meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

.ÄN ÄR INGET KLART - MYCKET ATT FORTFARANDE TA HÄNSYN TILL
av Haldo Jonsson
Publicerad 23 Nov 2024 - 18:30 Uppdaterad 23 Nov 2024 - 18:37

Mykola Musolitin. Foto Thord-Eric Nilsson

Chrisnovic N´Sa blev skadad i matchen mot Lund och kan inte spela på söndag. Nu hoppas vi att Mykola Musolitin åter är med.

Ovissheten

När jag satte mig ner vid TV:n för att se matchen Lunds BK spela mot ÖFK i kvalet, undrade jag vilken kvalité Lund hade.

Mycket tyder på att Lund måste vara ett bättre lag än Karlberg i samma serie.

Jag har dystra minnen från mötet mot Karlberg i Svenska Cupen. Det var ju Kalberg som snuvande ÖFK från att ta sig till gruppspelet i Cupen.

Blir det samma visa i denna match? Det var en berättigad fråga.

Osäkerheten var stor.

Förvånad blev jag, när man såg att Lund hade vinter. Snön låg kvar på målramen och på marken.

Överlägsenheten

Hur blev det:

Jo, ÖFK tog sig samman och kastade bort alla hjärnspöken, att de inte vinna på bortaplan.

ÖFK visade klassen och vann sin andra match i år på bortaplan och det precis vid rätt tillfälle.

Efter några minuters spel, blev vi lite överraskande när ÖFK skaffade sig ett totalt övertag. ÖFK ägde sedan i stort sett hela matchen speciellt första halvlek då ÖFK:s överlägsenhet var stor. Lundhade ett skott mot mål i andra halvlek

I andra halvlek, som vanligt måste jag säga, blev ÖFK lite försiktigare och inte stod upp lika bra. Lund fick onödigt större bollinnehav, men kunde ändå inte skapa några vassa chanser. De hade, grovt sett bara en möjlighet att göra mål i andra halvlek.

ÖFK skulle ha kunnat gjort flera mål i första halvlek, men fick ändå åka hem fullt nöjda med en 2-0 vinst med sig i sinnet.


Retur på sönsag

på söndag är Lund på Jämtkraft Arena och ÖFK har skapat sig fördel. Det känns tryggt.

Tyvärr kan vi inte räkna med att N´sa. Det är en spelare som passar perfekt i en cupmatch som ett kval är. Jag hade hoppats att han skulle få chansen tidigare. Nu fick han den på Musolitins frånvaro och han gjorde en strålande match. Det lyser av vilja och energi ur hans ansikte och han är en lojal lagspelare.

Nu hoppas vi att Musolitin är tillbaka på söndag och han kommer i lägen för skott, för skjuta det kan han.


Vila och återhämtning efter match och en lång flygresa

ÖFK har tagit flyget både till och från matchen mot Lund. De flög hem på fredag morgon. Det har varit viktigt med tanke på att man på söndag ska spela match igen.

I det avseendet har ÖFK fått fina förutsägningar för att komma igen till hemmamatchen på söndag.

Nu är det viktigt med vila och återhämtning och koncentration. Det är det som gäller för spelarna. Träningen måste man i hög graf begränsa.

Lund har även de haft seriös reseplanering. Under fredagen åker de upp med tåg till Östersund. Det blir ganska tröttande, men de kommer att få en helt ledig lördag i Östersund som uppväger detta. Lite uppmjukning blir det nog på arenan.

För Lund gäller samma regler; vila och återhämtning.

Viktigt att ÖFK ställer upp med ett lag utan skavanker

Det är viktigt att ÖFK ställer upp med ett helt skadefritt lag, utan småskavanker och även med spelare som har kraften kvar att spela en match till på söndag.

Det måste vara en ärlig dialog mellan tränarna och spelarna för att komma fram till det bästa laget.

Kan Lund vända och vinna?

Kan Lund vända och vinna med tre mål för att gå vidare. Inte många tror på det, men ÖFK måste vara på sin vakt.

Fotbollshistorien kan redovisa många möjliga och helt omöjliga vändningar i ett kval eller i en cupmatch.

ÖFK får akta sig för att inte bli övermodiga och tro att allt är klart och det blir en lätt match.



Fortsatt frisk offensiv

Nu hoppas vi att ÖFK kommer att spela lika bra i andra som man gör i första halvlek och fortsätter sin offensiv och press högt upp och inte bli tveksamma och drar sig tillbaka.

Då kan vi sitta lugnt under hela matchen och njuta av anrättningen, hylla spelarna och glada konstatera att ÖFK är kvar i Superettan när vi far hem.


