glädjas i morgon eftermiddag.
.

Efter sommaruppehållet har ÖFK varit ett nytt och starkare lag, kanske en hel del beroende på nyförvärven. Helt plötsligt började mittfältet att fungera. Jag behöver bara nämna Erick Brendon, så förstår alla. ÖFK behöver i dag inte stå tillbaka för något lag.

Det är märkligt att ingen tränare efter Potter har satsat på ett starkt mittfält. Det som har varit ÖFK:s kännemärke genom åren.

Men, det är inte bara mittfältet. Många spelare har avsevärt förbättras under seriens gång. Det är i mångt och mycket tränarnas förtjänst att det blivit så, men spelarnas vilja att bli bättre och deras vilja att rädda ÖFK kvar i Superettan har varit betydelsefullt.

Nu är det bara två kraftansträngningar för ÖFK kvar i årets Superettan. Ta befälet och satsa allt i varje situation på plan. Då kan ÖFK gå mot kval att kanske får möta Falkenberg som ramlat ner från allsvenskan och som sedan föll rakt genom Superettan. Falkenberg är ett trist exempel och ingen förebild, men nu har man haft kraften att resa sig. I det fallet har de varit en förebild.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Riktigt bra laginsats  
  av Per Lagerbäck | Idag - 00:02  
 

Det var egentligen ingen spelare som imponerade något sårskilt, men laginstasen var bättre än på mycket länge.

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - IK Brage 1-0 (0-0)  
  av Hasse Thor | Igår - 20:19  
 

Östersunds FK bärgade dom tre poäng som stod på spel i lördagens drabbning hemma på Jämtkraft Arena mot gästande IK Brage. För fortsättningen mer eller mindre livsviktiga enligt mitt sett att se det. 1-0 (0-0) efter en defensivt mycket solid insats bakåt och med en andra halvlek som visade upp offensiva kvaliteér.

Jabir gör mål och blir matchvinnare. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Igår - 19:20  
 

.Max Croon räddar ett skott farmför en bragespelare. Foto. Thord-Eric Nilssom

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Igår - 17:24  
 

Framgång för nye tränaren Tor-Arne Fredheim. Foto. Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
Igår - 14:03 Startelvan
17 Okt 2025 - 09:42 Följ ÖFK - Brage via fotbollz.se
16 Okt 2025 - 21:27 Rapport från träningen - vad nytt har tillkommit och vem bli
16 Okt 2025 - 14:03 Brage har förlorat de fem senaste matcherna - har nu bytt tr
16 Okt 2025 - 10:46 Målvakten Rasmus Forsell avstängd mot Brage
15 Okt 2025 - 11:08 Graham Potter förbundskapten i svenska landslaget - ingen ut
13 Okt 2025 - 11:03 ÖFK:s läge inför de sista matcherna i Superettan är ungefär
11 Okt 2025 - 21:26 När Fredheim kom till Östersund som tränare för Ljungskile m
10 Okt 2025 - 15:09 Tränarbyte i ÖFK - Vi tror på det här'
8 Okt 2025 - 23:42 Ja, jävlar så fel det blev
8 Okt 2025 - 22:46 Mycket liknar situationen i landslaget
8 Okt 2025 - 17:49 Tor-Arne Fredheim tar över huvudtränaransvaret säsongen ut
8 Okt 2025 - 10:27 Kiarash Livani får sparken
6 Okt 2025 - 17:19 Usiktens BK begärd i konkurs- Nu dementerar de.
6 Okt 2025 - 16:35 Jamie Hopcutt håller än - fick högsta poängen mot Västerås S
5 Okt 2025 - 18:43 ÖFK HÅLLER UNDAN MEN UTSIKTEN HAR LÄTTARE SLUT
5 Okt 2025 - 15:38 Bilder från ÖFK - Västerås SK 1-6
4 Okt 2025 - 17:40 Matchreferat BOTTENNAPP IGEN FÖR ÖFK - FÖLL MED 1 -6 MOT VÄSTERÅS SK
4 Okt 2025 - 15:14 Matchens överraskning
4 Okt 2025 - 15:12 Matchens prestation