Fotbollz.se har sex medarbetare på plats

Fotbollz.se kommer att ha sex medarbetare på Jämtkraft Arean på söndag.

Lasse Granbacka kommer att skriva referatet. Han åker från Stugun.

Per Lagerbäck skriver krönika.

Thord Eric Nilsson ska ta bilder. Han kommer på söndag göra en 20-milafärd i bil från Bruksvallarna, där svenska skideliten tävlar, för att komma till matchen.

Matchen överraskning skriver Lasse Larsson. Han åker upp från Stockholm för att se matchen.

Matchens prestation skriver Göte Murén.

Jag själv kommer att skriva en eller två artiklar efter matchen.

Jag hoppas att kunna närvara. Det beror på om min infekterade hals blir bättre.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  En spelare från div 3 har imponerat mest i Falkenberg - pass upp för honom  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:46  
 

.Bild från kvalmötet 2022 då ÖFK vann hemma med 2-0 och blev kvar i Superettan. Simon Kroon gjorde målet på bilden. Det andra gjorde Ludvig Fritzson. Matchen på bortaplan slutade 1-1. Foto: Thord-Eric Nilsson

Det är ny nystart i Superettan mot Falkenberg, och vad skulle då vara lämpligare än att ÖFK tar tre poäng och påbörjar vandringen uppåt i tabellen. Det skulle glädja många.

 
  Läs mer...  
 


 
  Max Croon ny målvakt klar för ÖFK - Fortsätter samarbetet med Djurgården  
  av Haldo Jonsson | 16 Jul 2025 - 13:55  
 

Stefan Lundin, Foto Haldo Jonsson

– Det känns jättebra att ha Max här. Vi får en målvakt som egenskapsmässigt stämmer väl in på det vi sökt, säger han.

– Vi kommer skapa en stark konkurrenssituation med Tyree Griffiths som känns bra inför hösten, säger sportchefen Stefan Lundin till ÖK:s hemsida

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK måste börja vinna igen - det går bra att börja på lördag mot Falkenberg  
  av Haldo Jonsson | 14 Jul 2025 - 22:41  
 

Trissvinnaren Simon Marklunds eleganta 1-0-mål mot Örebro SK. Det vill vi se mera av. Foto Thord-Eric Nilsson

ÖFK har i år tagit bara en poäng mer än vid samma antal matcher i fjol, men det finns förutsättningar för en riktigt bra höst.

 
  Läs mer...  
 


 
  Mållöst i träningsmatchen mellan Örebro SK och ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 13 Jul 2025 - 15:50  
 

Örebro SK - ÖFK 0-0

 
  Läs matchreferat  
     
 
Nyhetsarkiv
13 Jul 2025 - 14:06 Startelvan i eftermiddag
12 Jul 2025 - 18:01 Målvakten Frank Stople lämnar ÖFK
11 Jul 2025 - 16:39 En guldgruva att ösa ur - aldrig har så många tränat
10 Jul 2025 - 10:34 ÖFK har återstartat träningen - Det finns anledning att tro
8 Jul 2025 - 11:35 ÖFK möter Täby FK i Svenska Cupen
7 Jul 2025 - 18:38 Simon Marklund nyttigast under våromgången - stort förtroend
6 Jul 2025 - 20:23 Det finns fog för att undra - har ÖFK gått över ån för att h
5 Jul 2025 - 18:39 ÖFK P16 överlägsen vinnare av Storsjöcupen.
4 Jul 2025 - 19:26 Före detta målvaktstränare i ÖFK klar för Premier League
4 Jul 2025 - 10:34 Ahmed Bonnah i stabil och bra form - blev Trissvinnare mot G
2 Jul 2025 - 21:22 Sommarfönstret öppnar snart - då kommer ryktena om spelaröve
2 Jul 2025 - 11:22 Ahmed Bonnah uttagen i Sportbladets drömelva i Superettan
30 Jun 2025 - 22:56 Mer om fipplande målvakter & behandlingen av Brendon
30 Jun 2025 - 18:48 Åtminstone en poäng
29 Jun 2025 - 21:27 Poängsättning av spelarna i matchen mot GIF Sundsvall
29 Jun 2025 - 08:50 Mod eller dumdristighet?
28 Jun 2025 - 21:29 Matchreferat ÖFK var värda mer än oavgjort
28 Jun 2025 - 19:32 Matchens prestation
28 Jun 2025 - 19:28 Matchens överraskning
28 Jun 2025 - 14:02 Startelvan i norrlandsderbyt